24℃ 20℃
július 27. Olga, Liliána, Natália, Pantaleon
Életmód, gasztronómia

Honnan jön az organikus?

Agrofórum Online

Az Európai Unióban egyre növekszik az ökológiai gazdálkodásból származó termékek fogyasztása, miközben az ilyen árucikkek behozatali mértéke 2019 és 2020 között kissé csökkent.

Az Európai Bizottság „Az organikus agrár-élelmiszeripari termékek behozatala az EU-ba: a legfontosabb fejlemények 2020-ban” című közleménye tartalmazza a fő mutatókat.

2020-ban a trópusi gyümölcsök és az organikus rizs behozatala fellendült, miközben a cukoré, liszté, és egyéb gabonaféléké csökkent. Ugyanebben az évben az EU 2,79 millió tonna bio-élelmiszeripari terméket importált, azaz 1,9%-kal kevesebbet, mint 2019-ben (2,85 millió tonna). Az áruk (beleértve a gabonaféléket, a növényi olajokat és az olajos magvakat, a cukrot, a tejport, a vajat, a pörköletlen kávét és a kakaót) a 2020-as behozatal mennyiségének 48%-át, értékben pedig 29%-át tették ki. Egyéb primer termékek (beleértve a húskészítményeket, gyümölcsöket, zöldségeket, joghurtot és mézet) az import 42%-át, értékben pedig 53%-át tették ki.

A legnagyobb mennyiségű biotermék Hollandián keresztül kerül az EU-ba (ez a teljes importmennyiség mintegy 31%-a). Az országot Németország (18%), Belgium (11%) és Franciaország (10%) követi a sorban. Az EU fő ökológiai termék-beszállítói Ecuador (12%), a Dominikai Köztársaság (9%), Kína (8%) és Ukrajna (8%).

A Bizottság jelentése értelmében az organikus zöldségek és gyümölcsök importja bizonyult a legélénkebbnek: az EU 1,29 millió tonnát hozott be 2020-ban (a teljes importmennyiség 46%-a). Ennek nagy részét trópusi gyümölcsök, diófélék és fűszerek (65% organikus gyümölcs és zöldség) teszik ki. A trópusi gyümölcsök, diófélék és fűszerek behozatala 2020-ban meredeken, 0,84 millió tonnára nőtt (+ 9%). A citrusfélék (+ 31%) és az egyéb organikus gyümölcsök (+ 7%) importja is növekedett. Csak az organikus gyümölcslevek importja csökkent 2020-ban (-11%).     

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Bioforradalom küszöbén: szárnyal a kereslet, bírják-e a hazai gazdák?

2025. július 21. 08:10

Rekord ütemben nő a bioélelmiszer-forgalom, csökken a biofelár, de a gazdáknak az átállás még mindig komoly kihívás.

Mi legyen a barackkal? Tippek a kajszi otthoni feldolgozásához

2025. július 12. 16:10

A friss barack gyorsan romlik, de szerencsére sokoldalú gyümölcs: mutatjuk, hogyan és mire dolgozhatjuk fel a nyár egyik legnépszerűbb termését.

5 ok, amiért a levendula nélkülözhetetlen otthon

2025. július 3. 16:10

A levendula nem csak illatos virág: nyugtat, szépít, fűszerez, és molyűzőként is működik – valódi kincs a háztartásban és a kertben is.

Diéta alatt is lehet gyümölcsöt enni – mutatjuk, hogyan

2025. június 30. 16:10

Nem minden gyümölcs emeli meg hirtelen a vércukorszintet – mutatjuk, melyeket és hogyan fogyassza IR vagy diéta mellett is biztonsággal!

Hazánk nem kapja meg a rendkívüli támogatást az ukrán gabonával összefüggésben

2023. március 21. 08:03

Bizonyítottuk, hogy igenis óriási károkat szenvednek a magyar gazdák azért, mert a szolidaritási folyosó által bekerült gabona nem a célországba megy, hanem Magyarországon marad.

Ez lenne a siker titka? A hagyomány és az innováció találkozása a román mezőgazdaságban

2019. október 1. 11:10

Sok hasonlóságot fedezhetünk fel a román és volt szocialista országok mezőgazdaságában, hiszen ugyanazokkal problémákkal küzdenek: kiöregedő gazdatársadalom, előnytelen birtokszerkezet, a multinacionális vállalatok térhódítási kísérletei és a fogyasztói passzívitás a hazai, illetve a helyben termelt termékek irányába. A problémákra adott válaszok azonban sokszor eltérnek a keleti blokk megoldásaitól, és az uniós források ésszerű felhasználásával Romániának jó esélye van arra, hogy a közeli jövőben a térség meghatározó mezőgazdasági szereplőjévé váljon.

Az EU szerint a gazdálkodóknak jobban kell védeniük a talajt

2023. július 13. 08:10

A tagállamoknak először fel kell mérniük, majd ellenőrizniük kell a területükön található összes talaj egészségügyi állapotát.

Magyar kezdeményezés segít azonosítani a mézek származását

2023. december 15. 15:10

Célt értek a magyar erőfeszítések, hazánk kezdeményezésére az uniós agrárminiszterek egyetértettek azzal, hogy a jövőben a mézes üvegeken kötelező legyen feltüntetni a méz származási helyét és pontos százalékos arányát – közölte Nagy István tárcavezető.