Életmód, gasztronómia

Létezik közösségi komposztálás is, éljünk vele!

Agrofórum Online

Egyre több a komposztálót építő ember. A hazai önkormányzatok ingyenes komposztálókeretekkel igyekeznek rávilágítani arra, miért is jó ebbe belevágni. De mi a helyzet a közösségi komposztálással? Miért fontos, hogy ez is minél szélesebb körben elterjedjen?

A közösségi komposztálás legfontosabb előnye, hogy csökkenti a kommunális hulladék mennyiségét, ami hazánkban egyébként – az Európai Unióhoz képest – viszonylag alacsony. Az EU átlagos lakossági hulladéktermelése 2016-ban körülbelül 480 kg/fő, míg itthon ez az érték 379 kg/fő volt.

Sosem késő tanulni

A hazai utcákon, parkokban nem véletlen, hogy egyre több kommunális komposztáló tűnik fel, amelyeken feliratok segítenek eligazodni a környéken élőknek. Így aki soha életében nem foglalkozott ezzel a témával, vagy esetleg nincs is kertje, megtudhatja, hová dobhatja (a szemetes helyett) a tojáshéjat, a kávézaccot, a háztartásban keletkező zöldségekből és gyümölcsökből származó hulladékot és a többi, komposztálásra alkalmas „hulladékot”.

Példát mutatni a gyerekeknek

A közösségi komposztálás a hulladékcsökkentés mellett remek közösségformáló tevékenység is. Az emberek beszélgethetnek egymással, megismerkedhetnek a szűkebb környezetükben élőkkel és megtaníthatják a gyerekeknek, miért fontos a komposztálás a környezetünk szempontjából.

A komposztálás körforgásáról sok helyütt részletes ábrák és leírások is ki vannak téve oktatótábla gyanánt, főként kisebb-nagyobb gyerekek számára. A tapasztalatok szerint ez a korosztály szívesen vesz részt mind a szelektív szemétgyűjtésben, mind pedig a komposztálásban.

Nem baj, ha idejekorán megtanulják, miért nem jó a szemétégetés, és miért teszik tönkre a Földet az egyre növekvő szeméthegyek – ha nem teszünk mindannyian ez ellen. Az ökológiai lábnyom fogalmáról sem baj, ha hallanak, de az a legjobb, ha maguk is kipróbálhatják, miként tudnak részt venni ennek csökkentésében.

A városi komposztálás világszerte nő

Korábban nem volt „divat” a nagyvárosokban a komposztálás, vidéken pedig nem volt annyira égető szükség rá, hiszen nem keletkezett olyan horribilis mennyiségű szemét. Az utóbbi években azonban egyre több kisebb-nagyobb városban indultak el komposztálási programok, nem csak hazánkban, de a nagyvilágban is.

Tokióban például lakókörzetenként gyűjtik az emberek a szerves hulladékot, hogy azt komposztálják és a város zöldterületei azt mihamarabb tápanyagként megkapják. Elmondható, hogy ez a fajta komposztálás egy jól bevált, jól működő program a japán fővárosban. Így sokkal kevesebb a kommunális szemét és sokkal több a komposzt, ami a város parkjaiban felhasználható.

Magyarországon egyre több társasház, lakópark és panel mellett állítanak fel komposztálókereteket

Mindezt azzal a céllal teszik, hogy felhívják az emberek figyelmét a környezettudatos életmódra. Sokszor az ilyen lakóközösségeknek saját kiskertjük is van, amelyben még könnyebben fel tudják használni a maguk által termelt komposztot.

A komposztálási folyamat nem bonyolult, és a kihelyezett táblák segítségével mindenki könnyen meg tudja tanulni, mi való a komposztba és mi nem, milyen sűrűn kell felkeverni, mitől gyorsulnak fel a bomlási folyamatok és mi az, ami árt a komposztálásnak.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Vita a bor körül: egészséges vagy sem?

2025. május 11. 16:10

Egy új spanyol kutatás választ adhat arra a kérdésre, hogy a mértékletes borfogyasztás valóban jót tesz-e az egészségnek.

Aranyvessző: természetes gyógyír vagy túlértékelt csodaszer?

2025. május 9. 11:10

Az aranyvessző hazánkban is ismert gyógynövény, amelyet évezredek óta használnak különféle egészségügyi problémák enyhítésére.

Húsvéti termelői piacok és kézműves vásárok

2025. április 19. 13:10

Húsvét előtt országszerte rendezett termelői piacok és kézműves vásárok élénkítik a helyi gazdaságot, és ápolják a húsvéti hagyományokat.

Praktikus tanácsok gombaszedőknek + videó

2025. április 7. 16:40

A tavasz első gombáit vadásztuk Vass Éva gombaszakellenőrrel a pilisi erdőkben. Megismerkedhetünk a cseh kucsmagombával, az osztrák csészegombával, de mutatunk videónkban még egy gyönyörű, ám mérgező gombát, az óriás papsapkát is.

Dolgok, amikkel a civilek a gazdák agyára mennek

2024. július 23. 14:40

Sok gazda imádja a munkáját, de olykor a civilek megkeserítik az amúgy is stresszes napokat. Íme, néhány a jellemző bosszúságok közül.

Lehet zöld egy fesztivál? A MATE idén bizonyíthat

2022. július 8. 11:13

Az EFOTT fesztiválon keletkező, biológiai úton bontható hulladékok szelektív gyűjtését, helyszíni előkezelését, valamint további komposztálását is megszervezi a MATE.

Mennyi idő alatt bomlik le a papír?

2022. július 9. 07:36

A papírról sokan úgy gondolják, simán lebomlik – nyugodtan használható a papírtányér és -pohár, papír zsebkendő és -szalvéta, és akár mehet is a komposztba, jó tápanyag lesz belőle. De nem mindegy, milyen papír a papír!

Környezetbarát raklapokat gyártanak kukorica hulladékából

2021. január 17. 04:37

Egy amerikai vállalat CornBoard néven fa helyettesítőt állít elő olyan növényi részekből, szármaradványokból és levelekből, amelyek általában a kukoricatermés betakarítása után a mezőn maradnak.