Kevesen mondhatják el magukról, hogy ettek már strucctojást, vagy akár azt, hogy láttak már strucctojást. Sokan azt sem tudják, vajon lehet-e egyáltalán strucctojást enni?
A strucchús és a strucctojás ugyan már hazánkban is kapható, igencsak egzotikus csemegének számít. Ez persze nem jelenti azt, hogy ne tudnánk könnyedén online strucctojást rendelni, hogy aztán otthon megfőzzük és elfogyasszuk, hiszen egy-egy különleges étlappal büszkélkedhető étteremben is rendelhetünk ilyesmit.
Az persze nem árt, ha tudjuk: Magyarországon a strucctojás darabára megközelítőleg 20 000 Ft, és hogy az elfogyasztandó mennyiséggel is tisztában legyünk: 1 strucctojás közel 25 hagyományos tyúktojásnak felel meg.
A strucctojás elkészítésének és fogyasztásának titka abban rejlik, hogy tudjuk, mire vállalkozunk. Ezek a tojások ugyanis, bár hasonlítanak a csirketojásokra, de azért jelentős különbségek is vannak köztük.
Ehető-e a strucctojás?
Igen, ehető. Valójában komoly egészségügyi előnyökkel számolhatnak azok, akik a rendszeresen fogyasztanak strucctojást.
A strucctojás a tojásfélék közül a legnagyobb. A strucc Afrikában őshonos, de kisebb populációk találhatók például Ausztráliában is, kis, fenntartható farmok pedig a világ minden táján – így Magyarországon is – léteznek.
Azok, akik életükben először esznek strucctojást, többnyire kellemesen meglepődnek. A strucctojás íze és kinézete ugyanis nagyon hasonlít a tyúktojáshoz, csak maga a tojás sokkal nagyobb. A strucchús íze is nagyon finom – hasonlít a bélszín ízéhez, ráadásul könnyen emészthető, és jól átsül a grillsütőn, akárcsak egy finom steak.
Mit tartalmaz a strucctojás?
- Tojásonként 176 g fehérjét
- A-vitamint
- Kalciumot
- Vasat
- Magnéziumot
- Káliumot
A tojás természetes hatóanyagokat is tartalmaz, amelyek jó hatással vannak az egészségünkre és az immunrendszerünkre. Különösen a tojássárgájában vannak olyan hatóanyagok (trigliceridek és foszfolipidek), amelyek megkönnyítik az emésztést és optimalizálják az anyagcserét.
![](https://agroforum.hu/assets/uploads/2025/02/strucc-kikelt-tojas.jpg)
Mennyire laktató egy strucctojás?
Ahhoz, hogy megértsük, mekkora egy strucctojás, hasonlítsuk össze egy tyúktojással! Egy „jumbo” tojás (ez Magyarországon a legnagyobb, XL-es tojás) körülbelül 70 gramm, míg egy strucctojás körülbelül 1400 grammot nyom. Ezért nagyjából 20-25 hagyományos tojás felel meg egy strucctojásnak.
Ha leosztjuk a strucctojás árát ezzel a számmal, persze még mindig sokkal drágábbra jön ki, mint a hagyományos tojás, de ne feledjük, hogy ez esetben egy egzotikus állatról van szó, így olyan dolgokat is figyelembe kell venni, mint például a tenyésztési vagy a szállítási költségek, amelyek jócskán megnövelik a termék árát. Ráadásul a többi tojáshoz hasonlóan a strucctojás is megromolhat, így ha veszünk egyet, jó sok emberre kell főznünk belőle, hogy az összes elkészült tojás elfogyjon.
Hogyan főzzük meg a strucctojást?
A strucctojást ugyanúgy lehet elkészíteni, mint a tyúktojást. Az interneten rengeteg strucctojásrecept van fent, amelyek közül kedvünkre válogathatunk. Sóval és borssal fűszerezzük, és adhatunk hozzá sajtot, bacont, kolbászt is.
A rántotta valószínűleg a legegyszerűbb recept – de ne serpenyőben, hanem tepsiben süssük, mert a sütési idő 20-25 perc is lehet. Megpróbálkozhatunk az omlett készítésével is, de ehhez valószínűleg nagyon nagy serpenyőre lesz szükségünk, hogy kellőképpen vékony legyen és jól átsüljön a tojás.
Feltehetőleg még így sem lesz elég vékony a tojás ahhoz, hogy megfordíthassuk vagy összehajtogassuk. Próbáljunk meg ezért inkább néhány (viszonylag kisebb) omlettet készíteni, több részletben.
Tipp: a tojáshéjat sem kell kidobni: ha kifújjuk a héjból a nyers tojást, csodás dekorációkat, lámpákat készíthetünk belőle!
Összegzésképpen elmondható, hogy az emberek legfőképpen azért nem esznek strucctojást, mert ritkán elérhető (a struccok nem folyamatosan tojnak), az ára rendkívül magas, és a feltört tojásból származó nyersanyag olyan nagy mennyiségű, amivel egy átlagos család, ha csak nem készül fel az alkalomra vendégekkel, nehezen birkózik meg.