Életmód, gasztronómia

Nem is gondolnánk, mennyi rejtett alkohol van az élelmiszerekben

Agrofórum Online

A mindennapi élelmiszereinkben előforduló, „rejtett” alkohol jelenléte sok fogyasztót meglepetésként érhet. Sokak számára ugyanis nem nyilvánvaló, hogy a különböző pékáruk, készételek, édességek, sőt még néhány üdítőital is tartalmazhat alkoholt.

Ennek felismerése különösen fontos azoknak, akik vallási, egészségügyi vagy személyes okokból kerülik az alkoholfogyasztást. De miért is van szükség alkoholra az élelmiszerekben, és hogyan ismerhetjük fel jelenlétét?

Tartósítás

Az alkohol többféle szerepet tölthet be az élelmiszerek gyártása során. Az egyik leggyakoribb felhasználási módja a tartósítás. A pékáruk esetében például az alkohol tartósítószerként szolgálhat.

Az előre csomagolt kenyérfélék vagy sütemények csomagolásának belső felületét alkohollal kezelik, hogy megakadályozzák a penészgombák elszaporodását, ezzel meghosszabbítva a termék eltarthatósági idejét.

Aroma

Emellett az alkohol gyakran használatos aromaként is. Az olyan ételek, mint a tiramisu vagy bizonyos csokoládék, alkoholos összetevőket, például likőröket vagy borpárlatokat tartalmaznak, amelyek különleges ízt kölcsönöznek a termékeknek. A készételek, például a pörköltek vagy szószok esetében az alkohol a fűszerezés intenzitását is növelheti.

Végül, de nem utolsósorban az alkohol szeparáló anyagként is funkcionálhat, megakadályozva az élelmiszerek összetapadását, csomósodását.

Ezerféle felirat

De hogyan ismerhetjük fel, ha egy termék alkoholt tartalmaz? Az élelmiszerek csomagolásán található összetevők listája nyújt információt erről, azonban nem minden esetben egyértelmű a feltüntetés. Az alkohol jelenlétére utaló kifejezések közé tartozik például az „etanol”, „etil-alkohol” vagy különböző alkoholos italok nevei, mint az amaretto, whisky, brandy vagy marsala.

Azonban az is előfordul, hogy az alkohol rejtett formában, az adalékanyagok között jelenik meg. Az E-számok rendszerében például az E1519 a benzil-alkoholt, az E334 pedig a borkősavat jelöli. Bár ez utóbbi nem közvetlenül az etanolhoz kapcsolódik, az ilyen adalékanyagok szerepe az élelmiszerek szerkezetének és ízének megőrzésében lehet fontos.

1,2 százalék a határ

A szabályozások nem minden esetben követelik meg az alkohol pontos feltüntetését az élelmiszereken. Az Európai Unióban például az italoknál kötelező megjelölni az alkoholtartalmat, ha az meghaladja az 1,2 térfogatszázalékot. Ez az oka annak, hogy az „alkoholmentes” sörök és borok is tartalmazhatnak némi alkoholt, jellemzően 0,5%-ot. Ugyanakkor az úgynevezett 0,0%-os termékek már valóban teljesen alkoholmentesek.

Az élelmiszerek esetében viszont az alkohol jelenlétét csak akkor kell megjelölni, ha az összetevők listájában különálló anyagként szerepel. Ha az alkohol csak technológiai segédanyagként vagy aromahordozóként van jelen, akkor a mennyisége általában nem éri el azt a szintet, amely érzékszervileg is észlelhető lenne.

Nem jelent valós veszélyt

Sokan felteszik a kérdést, hogy jelent-e egészségügyi kockázatot az élelmiszerekben rejtve jelen lévő alkohol. A válasz több tényezőtől függ. Az alkohol bizonyos mennyiség felett természetesen káros hatással lehet az emberi szervezetre, különösen a májra és az idegrendszerre. Azonban a legtöbb esetben az élelmiszerekben található alkohol koncentrációja annyira alacsony, hogy az nem jelent valós veszélyt.

Az aromákban és ízfokozókban használt alkohol mennyisége a gyártási folyamat során elpárologhat, különösen, ha a terméket hőkezelésnek vetik alá. Az Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóság (EFSA) által engedélyezett adalékanyagok esetében az alkoholtartalom legfeljebb 0,2 térfogatszázalék lehet, ami nem érzékelhető ízben, szagban vagy hatásban.

Ki olvassa el elég figyelmesen?

A fogyasztók számára a tudatos vásárlás jelenti az egyetlen valódi védelmet a rejtett alkohol ellen. Érdemes figyelmesen elolvasni a termékek címkéjét, különös tekintettel az összetevők listájára.

Ha valaki nem biztos abban, hogy egy adott termék tartalmaz-e alkoholt, közvetlenül felveheti a kapcsolatot a gyártóval vagy az eladóval, és kérhet további információt. A fogyasztóvédelmi szervezetek is gyakran nyújtanak tájékoztatást az élelmiszerek összetevőiről és az azokhoz kapcsolódó szabályozásokról.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Aranyvessző: természetes gyógyír vagy túlértékelt csodaszer?

2025. május 9. 11:10

Az aranyvessző hazánkban is ismert gyógynövény, amelyet évezredek óta használnak különféle egészségügyi problémák enyhítésére.

Húsvéti termelői piacok és kézműves vásárok

2025. április 19. 13:10

Húsvét előtt országszerte rendezett termelői piacok és kézműves vásárok élénkítik a helyi gazdaságot, és ápolják a húsvéti hagyományokat.

Praktikus tanácsok gombaszedőknek + videó

2025. április 7. 16:40

A tavasz első gombáit vadásztuk Vass Éva gombaszakellenőrrel a pilisi erdőkben. Megismerkedhetünk a cseh kucsmagombával, az osztrák csészegombával, de mutatunk videónkban még egy gyönyörű, ám mérgező gombát, az óriás papsapkát is.

A kovász „titkos” feladata: ettől válik egészségessé a kenyér a szervezetünk számára

2025. február 27. 16:10

A kovászban probiotikumok és prebiotikumok is megtalálhatók, amelyek az emésztőszervrendszerünkre fejtik ki előnyös hatásukat.

35 milliárd forint értékű program indul az élelmiszeripariban

2020. december 16. 06:52

A beszállító mikro- és kisvállalkozások 50 és 500 millió forint közötti támogatási összegre pályázhatnak, a beszállító középvállalkozások és nagyvállalatok pedig 50 millió és 2 milliárd forint közötti támogatásra.

Az élelmiszerpiacon is visszaesés jöhet a koronavírus után

2020. június 22. 09:02

A friss termékek, a hús és a levesek iránti kereslet márciusban és áprilisban látványosan emelkedett, ám az egészségügyi válsághelyzet a szokásostól nagyobb készletezése késztette az üzleteket is.

Szaúd-Arábia alaposan feltölti búzakészleteit

2020. március 31. 16:33

Szaúd-Arábia egyre jobban függ a gabonaimporttól, különösen a búza és az árpa tekintetében.

Az akvapónikus gazdálkodás lehet a megoldás a globális felmelegedés idején?

2023. május 5. 10:01

Míg a világ az éghajlatváltozás és az időjárási viszonyok egyre romló hatásai ellen küzd, amelyek súlyos károkat okoznak a mezőgazdasági ágazatban is, az akvapónikus gazdálkodás lehet a kulcs az emberiség megmentéséhez.