4℃ -4℃
február 22. Gerzson, Margit, Zétény
Életmód, gasztronómia

Gyógynövénytörténetek: a százszorszép

Agrofórum Online

A szerény százszorszépnek ritkán szentelünk figyelmet, noha a tavasztól őszig terjedő időszakban szépséges virágai tömegesen díszítik a gyepünket, az út menti területeket és a végtelen mezőket.

Az oly gyakran haszontalan „gyomnövényként” említett százszorszép azonban „rivaldafényt” érdemel, mivel ez a növény bizony csodálatos gyógyerővel bír. Az első és a második világháború idején például sebgyógyulást elősegítő gyógynövényként szolgált. Úgy tartották, ezt a virágot egyenesen Isten szórta a Földre, hogy vigaszt nyújtson azoknak a szülőknek, akiknek a fiai elestek a fronton.

A százszorszép angol neve annyit tesz, mint „a nappal szeme”, ami arra utal, hogy a növény virágai alkonyatkor becsukódnak. Egyéb magyar elnevezései a bojtocska, csibevirág, péra, murvairózsa, sztokrásza, tavaszhozófű. Latin neve Bellis perennis.

Gonosz szellemek ellen is bevetették

A százszorszéphez meglehetősen sok babona fűződik. Az egyik jól ismert babona a szerelemjóslás, amelynek során a virág fehér szirmait egyesével letépkedve „jósolják meg” a lányok maguknak, hogy a kiszemelt fiú szereti-e vagy nem szereti őket. Az utolsó szirom adja meg a feltett kérdésre a választ, aztán csak ki kell várni, vajon bebizonyosodik-e jóslat…
A másik közkedvelt tradíció a százszorszépből készített koszorúk viselése, ami azonban a régmúltban nem valamiféle divathóbort volt (ami manapság jól mutat az instán), hanem egy olyan mágikus védelmező szimbólum, amely megvédte az embereket a gonosztól. Olykor házak ajtajára is felakasztották, hogy az ártó szellemek ne férkőzhessenek a ház népéhez, különösen a kisdedekhez.

A virágok kivonata bizonyítottan gyógyhatású, a sebgyógyulást segíti
A virágok kivonata bizonyítottan gyógyhatású, a sebgyógyulást segíti

Gyógyerővel bírt, ezért nagyra becsülték

A százszorszép gyógyászati célú felhasználása leggyakrabban abban merült ki, hogy a kiszárított virágfejeket olajba áztatták, majd a keverékből kenőcsöket készítettek külső használatra – főként sebgyógyításra, zúzódásokra, duzzanatokra, csípésekre, fizikai sérülésekre. Vízben áztatva a virág gyógyerejét borogatásként használták (például köszvényes fájdalmakra), tea formájában pedig ízületi fájdalmat és lázat csillapítottak vele.

Egy napjainkban végzett kutatás szerint a szárított százszorszép virágainak porított és n-butanolban kivont virágai felgyorsították a sebgyógyulást és csökkentették a hegesedést a bőr felszínén lévő sebeken, tehát nemcsak misztikus, de tudományos bizonyíték is van arra, hogy valóban hasznos ez a szépséges kis virág.

Forrás: https://herbsociety.org.uk/2021/02/20/herb-histories-daisies-the-days-eye-in-love-and-war/

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hatásos magyar gyomorkeserű született „krumpliországban”

2025. február 22. 14:10

Az 1900-as években Kisvárda (is) komoly fejlődésnek indult, ennek motorja a burgonyatermesztés, illetve az arra épülő szeszgyártás volt.

Prémium japán kávézó nyílt Magyarországon – tényleg az ő kávéjuk a legfinomabb a világon?

2025. február 18. 09:40

A % Arabica kávézólánc a 2014-es alapítása óta folyamatosan terjeszkedik, és immár Budapesten is van üzletük.

Kiosztották a pálinkák „Oscar-díjait” Magyarországon – ezeket kóstolja meg!

2025. február 17. 09:40

Magyarországon kívül Romániából, Szlovákiából és Szerbiából is adtak be tételeket, összesen 151 településről.

Sütőtök februárban: a vastag héjú fajták igazán ellenállóak

2025. február 16. 14:10

A sütőtök az őszi és téli időszak egyik legkedveltebb zöldsége, amely nemcsak ízletes, hanem rendkívül jól tárolható is.

Gyógy- és fűszernövények szak indul Gyöngyösön - Családi birtok is van a gyakorlati képzőhelyek között

2020. január 15. 05:36

A képzés célja gyógynövényes szakemberek képzése, akik mind a termesztéstechnológiában, mind a gyűjtésben megfelelő ismeretekkel rendelkeznek.

Hogyan neveljünk verbénát?

2024. augusztus 4. 14:10

Bár a verbéna az ember számára is fogyasztható, nem túl ízletes, ezért elsősorban gyógynövényként használják.

Őszi erdő – teli kosár

2023. október 16. 06:40

Az őszi kirándulások alkalmával rengeteg értékes gyógynövényt, termést, levelet, gombát gyűjthetünk, de nagyon fontos tisztában lennünk a gyűjtés szabályaival annak érdekében, hogy ne sértsük meg a törvényt, és vigyázzunk a természet értékeire!

Fűben-fában orvosság - gyógyító gyógynövényeink

2020. december 22. 07:51

Gondolta volna, hogy a mézeskalács ízesítése mellett a szegfűszeg torokgyulladásra is kiválóan alkalmazható? Tudta, hogy a kakukkfű lehet citromillatú is? Hallott már arról, hogy a gyógynövény-kivonatokkal gátolható egyes magvak vagy éppen a burgonya csírázása? Többek között ezekre a kérdésekre is választ kaphat az, aki a Szent István Egyetem (SZIE) Gyógy- és Aromanövények Tanszékén most induló Gyógynövényismerő és -felhasználó képzésre jelentkezik.