Életmód, gasztronómia

Veszélyes is lehet a pizza „lelkének” számító oregánó

Agrofórum Online

Az oregánó gyógyhatása nem bizonyított, viszont vannak körülmények, amikor kifejezetten kerülendő a használata.

Az oregánó – vagy itthon használatos másik nevén szurokfű – a mentafélék (Lamiaceae) családjába tartozó gyógy- és fűszernövény, amely Nyugat-, Délnyugat-Eurázsiában és a Földközi-tenger térségében, így nálunk is megtalálható. Hatóanyag-összetétele alapján baktérium- és vírusölőnek tartják, egyesek szerint megfázás kezelésére is alkalmas.

Olajához, amely a hatóanyagot a legnagyobb koncentrációban tartalmazza, kétféle formában lehet hozzájutni. Az oregánóolaj kapszulázva vagy folyadék formájában kapható. Az oregánóból készült illóolaj viszont sokkal koncentráltabb anyag. Fogyasztása nem biztonságos, ezért oregánó-illóolajat csak aromaterápiában vagy helyileg alkalmazva, vivőolajjal együtt szabad használni.

Kockázatok és mellékhatások

Bár a növényekből kinyert olajokat alapvetően egészségesnek tartjuk, kifejezetten kevés kutatás foglalkozott azzal, hogy mennyire hatékonyak ezek a kivonatok valójában. Az viszont kétségtelen tény, hogy a túlzott fogyasztásuk sok baj okozója lehet.

  • Allergiák: Azok számára, akik allergiásak a Lamiaceae családba tartozó növényekre, kerülendő az oregánóolaj is. Az ismert fűszernövények, mint a bazsalikom, levendula, zsálya, kakukkfű, rozmaring és majoránna, mind ide tartoznak, és allergiás reakciókat válthatnak ki.
  • Vérzések: Egy orvosi tanulmány szerint az oregánóolaj vérzékenységre hajlamosít. Ezért például műtéti beavatkozás előtt két héttel abba kell hagyni a szedését, valamint vérhígító vagy véralvadásgátló szedése mellett csak orvossal konzultálva használható.
  • Változás a lítium-anyagcserében: Az oregánóolaj hat a lítium-anyagcserére, ezért a lítiumot szedő embereknek kerülniük kell.
  • Változások a vércukorszintben: Az oregánóolaj csökkentheti a vércukorszintet, ezért cukorbetegeknek nem feltétlenül ajánlott, mert fokozhatja a gyógyszerek hatását.
  • Nem állandó hatóanyagszint: Hogy mennyi hatóanyag kerül egy termékbe, azt a leszedett növénytől és a hatóanyag-kivonás módjától is függ, azért kevesebb bajt okozhatunk, ha inkább az ajánlottnál kisebb mennyiséggel próbálkozunk.

Vírusölő hatás – legalábbis a Petri-csészében

Az oregánóolajról bebizonyosodott, hogy kísérleti körülmények között valóban van vírusölő hatása. Nem lehetetlen tehát, hogy gyógyítja a megfázást, bár erről közvetlen tudományos eredményeink nincsenek, hiszen a szervezetünk másképp működik, mint egy laboratórium… Azzal kapcsolatban viszont vannak eredmények, hogy legalábbis a megfázásos tünetek azonnali enyhítését segíti.

Hogyan kell használni?

A szurokfüvet a természet antibiotikumának tartják. Karvakrolt, illóolajat, cseranyagot, keserű anyagot és gyulladáscsökkentő timolt tartalmaz; a karvakrol és a timol a baktériumok szaporodását gátolja. Maga a szurokfű 2-5%-ban, az oregánóolaj 40-70%-ban, a legjobb minőségű olajok pedig akár 85%-ban is tartalmazhatják a karvakrolt, ezek azonban hígítatlanul nem használhatók.

Ha nem vagyunk rá allergiásak, a szurokfű fogyasztásának legbiztosabb módja, ha olajok helyett készítünk egy jó csésze teát. Erdőben ne szedjük le, de kertészetben kapható és jól szaporítható az oregánó, valamint gyógynövényboltokban, patikákban is vásárolhatunk egy dobozzal. A belőle készült teának a remélt gyógyhatása mellett nagyon kellemes, frissítő íze van.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Vita a bor körül: egészséges vagy sem?

2025. május 11. 16:10

Egy új spanyol kutatás választ adhat arra a kérdésre, hogy a mértékletes borfogyasztás valóban jót tesz-e az egészségnek.

Aranyvessző: természetes gyógyír vagy túlértékelt csodaszer?

2025. május 9. 11:10

Az aranyvessző hazánkban is ismert gyógynövény, amelyet évezredek óta használnak különféle egészségügyi problémák enyhítésére.

Húsvéti termelői piacok és kézműves vásárok

2025. április 19. 13:10

Húsvét előtt országszerte rendezett termelői piacok és kézműves vásárok élénkítik a helyi gazdaságot, és ápolják a húsvéti hagyományokat.

Praktikus tanácsok gombaszedőknek + videó

2025. április 7. 16:40

A tavasz első gombáit vadásztuk Vass Éva gombaszakellenőrrel a pilisi erdőkben. Megismerkedhetünk a cseh kucsmagombával, az osztrák csészegombával, de mutatunk videónkban még egy gyönyörű, ám mérgező gombát, az óriás papsapkát is.

Szívgyógyszer sem lenne nélkülük - a gyógynövények reneszánsza

2020. január 12. 08:21

A hazai fogyasztók továbbra is a kamillavirágot, a bodza- és hársfavirágot, valamint a csipkebogyót, illetve az ezekből készült teákat vásárolják a legnagyobb számban.

Erdő-mező ehető kincsei augusztusban

2022. augusztus 22. 05:36

Nézzük sorra, mi mit gyűjtünk augusztusban erdőn és mezőn!

A magyar flóra egyik legszebb vadvirága: tavaszi hérics

2023. május 11. 05:37

A tavaszi hérics a boglárkafélék ősi családjának tagja. Eurázsia kontinentális területein elterjedt sztyeppnövény.

Kaméleonvirág, aminek halíze van

2022. november 5. 09:38

Először is fontos tisztázni, hogy a kaméleonvirág nem szobanövény, hanem egy évelő kerti növény. Kiváló talajtakaró lehet belőle, ha szereti a helyét.