Életmód, gasztronómia

Hogyan párásítsuk télen a lakást, hogy ne penészedjen?

Agrofórum Online

Nagy divatja van a diffúzoroknak manapság, ami alapvetően nem baj, de párásítóból is igen sokféle létezik. Nézzük is, hogyan célszerű párásítani a lakásban?

Az egyik jó hír az, hogy nem kell minden lakásban párásítani. Vannak igen párás lakások, melyeknél pont az a gond, hogy nem tudnak átszellőzni, és az emberi szervezet számára is egy káros folyamat indul el: a penészesedés.

Alapszabály: penészesedő lakásban nem párásítunk!

De hogyan párásítsuk a lakást, ha száraz a levegő?

A központi fűtésű, távfűtésű, padlófűtéses vagy falfűtéses lakásokban igen száraz lehet a levegő, ami szintén nem tesz jót a tüdőnek sem. Ilyenkor számos betegség esetén a párásítást szokták javasolni. Kruppos betegségnél, asztmák egyes típusainál gyakori, hogy kell a párásabb levegő és ehhez már a 80-as években is lehetett kapni speciális párásítót: melegpárát és hidegpárát is adó készülékek formájában.

Ezeknek a régi típusú párásítóknak viszont az volt a bajuk, hogy nagy cseppméretben jött ki a vizes levegő belőlük, mely lecsapódott a falakon, szekrényajtókon, és mint a nedves szaunában, tényleg egy nagy párában úszott az egész helyiség.

A mai modern diffúzorok már sokkal finomabb szemcsével tudnak dolgozni, ahol a levegő párásabb lesz, de nem folyik a falakon, polcokon és szekrényajtókon a víz.

Aromaterápiára és tiszta vízre is valók a diffúzorok?

A diffúzorokat a mai napig gyógyászatban is használják, de az utóbbi években az aromaterápiában is igen kedveltek lettek. Egyesek javasolják a különböző gyógyvizekkel való használatukat is, de mivel a diffúzor hamar vízkövesedhet, az veszélyezteti a gép műszaki állapotát. Ugyanígy a rossz minőségű illóolajok is megmarhatják a belső burkolatot.

A növények szemszögéből sem mindegy, hogy milyen párásítást végzünk. Ha csak a növények miatt szeretnénk párásítani a lakásunkban, akkor a diffúzort tehetjük akár a növények közé is.

A diffúzorokat még a gyógyászatban is használják (fotó: Pixabay)

Ugyanezt a célt szolgálja a cserépedény vízzel megtöltve és a meleg radiátorra téve, csak nyilván modern világunkban már mindenre vannak eszközök és gépek. Emellett a diffúzor hidegködöt képez, míg a radiátorra tett párásító meleg páraként jut a levegőbe. Ugyanígy a régi asztmás és kruppos betegeknél használt párásítók is meleg párát juttattak a levegőbe szinte kizárólag.

Ha viszont gyógyvizekkel akarunk párásítani, akkor ne felejtsük el, hogy a bútorokon és a növények levelén, talaján is megjelenhet sókiválás vagy foltosodás! Ez az adott gyógyvízből kerül a levelekre, felületekre. Ezt eltűntetni nemcsak macerás feladat, de állandó elfoglaltság is lehet, mint amikor a fürdőszobai szaniterek ápolását kell végezni. Minél telítettebb (magasabb EC-jű) vízzel párologtatunk, annál több ilyen feladat is keletkezik.

Melyik a jobb, a hideg vagy a meleg párásítás a lakásban?

A növények szempontjából talán majdnem mindegy. A melegigényes, igazán trópusi növények a meleg és páradús levegőt szeretik, nem véletlen hát, hogy többnyire melegházi növényként ismerjük őket.

Egy télikertben viszont, ahol nem tudunk állandó 25-30 Celsius-fokot tartani, hanem inkább hidegházként funkcionál a téli időszakban, ott szintén mindegy, mert vissza fog hűlni a pára, és az üvegfelületeken lecsapódik nagy cseppeket alkotva a víz.

Ha mindenképpen az aromaterápián túl a párásítás is cél a lakásban, akkor érdemes egy korszerű, cseppméretállítós, időzíthető diffúzort beszerezni, lehetőség szerint könnyen tisztíthatót és ultrahangosat, hogy finom szerkezetű vízpárát juttasson csak a levegőbe.

A diffúzorok és a tisztítás

Talán az egyik legfontosabb kérdés: ha egy diffúzor nincs rendszeresen, megfelelően tisztítva, akkor az problémát is okozhat. Ez nem vicc! A vizes, párás helyek, mint a diffúzor belseje, jó táptalaja a gombáknak, baktériumoknak, és az hosszútávon a tüdőnkre nézve sem lesz jó hatással. Egy diffúzort – ahogy a légkondicionáló rendszereket is – rendszeresen tisztán kell tartani, nem lehet a peremén sem penészfolt, vagy bármi elváltozás, mindig tisztított vagy desztillált vízzel célszerű használni. Ha nem használjuk, akkor takarítsuk ki, szereljük szét annyira, hogy ki tudjon száradni, és csak utána zárjuk vissza a tartályát és egyéb vízzel, párával érintkező részeit, így elkerülhetők a kellemetlenségek is.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Diéta alatt is lehet gyümölcsöt enni – mutatjuk, hogyan

2025. június 30. 16:10

Nem minden gyümölcs emeli meg hirtelen a vércukorszintet – mutatjuk, melyeket és hogyan fogyassza IR vagy diéta mellett is biztonsággal!

A borsmenta, ami megmenti a nyári kánikulától

2025. június 29. 14:10

A borsmenta hűsít, frissít és gyógyít: mutatjuk, hogyan használja italban, borogatásként, vagy akár aromaterápiában a nyári hónapokban!

Ezért issza egyre több ember a kecsketejet!

2025. június 25. 11:10

Egyre több tejtermék készül kecsketej alapanyagból – nem véletlenül: tápanyagokban gazdag, könnyen emészthető és sokoldalú.

Tihanyban virágzik a levendula – Szedje saját kezűleg!

2025. június 12. 13:10

A tihanyi levendulásban most Ön is arathat. Gyűjtse be az illatos virágokat, és tudja meg, mi mindenre használható a lila csoda!

Fermentáljunk! - A tartósítás másik szintje

2022. szeptember 8. 10:39

A fermentálás alapvetően sok odafigyelést igényel, de egy nagyon jó móka is egyben annak, aki szereti figyelni a változásokat az étele elkészülése közben.

Tanúhegyeket mászva 3. rész: Haláp

2023. február 4. 05:36

A Tapolcai-medence északi szélén magányosan álló, félig elbányászott vulkáni hegy, a Haláp (358 méter) furcsa, rendellenes sziluettjével első látásra kilóg a klasszikus balatoni tanúhegyek közül.

A kávé segíthet az elhízás és a cukorbetegség elleni harcban

2019. július 20. 11:22

Tudósok felfedezése szerint a kávé stimulálja a barna zsírszövetet, ami kulcsfontosságú az energiaégetés szempontjából. Azt még nem tudják, hogy a koffeinnek van-e ilyen hatása, vagy a kávé más összetevőjének.

Hímes tojás: színek, minták, üzenetek

2022. április 10. 05:37

Fekete Ildikóval beszélgettünk, aki a tojásfestést rendkívül szerényen, csak a hobbijának nevezi. Teszi ezt úgy, hogy a hímes tojás készítéssel már gyakorlatilag valamennyi olyan elismerést kiérdemelte, amellyel egy népművész rendelkezhet…