Életmód, gasztronómia

Honnan jön az organikus?

Agrofórum Online

Az Európai Unióban egyre növekszik az ökológiai gazdálkodásból származó termékek fogyasztása, miközben az ilyen árucikkek behozatali mértéke 2019 és 2020 között kissé csökkent.

Az Európai Bizottság „Az organikus agrár-élelmiszeripari termékek behozatala az EU-ba: a legfontosabb fejlemények 2020-ban” című közleménye tartalmazza a fő mutatókat.

2020-ban a trópusi gyümölcsök és az organikus rizs behozatala fellendült, miközben a cukoré, liszté, és egyéb gabonaféléké csökkent. Ugyanebben az évben az EU 2,79 millió tonna bio-élelmiszeripari terméket importált, azaz 1,9%-kal kevesebbet, mint 2019-ben (2,85 millió tonna). Az áruk (beleértve a gabonaféléket, a növényi olajokat és az olajos magvakat, a cukrot, a tejport, a vajat, a pörköletlen kávét és a kakaót) a 2020-as behozatal mennyiségének 48%-át, értékben pedig 29%-át tették ki. Egyéb primer termékek (beleértve a húskészítményeket, gyümölcsöket, zöldségeket, joghurtot és mézet) az import 42%-át, értékben pedig 53%-át tették ki.

A legnagyobb mennyiségű biotermék Hollandián keresztül kerül az EU-ba (ez a teljes importmennyiség mintegy 31%-a). Az országot Németország (18%), Belgium (11%) és Franciaország (10%) követi a sorban. Az EU fő ökológiai termék-beszállítói Ecuador (12%), a Dominikai Köztársaság (9%), Kína (8%) és Ukrajna (8%).

A Bizottság jelentése értelmében az organikus zöldségek és gyümölcsök importja bizonyult a legélénkebbnek: az EU 1,29 millió tonnát hozott be 2020-ban (a teljes importmennyiség 46%-a). Ennek nagy részét trópusi gyümölcsök, diófélék és fűszerek (65% organikus gyümölcs és zöldség) teszik ki. A trópusi gyümölcsök, diófélék és fűszerek behozatala 2020-ban meredeken, 0,84 millió tonnára nőtt (+ 9%). A citrusfélék (+ 31%) és az egyéb organikus gyümölcsök (+ 7%) importja is növekedett. Csak az organikus gyümölcslevek importja csökkent 2020-ban (-11%).     

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Matcha-hiány: a kereslet meghaladja a kínálatot

2025. május 22. 08:10

Japánban globális keresletnövekedés okoz matcha-hiányt, miközben a termelés bővítése komoly akadályokba ütközik.

Allergia megelőzése avokádóval – tudományos áttörés?

2025. május 18. 16:10

Egy finn kutatás szerint a terhesség alatti avokádófogyasztás jelentősen csökkentheti a csecsemők ételallergiájának kockázatát.

Vita a bor körül: egészséges vagy sem?

2025. május 11. 16:10

Egy új spanyol kutatás választ adhat arra a kérdésre, hogy a mértékletes borfogyasztás valóban jót tesz-e az egészségnek.

Aranyvessző: természetes gyógyír vagy túlértékelt csodaszer?

2025. május 9. 11:10

Az aranyvessző hazánkban is ismert gyógynövény, amelyet évezredek óta használnak különféle egészségügyi problémák enyhítésére.

A jó ukrán kukoricatermés az USA pozícióit is befolyásolja

2022. január 6. 07:37

A világ vezető kukoricaszállítójának számító Egyesült Államokból származó kukoricaexport várhatóan enyhül a 2020-as rekordhoz képest, de még mindig elérheti a történelem második legmagasabb szintjét. A Kínába irányuló hatalmas amerikai eladások létfontosságúak ezekben az előrejelzésekben, de a magas globális árak és a versenytársak sikerei megkérdőjelezhetik az amerikai erőfeszítéseket.

A betakarítás kezdetére csökkent a francia kukorica termésbesorolása

2023. szeptember 11. 08:10

A betakarítás körüli esőzések várhatóan jelentős hatást gyakorolnak a gabona minőségére, különösen a búzára.

Uniós szinten szigorodhat a mézkeverékek származásának jelölése

2023. június 29. 08:03

A keverékalkotó mézek származási országait a kis kiszerelések kivételével minden esetben fel kellene sorolni.

Uniós oltalmat kapott a Budaörsi őszibarack

2021. április 19. 10:01

Az Európai Bizottság április 19-én oltalom alá vette a Budaörsi őszibarack elnevezést, ezzel 67-re emelkedett az uniós oltalomban részesült magyar földrajzi árujelzők száma. A földrajzi árujelzők használata komoly gazdasági előnyt jelent a termelők számára, hiszen jelentősen növeli a termék hozzáadott értékét.