Életmód, gasztronómia

Így komposztáljunk a lakásban!

Agrofórum Online

Mióta egyre nagyobb divat otthon komposztálni, azóta egyre több okos megoldás születik a lakásban való komposztálásra is. Elmondok pár trükköt, hogyan oldottam én meg még társasházlakó időszakomban az otthoni komposztálást. Így komposztáljunk a lakásban!

Bizony, minden konyhában bőven van zöldhulladék, még talán akkor is, ha amúgy az ételt rendeljük. Eszünk almát, hámozunk kivit és így tovább. Ha viszont van zöldhulladék, akkor egy mai kor embere már csak nem dobja simán a kukába, hanem elkezd gondolkodni, hogy mit is lehetne vele kezdeni.

Gilisztahumusz-készítő az otthon dísze

Mindig kíváncsi voltam a lakásban hogyan lehet mindenféle olyan állatot tartani, amit megfigyelhetünk, legalábbis életmódját tekintve. Így volt egy időben hangyafarmom – Próbálják ki, nagyon izgalmas!-, de sajnos a gilisztavárról lecsúsztam, mert idő előtt kertes házba sikerült költözzünk, és ott már a kertben őrködünk a gilisztákon.

Ha valaki keresgélt az interneten, hogyan komposztáljunk a lakásban témakörben, akkor biztosan találkozott már a bútornak álcázott gilisztahumusz-készítővel. Egy többrétegű “edényt” képzeljünk el, de messze nem edény kinézete van. Inkább mint egy kis „puff”, amit az ülőgarnitúra részeként használhatunk. Az ülőlapot felhajtva beledobáljuk a zöldhulladékot, visszacsukjuk a szagmentesen záródó fedelet és máris dolgozhatnak a földigiliszták a ládában. Alul van egy kis ajtó, ahol kinyerhető a kész gilisztahumusz és már indulhat is a virágok átültetése a friss otthoni talajba.

Biohulladék-tároló és otthoni komposztálók

Két irány lett az utóbbi időben, ami az otthoni komposztálást segíti. Az egyik irány, amikor csak tároljuk a zöldhulladékot a lakásban, és ehhez egy olyan kis láda vagy zárható tetejű bödön van, mely szagmentesen tudja megoldani akár az egy heti tárolást is. Így ha például közösségi kertben munkálkodunk, akkor így van idő összegyűjteni a biohulladékot és oda elvinni, ráadásul mindezt valami dizájnos kis edénykében, így akár tömegközlekedéssel is szállítható lesz. Általában 2 és 5 literes űrtartalom fér bele ezekbe a tárolókba.

Minden konyhában bőven van zöldhulladék
Minden konyhában bőven van zöldhulladék (https://www.pexels.com/hu-hu/foto/elelmiszer-egeszseges-no-etkezes-7513225/)

Az otthoni komposztálókra is nagyon jó megoldások léteznek már, így aki a lakásban komposztálásban gondolkodik, nem kell attól tartania, hogy egy ronda, messze nem a lakásba illő újabb “csetresz” lesz a szobatársa.

Nagyon dizájnos, tényleg esztétikus és szagmentesen záró komposztálókat lehet kapni lakáskivitelre is.

Honnan szerezzünk gilisztát?

Ha addig eljutottunk, hogy legyen otthonra egy giliszták általi komposztáló berendezésünk, akkor honnan szerezzünk gilisztát?

Mivel itt csak úgy nem jelennek meg, mint a kertben lévő komposztálóban és a komposztgiliszta sem csak úgy “keletkezik”, így egyrészt vásárolhatunk, akár az interneten is komposztgilisztát, de ami még egyszerűbb, hogy ha van a környezetünkben horgászbolt, akkor gilisztákkal teli dobozzal jöhetünk onnan is haza, viszonylag fillérekért.

Nem minden giliszta egyforma! Nem mindegy, hogy milyen típusú gilisztákat alkalmazunk, mert erre a célra a legalkalmasabb fajok a vörös trágyagiliszta (Eisenia fetida) és a vöröslő giliszta (Lumbricus rubellus). Ezek a jószágok kizárólag lebomló szerves anyagokkal táplálkoznak, a legjobban akkor érzik magukat, ha fénytől elzárva, 10 °C és 27 °C között, megfelelően nedves (de nem túl nedves!) és oxigéndús környezetben tartjuk őket. Amennyiben sikerül megvalósítanunk ezeket a körülményeket, gilisztáink szaporodni fognak, így nem kell attól tartani, hogy gilisztautánpótlás nélkül marad komposztunk.

Kiemelt kép: Pexels

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Húsvéti termelői piacok és kézműves vásárok

2025. április 19. 13:10

Húsvét előtt országszerte rendezett termelői piacok és kézműves vásárok élénkítik a helyi gazdaságot, és ápolják a húsvéti hagyományokat.

Praktikus tanácsok gombaszedőknek + videó

2025. április 7. 16:40

A tavasz első gombáit vadásztuk Vass Éva gombaszakellenőrrel a pilisi erdőkben. Megismerkedhetünk a cseh kucsmagombával, az osztrák csészegombával, de mutatunk videónkban még egy gyönyörű, ám mérgező gombát, az óriás papsapkát is.

A kovász „titkos” feladata: ettől válik egészségessé a kenyér a szervezetünk számára

2025. február 27. 16:10

A kovászban probiotikumok és prebiotikumok is megtalálhatók, amelyek az emésztőszervrendszerünkre fejtik ki előnyös hatásukat.

Miért fogyasszunk csírát?

2025. február 27. 08:10

A csíráztatott magvak olyan fogyasztásra szánt zöldségeket jelentenek, amelyeket a növekedés nagyon korai szakaszában takarítottak be.

Mesterséges humusz: új lehetőségek a gazdálkodók számára?

2022. február 15. 06:52

A humuszt varázslatos anyagnak tartják a mezőgazdaságban és a klímavédelemben, de időigényes az előállítása. A kutatók mesterséges humusszal szeretnének lendületet adni a talajoknak.

Őszi szántások fontossága

2022. november 26. 05:36

A szántás a földnek ekével való megművelése, mely az összes talajművelési munkák közül a legfontosabb, ugyanis a talaj szövetében a leglényegesebb változásokat hozza létre, és olyan porhanyósságot idéz elő, amit más eszközökkel nem lehet elérni.

Magyarország talajtípusai VII.: kőzethatású talajok

2022. június 11. 06:36

A kőzethatású talajok vízgazdálkodása szélsőséges. A tavaszi nedves, dús vegetációjú időszak után hosszú, igen száraz nyári időszak következik.

Letermett gombaföldek hasznosítása zöldségnövényekkel

2023. november 10. 11:10

A zöldségfélék általában a talaj szerkezetével szemben magasabb igényeket támasztanak, mint a szántóföldi növények. Ideálisnak tekinthetők a középkötött, mélyrétegű, jó szerkezetű és vízgazdálkodású, morzsalékos, humuszban és könnyen felvehető tápanyagokban gazdag talajok.