Életmód, gasztronómia

Létezik közösségi komposztálás is, éljünk vele!

Agrofórum Online

Egyre több a komposztálót építő ember. A hazai önkormányzatok ingyenes komposztálókeretekkel igyekeznek rávilágítani arra, miért is jó ebbe belevágni. De mi a helyzet a közösségi komposztálással? Miért fontos, hogy ez is minél szélesebb körben elterjedjen?

A közösségi komposztálás legfontosabb előnye, hogy csökkenti a kommunális hulladék mennyiségét, ami hazánkban egyébként – az Európai Unióhoz képest – viszonylag alacsony. Az EU átlagos lakossági hulladéktermelése 2016-ban körülbelül 480 kg/fő, míg itthon ez az érték 379 kg/fő volt.

Sosem késő tanulni

A hazai utcákon, parkokban nem véletlen, hogy egyre több kommunális komposztáló tűnik fel, amelyeken feliratok segítenek eligazodni a környéken élőknek. Így aki soha életében nem foglalkozott ezzel a témával, vagy esetleg nincs is kertje, megtudhatja, hová dobhatja (a szemetes helyett) a tojáshéjat, a kávézaccot, a háztartásban keletkező zöldségekből és gyümölcsökből származó hulladékot és a többi, komposztálásra alkalmas „hulladékot”.

Példát mutatni a gyerekeknek

A közösségi komposztálás a hulladékcsökkentés mellett remek közösségformáló tevékenység is. Az emberek beszélgethetnek egymással, megismerkedhetnek a szűkebb környezetükben élőkkel és megtaníthatják a gyerekeknek, miért fontos a komposztálás a környezetünk szempontjából.

A komposztálás körforgásáról sok helyütt részletes ábrák és leírások is ki vannak téve oktatótábla gyanánt, főként kisebb-nagyobb gyerekek számára. A tapasztalatok szerint ez a korosztály szívesen vesz részt mind a szelektív szemétgyűjtésben, mind pedig a komposztálásban.

Nem baj, ha idejekorán megtanulják, miért nem jó a szemétégetés, és miért teszik tönkre a Földet az egyre növekvő szeméthegyek – ha nem teszünk mindannyian ez ellen. Az ökológiai lábnyom fogalmáról sem baj, ha hallanak, de az a legjobb, ha maguk is kipróbálhatják, miként tudnak részt venni ennek csökkentésében.

A városi komposztálás világszerte nő

Korábban nem volt „divat” a nagyvárosokban a komposztálás, vidéken pedig nem volt annyira égető szükség rá, hiszen nem keletkezett olyan horribilis mennyiségű szemét. Az utóbbi években azonban egyre több kisebb-nagyobb városban indultak el komposztálási programok, nem csak hazánkban, de a nagyvilágban is.

Tokióban például lakókörzetenként gyűjtik az emberek a szerves hulladékot, hogy azt komposztálják és a város zöldterületei azt mihamarabb tápanyagként megkapják. Elmondható, hogy ez a fajta komposztálás egy jól bevált, jól működő program a japán fővárosban. Így sokkal kevesebb a kommunális szemét és sokkal több a komposzt, ami a város parkjaiban felhasználható.

Magyarországon egyre több társasház, lakópark és panel mellett állítanak fel komposztálókereteket

Mindezt azzal a céllal teszik, hogy felhívják az emberek figyelmét a környezettudatos életmódra. Sokszor az ilyen lakóközösségeknek saját kiskertjük is van, amelyben még könnyebben fel tudják használni a maguk által termelt komposztot.

A komposztálási folyamat nem bonyolult, és a kihelyezett táblák segítségével mindenki könnyen meg tudja tanulni, mi való a komposztba és mi nem, milyen sűrűn kell felkeverni, mitől gyorsulnak fel a bomlási folyamatok és mi az, ami árt a komposztálásnak.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Egyre több vegán tér vissza a húsevéshez

2025. január 12. 10:10

Mi állhat a húsfogyasztás utóbbi időben tapasztalható felfutása és a vegán, növényfogyasztó életmódról való leszokás hátterében?

Már az olasz kávé ára sem a régi

2025. január 11. 10:10

Olaszországban átlagosan 1,21 euró lett a csésze kávé ára, ami tizennyolc százalékos emelkedést jelent 2021 óta.

Allergiásként óvakodjunk ezektől a szobanövényektől!

2025. január 9. 08:10

Az irritációt a növények pollenje, nedvei vagy a leveleikben található anyagok okozzák, esetleg a cserép földjében megtelepedő penészgombák.

Legyen óvatos, amikor dubai csokoládét vásárol!

2025. január 6. 16:10

Még mindig magas a kereslet iránta, és ebből fakadóan magasak az árak: idehaza 6-8 ezer forint, Európa-szerte 20 euró 100 grammonként.

Pepsi-jövőkép műanyag hulladék nélkül

2021. január 5. 07:03

A PepsiCo élelmiszeripari-óriásvállalat meg akar szabadulni a műanyag hulladéktól és a cukortól, mint összetevőtől a jövőben.

Szemét a földjeink mellett

2022. április 6. 08:36

A mai fogyasztói társadalomban pazarlóan élünk. Számos olyan fogyasztási cikkel vesszük körbe magunkat, aminek előállítása, használata, majd hulladékként való kezelése hatalmas terhet ró a környezetünkre és a pénztárcánkra.

Komposztálási kisokos

2022. szeptember 30. 05:37

Élelmiszer-eredetű hulladék szükségszerűen keletkezik minden háztartásban. Ezek közül szerencsére sok alkalmas arra, hogy komposztáljuk. Mit érdemes tudni a komposztálásról? Mik a tiltólistás hulladékok, és melyek kerülhetnek a komposztra?

A Csendes-óceán egyik legnagyobb szigete az ember „alkotása” 

2023. október 25. 11:40

Vajon mi lesz a Földet mérgező, egyre növekvő úszó szemétsziget sorsa? Ki a felelős érte? És hogyan lehet felszámolni? Egyáltalán, hogyan, miként keletkezett?