Életmód, gasztronómia

Sünimentés barkácsolással? Ezt a gyereked is imádni fogja!

Agrofórum Online

Augusztustól kezdve egyre gyakrabban lehetünk arra figyelmesek, hogy sündisznó költözött a kertünkbe. Ennek oka a nyár végén zajló második párzási időszak mellett az, hogy lassan elkezdenek felkészülni téli alvásukra, így olyan helyet keresnek, ahol meghúzhatják magukat és táplálékhoz is juthatnak. Az iskolakezdés előtt még épp jut idő arra, hogy a gyerekekkel együtt barkácsoljunk menedéket tüskéshátú barátainknak.

A sündisznó igen hasznos állat, hiszen megeszi mindazokat a kártevő bogarakat, rovarokat és meztelencsigákat, amik kerti növényeinkben károkat okoznának. „A kertbe beköltöző apró állat gondozása azonban kifejezetten nagy felelősséget jelent, hiszen számos veszély leselkedik rá” – mondják a STIHL szakértői. Éppen ezért azt javasolják, ha biztonságos környezetet szeretnénk kialakítani számára, érdemes saját házat készítenünk neki, amit egy csendes zugba, egy bokor, vagy fa tövébe állíthatunk fel.

Sünlak 7 lépésben

A sünlak készítése nem igényel különösebb szakértelmet, néhány egyszerű eszköz segítségével, a gyerekek bevonásával is könnyedén elkészíthető.

Szükséges eszközök:

  • STIHL akkumulátoros láncfűrész
  • kesztyű és védőszemüveg
  • 4 db 40x25x2 cm-es fa deszka
  • 1 db 30.x20x2 cm-es fa deszka
  • 1 db 50x40x2 cm-es fa deszka
  • 2 db 39x2x2 cm-es fa léc
  • 3×30 mm-es fa csavarok
  • csiszoló papír
  • szögek
  • kisméretű szemescsavarok
  • kalapács, csavarhúzó
  • néhány maroknyi szalma vagy mulcs
  1. Felkészülés a barkácsolásra

A gyerekekkel való közös barkácsolás kicsik és nagyok számára is hatalmas élményt jelent, amennyiben pedig a munkához nagyteljesítményű eszközök használatára is szükség van, még izgalmasabb a kihívás. Fontos azonban, hogy az alkotás során végig ügyeljünk a biztonságos eszközhasználatra, éppen ezért, mielőtt belevágunk a sünlak készítésébe, ellenőrizzük STIHL akkumulátoros láncfűrészünket, használata során pedig viseljünk védőfelszerelést, így kesztyűt és szemüveget is. A későbbiekben a sünlakot elkészíthetjük majd az illusztrációkon látható, jelenleg előrendelés alatt álló GTA 26 ágvágóval is. Az egyéni védőeszközök nem helyettesítik a biztonságos munkatechnikákat, így az akkumulátoros eszközöket kizárólag felnőttek használják!

  1. Pontos mérések, ügyes vágások

A gyerekek mérőszalaggal és ceruzával jelöljék ki a pontos vágási helyeket. A ház oldalain határozzuk meg a tető tetszőleges lejtési szögét, majd igazítsuk hozzá a ház elülső oldalát is, ahová a bejáratnak rajzoljunk be egy 10×10 centiméteres négyzetet. Ha mindent gondosan kimértünk, vágjuk le a deszkákat akkumulátoros láncfűrészünk segítségével.

  1. Egy kis csiszolás

A vágási éleket csiszoljuk simára csiszolópapírral!

  1. Elsőként az oldalfalakat rögzítsük!

Facsavarok és csavarhúzó segítségével rögzítsük össze a ház négy oldalát!

  1. Jöhet a hálószoba!

A megmaradt kisebb méretű deszkából készítsük el a sünlak hálószobájának a bejáratát. Az előtérből ugyanis a sündisznó így egy még védettebb zugba tud majd elvonulni, ahol biztonságban lesz más állatoktól és a gyakran szélsőséges időjárástól is. A kis falat szintén facsavarok segítségével rögzítsük.

  1. Készüljön el a tető is!

Annak érdekében, hogy a sünlak teteje bármikor leszedhető legyen, de ne csússzon le a házról, a megmaradt nagyobb méretű deszka aljára szögeljük rá a méretre vágott két falécet is úgy, hogy illeszkedjen a ház oldalaihoz. Ezt követően egész egyszerűen helyezzük a kis ház tetejére.

  1. Ne feledkezzünk el a szigetelésről se!

A legjobb, ha a sünlakot szalmával vagy mulccsal töltjük meg, ami kiváló fészkelő anyagként megfelelő szigetelést nyújthat és gondoskodhat az apró állat kényelméről is.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Húsvéti termelői piacok és kézműves vásárok

2025. április 19. 13:10

Húsvét előtt országszerte rendezett termelői piacok és kézműves vásárok élénkítik a helyi gazdaságot, és ápolják a húsvéti hagyományokat.

Praktikus tanácsok gombaszedőknek + videó

2025. április 7. 16:40

A tavasz első gombáit vadásztuk Vass Éva gombaszakellenőrrel a pilisi erdőkben. Megismerkedhetünk a cseh kucsmagombával, az osztrák csészegombával, de mutatunk videónkban még egy gyönyörű, ám mérgező gombát, az óriás papsapkát is.

A kovász „titkos” feladata: ettől válik egészségessé a kenyér a szervezetünk számára

2025. február 27. 16:10

A kovászban probiotikumok és prebiotikumok is megtalálhatók, amelyek az emésztőszervrendszerünkre fejtik ki előnyös hatásukat.

Miért fogyasszunk csírát?

2025. február 27. 08:10

A csíráztatott magvak olyan fogyasztásra szánt zöldségeket jelentenek, amelyeket a növekedés nagyon korai szakaszában takarítottak be.

Ezeket a növényeket ültesse a télen is csodálatos kertért

2020. november 17. 11:48

Sokan azt gondolják, a kert csak tavasszal vagy nyáron tudja virágos arcát mutatni, pedig számos olyan őszi növény van, amelyet ha az első fagyok előtt elültetünk, alapjaiban tudják meghatározni téli kertünk, balkonunk, vagy erkélyünk hangulatát.

Digitális erdőgazdálkodás? Ma már nem csak egy fogalom!

2018. október 4. 07:44

Bemutatták az erdőgazdálkodók számára létrehozott LogBuch alkalmazást, az első elektronikus injektoros motorfűrészt, az MS500i-t és a Smart Connector érzékelőt is.

Ezt tanácsolják a szakértők a kerti balesetek megelőzéséért

2020. október 30. 10:03

A nagyteljesítményű kerti gépekkel történő kerti munka fokozott körültekintést igényel. Nem elég azonban a szakszerű használatot elsajátítani. Ahhoz, hogy a balesetek megelőzhetővé váljanak a szakszerű használati ismeretek mellett bevizsgált védőfelszerelésekre is szükség van.

Nyári kertápolási tippek: Hogyan maradjon szép és üde a nyár végéig a kert?

2019. július 19. 07:36

Cikkünkben hasznos tanácsokat adunk, hogyan tudja megtartani kertje szépségét késő őszig, illetve Besenyei Péter műrepülő pilóta is megosztja kertgondozási praktikáit.