Életmód, gasztronómia

Szelídgesztenye vagy vadgesztenye: melyik hatásos a molylepkék ellen?

Agrofórum Online

A két faj megkülönböztetése már csak olyan szempontból is fontos, mert a szelídgesztenyével ellentétben a közönséges vadgesztenye nem ehető az ember számára.

A két gesztenyefajta külsőleg is különbözik egymástól: a termések alakjáról, a terméshéjakról, valamint a levelek és a virágok megjelenéséről ismerhetők fel.

A szelídgesztenye (Castanea sativa) eredetileg Kis-Ázsiában, Észak-Afrikában és Dél-Európában volt elterjedt. Botanikailag a bükkfafélék (Fagaceae) családjába tartozik.

Ezzel szemben a közönséges vadgesztenye (Aesculus hippocastanum) a szappanfafélék (Sapindaceae) családjába tartozik, és nem rokona a szelídgesztenyének. Termése ehetetlen és az emberre enyhén mérgező. Az elnevezés a termések hasonló megjelenésének köszönhető.

Már messziről is megkülönböztethetők egymástól

A szelídgesztenye szétterülő, kerekded koronája körülbelül 20-25 méter magasra nő. Törzse gyakran alacsonyan ágazik el. A vadgesztenye gyakran szabálytalanabb és keskenyebb koronát növeszt, de akár 35 méter magasra is megnő.

Különböző levelek

A szelídgesztenye és a vadgesztenye levelei valójában nagyon különbözőek. A szelídgesztenye 12-20 centiméter hosszú, egyszerű levelei elliptikus vagy lándzsa alakúak, fűrészes szélűek.

A vadgesztenye nagy, tenyeresen osztott levelei egyenként öt-hét levélkéből állnak. A levelek keskenyek és tojásdad alakúak, a levél végén csúcsosodnak, és egyenként körülbelül 9-25 centiméter hosszúak.

A szelídgesztenye levelei fűrészes szélűek
A szelídgesztenye levelei fűrészes szélűek

A termés héja összetéveszthetetlen

A szúrós terméshéj az egyik legszembetűnőbb jellemző, amely megkülönbözteti a vadgesztenyét a szelídgesztenyétől.

A vadgesztenye bőrszerű héján különösen kemény és éles tüskék vannak, amelyek óvatlan érintés esetén fájdalmat okozhatnak. A szelídgesztenyét lényegesen több tüske veszi körül, de ezek puhábbak, és általában nem sértik meg a bőrt.

Figyeljük a termés alakját!

A vadgesztenye termése különösen gömbölyded és kerek, míg a szelídgesztenye termése lapos és egyik oldalra kúpos. Különösen feltűnőek a szelídgesztenye hegyes végén lévő kefeszerű „szőrök”.

A vadgesztenye termése gömbölyded
A vadgesztenye termése gömbölyded
A szelídgesztenye termése lapos és egyik oldalra kúpos
A szelídgesztenye termése lapos és egyik oldalra kúpos

Tavasszal a virág is segít

Ha tavasszal szeretnénk kideríteni, hogy melyik fa a szelídgesztenye, akkor a virágokat kell figyelni.

A vadgesztenyefa jellegzetes, felálló, fehér virágfürtöket hoz, amelyek miatt a fa különösen kedvelt dísznövény. A szelídgesztenye virágai ezzel szemben nem szembetűnőek.

A két fa virágzási időszaka is eltérő. A vadgesztenye áprilistól júniusig virágzik, míg a szelídgesztenye csak június és július között.

A vadgesztenyefa felálló, fehér virágfürtjei
A vadgesztenyefa felálló, fehér virágfürtjei
A szelídgesztenye virágai
A szelídgesztenye virágai

Felhasználásuk

A középkorban a szelídgesztenye alapvető élelmiszer volt Európában. Magas keményítőtartalma miatt a „szegények kenyerének” tartották.

Napjainkban a szelídgesztenye újra népszerűségnek örvend. Nemcsak finom, hanem egészséges is: bár sok kalóriát tartalmaz, de jó minőségű fehérjét is és nincs benne glutén. A zsírtartalma pedig alacsonyabb, mint a dióféléké. Emellett gazdag értékes ásványi anyagokban és vitaminokban is.

A vadgesztenye fő hatóanyagai az úgynevezett szaponinok. A vadgesztenyemagból nyert kivonatok az erek és érfalak egészségét támogatják, a vénás keringési problémák tüneteit enyhíthetik.

A vadgesztenyét, gyógyászati célú felhasználása mellett, gyakran használják természetes módszerként a molylepkék távoltartására. A vadgesztenyének olyan illata van, amelyet a molylepkék nem kedvelnek, ezért elkerülik azokat a területeket, ahol elhelyeztünk belőle néhányat.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

5 ok, amiért a levendula nélkülözhetetlen otthon

2025. július 3. 16:10

A levendula nem csak illatos virág: nyugtat, szépít, fűszerez, és molyűzőként is működik – valódi kincs a háztartásban és a kertben is.

Diéta alatt is lehet gyümölcsöt enni – mutatjuk, hogyan

2025. június 30. 16:10

Nem minden gyümölcs emeli meg hirtelen a vércukorszintet – mutatjuk, melyeket és hogyan fogyassza IR vagy diéta mellett is biztonsággal!

A borsmenta, ami megmenti a nyári kánikulától

2025. június 29. 14:10

A borsmenta hűsít, frissít és gyógyít: mutatjuk, hogyan használja italban, borogatásként, vagy akár aromaterápiában a nyári hónapokban!

Ezért issza egyre több ember a kecsketejet!

2025. június 25. 11:10

Egyre több tejtermék készül kecsketej alapanyagból – nem véletlenül: tápanyagokban gazdag, könnyen emészthető és sokoldalú.

A Dunántúlon terem a legtöbb szelídgesztenye

2018. október 15. 07:40

Az árutermő szelídgesztenye ültetvények területe a SAPS-adatok alapján mindössze 215,5 hektár, az ültetvények elsősorban a nyugat-dunántúli megyékben helyezkednek el.

Kínai darázs tizedeli a spanyol gesztenyéseket

2019. január 28. 09:17

Az elmúlt három évben, amióta a kártevő megjelent, számtalan fa pusztult el, ezért a károk korlátozása érdekében egyes gazdálkodók elégetik a fertőzött fákat az egészségesek védelme érdekében.

Kétszeresére nőtt a vöröshagyma ára, 3450 forint egy kilogramm dióbél - Zöldségpiaci jelentés

2018. november 16. 11:25

A hazai termesztésű kanadai/orange típusú sütőtök mellett a 45. héten a nagydobosi sütőtök is bekerült a felhozatalba 155 forint/kilogramm áron.

Mitől fejlődött ki a szelídgesztenye törzsén nagy foltban elhalás?

2022. december 23. 04:37

Van egy 7 éves szelídgesztenyefám, aminek a törzsén nagy foltban elhalás fejlődött ki. Az elhalt részt kibontottam, kitisztítottam. Nem nyugodtam meg, nagyon mély és terjedelmes elhalásról van szó. Megállapítható a kép alapján, hogy mi okozhatta? És orvosolható-e a betegség?