Életmód, gasztronómia

Melyik paradicsomfajta illik a legjobban a pizzához?

Agrofórum Online

Ma már nem kell autentikus pizzériába mennünk ahhoz, hogy igazi, hamisítatlan olasz pizzát együnk, hiszen a közösségi médiafelületeken keringő temérdek recept alapján otthon is elkészíthetjük álmaink pizzáját.

Az olaszok szerint azonban a tökéletes íz eléréséhez nem elég a tökéletes tészta, hiszen a „feltét” az esetek többségében paradicsomszószon „ül”, aminek szintén tökéletesnek kell lennie. De mitől lehet tökéletes egy paradicsomszósz?

Miért nem mindegy, milyen paradicsomot használunk? Egyáltalán, észre lehet-e venni a különbséget, ha ilyen vagy olyan paradicsomfajtákat használunk? Az olaszok szerint igen. A pizzaimádók szerint is, sőt, a paradicsomtermesztők szerint is. Nos, ez esetben járjunk utána, mi is az igazság a tökéletes paradicsomszósz mögött!

Elsőként a királynőnek sütötték

A paradicsomról úgy tartják, története egészen az aztékokig nyúlik vissza, egészen a Kr. u. 700-as évekig, amikor is a paradicsom már népszerű ételnek számított az őslakosok körében, akik nem csak piros, de sárga, lila, narancsszínű fajokat is termesztettek és fogyasztottak.

Európába első ízben a felfedezők kosaraiban jutott el, de eleinte nem okozott akkora szenzációt, mint gondolták, hogy okozni fog. Nagyjából a 19. század végére vált népszerűvé, méghozzá az első olasz pizzák tetején, amelyeket nem is akárhogy neveztek el: Margarita lett a neve, és ez a típus bele is égett rögvest a pizzatörténelembe.

Igaz, ma már ez csak alap-pizzának számít, amin „alig van valami”, de az olaszok szerint ma is a kevéssé megrakott pizza a finom, amin a paradicsomszósz, a fűszerek és a legjobb olasz sajtritkaságok vagy sonkafélék vannak, minimális mennyiségben. A hangsúly ugyanis a ropogós tésztán és a paradicsomszószon van.

A Margarita tehát Nápolyban született meg, méghozzá a királynő tiszteletére, és éppen ezért az olasz zászló színeit „hordozta magán”: fehér mozzarellát, zöld bazsalikomot és piros paradicsomszószt. Lehet ennél nemzetibb színű ételt készíteni?

Milyen paradicsomot kell használni a tökéletes szószhoz?

Az olasz szilvaparadicsomok (más néven romaparadicsomok) ideálisak arra, hogy pizzaszószt készítsünk belőlük. Az olaszok úgy tartják, erre a legtökéletesebb fajta a San Marzano paradicsom, amelyet az azonos nevű régióban termesztenek Olaszországban, és amelyet a Vezúv termékeny talaja táplál – állítólag ettől igazán egyedi az íze. (Ez némiképp csorbát ejt a hazánkban kapható San Marzano paradicsom biovetőmagokon, amiket egész megfizethető áron, közel 1500 forintért lehet kapni, de azért érdemes adni nekik egy esélyt.)

Ha azonban mégis úgy döntünk, hogy eredeti San Marzano paradicsomot akarunk használni az autentikus szósz reményében, rá kell keresni a neten, és megrendelni konzerv formában, mert úgy nagyon sok helyen elérhető.

És mitől olyan különleges ez a paradicsomfajta? 

Nos, ezeknek a paradicsomoknak lélegzetelállítóan élénk piros a színük, a magok körül enyhe kocsonyás állagú terméshús terül el. A paradicsomok formája hosszúkás, a faluk vastag, de ropogós, és egyedülálló textúrájú. Ezen felül édesek, alacsony savtartalmúak, kevés vizet és magot tartalmaznak.

Így készítsük el a szószt!

A paradicsomokat tegyük egy tálba, törjük össze őket burgonyanyomóval vagy aprítóval, egészen addig, amíg szép, homogén formájú szószt kapunk. Ha túl sok levet engednek, öntsük le róla a levet, még mielőtt teljesen összeturmixolnánk. Az a lényeg, hogy sűrű szószt kell, hogy kapjunk.

Ebbe frissen szedett, felaprított bazsalikomot szórunk, nem oregánót, mint ahogy azt a legtöbb receptben javasolják. Az oregánó túl erős, elnyomja a paradicsom ízét és illatát. Eztán a szószt a frissen kinyújtott és megformázott pizzára kenjük, majd mehet rá a feltét, és aztán már csak annyi dolgunk van, hogy ropogós aranybarnára süssük.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Allergia megelőzése avokádóval – tudományos áttörés?

2025. május 18. 16:10

Egy finn kutatás szerint a terhesség alatti avokádófogyasztás jelentősen csökkentheti a csecsemők ételallergiájának kockázatát.

Vita a bor körül: egészséges vagy sem?

2025. május 11. 16:10

Egy új spanyol kutatás választ adhat arra a kérdésre, hogy a mértékletes borfogyasztás valóban jót tesz-e az egészségnek.

Aranyvessző: természetes gyógyír vagy túlértékelt csodaszer?

2025. május 9. 11:10

Az aranyvessző hazánkban is ismert gyógynövény, amelyet évezredek óta használnak különféle egészségügyi problémák enyhítésére.

Húsvéti termelői piacok és kézműves vásárok

2025. április 19. 13:10

Húsvét előtt országszerte rendezett termelői piacok és kézműves vásárok élénkítik a helyi gazdaságot, és ápolják a húsvéti hagyományokat.

A paradicsom "régi" ízét keresi? A tájfajta a válasz!

2022. január 21. 11:45

Csaknem 370 ezer virágos növényfaj közül világszerte mindössze 200-at használunk élelmiszerek előállításhoz, miközben a 200 növényfajból pusztán 9 adja a globális növénytermesztés több mint felét. A genetikai erőforrások, vagyis a termesztett növényfajták sokfélesége mindeközben feledésbe merül. Ezen a tendencián kíván változtatni az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet - a magyar konyha egyik kedvenc alapanyagaként ismert - paradicsom tájfajtáinak kutatásával és elterjesztésével.

Hajtatott paradicsom rossz termékenyülésének okai és megszüntetése I. - Okok

2020. január 14. 04:38

A változó technikai színvonal, az egyre bővülő fajtaválaszték, a növekvő konkurenciából adódó kisebb haszon sokkal pontosabb, fajtatípusra, nem egy esetben fajtára megválasztott technológia alkalmazását feltételezi a paradicsomtermesztőktől.

A HREZ (magas ellenálló-képességű) paradicsomok egészségesek maradnak

2023. október 5. 13:40

A HREZ (az Enza Zaden cég magas ellenálló képességű növényeinek) bevezetése azokat a termesztőket hivatott támogatni, akiknek az elmúlt években a ToBRFV-vel kellett megküzdeniük.

A trágyázás és a minőség összefüggése a primőrök termesztésében

2022. március 11. 04:36

Az egyes kémiai elemek (növényi tápelemek) hatása nagyon eltérő, tekintettel arra, hogy különféle élettani folyamatokban vesznek részt, ennek megfelelően hiányuk és túladagolásuk is a legkülönfélébb módon jelentkezik, a termésminőséget számos vonatkozásban befolyásolják.