Életmód, gasztronómia

Tényleg károsak az energiaitalok? Zacher Gábor is elmondta a véleményét

Agrofórum Online

Károsak vagy hasznosak az energiaitalok? A vita nagyjából két évtizede zajlik, amióta a fogyasztásuk ugrásszerűen megnövekedett, különösen a gyerekek és fiatal felnőttek körében.

Sok fiatalt láthatunk reggelente, amint – akár iskolába menet – energiaitallal kezdik a napjukat. Vajon mennyire teszik ezt helyesen? Az International Journal of Health Sciences szakfolyóirat szerint az energiaitalok ugyan jótékony hatással lehetnek a fizikai teljesítményre, ám csak limitáltan, nem az agresszív reklámkampányok sugallta mértékben.

A gyerekek és serdülők számára viszont kifejezett egészségügyi kockázatot jelentenek, márpedig az energiaitalok kétharmadát a 13–35 évesek fogyasztják. Legfontosabb összetevőjük a koffein, egy pohárban (240 ml) 80–150 mg található ebből, ami körülbelül 1,5 deciliter kávéval egyenértékű.

A szakfolyóirat tanulmánya szerint az energiaitalok a szív- és érrendszerre is hatnak, szívfrekvencia-ingadozás és vérnyomásnövekedés is tapasztalható a fogyasztását követően. Neurológiai szempontból is hatást fejtenek ki, szorongást, álmatlanságot, gyomor- és bélrendszeri zavarokat, izomrángásokat okozva a fogyasztóknál.

Az energiaitalok fokozzák a vizeletkiválasztást, nagy melegben tehát érdemes mellőzni, mert dehidratációt eredményezhetnek. Az energiaitalokat fogyasztó gyerekeknél 2,4-szeres emelkedést figyeltek meg a fogak eróziója terén is.

A negatív hatások listája meglehetősen tekintélyes, éppen ezért is érdekes a Pénzcentrum cikke, amelyben – mások mellett – Zacher Gábort is megszólaltatták. Az országszerte ismert és elismert főorvos, oxyológus, mentőorvos pedig a következőket mondta a témában:

„Megyünk a belvárosban, csomó iskola van itt a környékünkön. Látunk 2-3 fiatalt, kezükben valamilyen fantázianevű energiaitalos dobozkával, csacsognak, jönnek-mennek. Mit fogunk róluk mondani? Hát, hogy ezek a fiatalok! Ez az energiaital irgum-burgum… De ugyanezek a fiatalok, ha ennek a kávézónak az asztalánál ülve beszélgetnek, és mindegyik előtt van egy csésze kávé, akkor azt fogjuk mondani, hogy… Semmit, tulajdonképpen. Vagy azt mondjuk, hogy milyen édesek. Ott ülnek, beszélgetnek, milyen tök normális. Egy doboz energiaital és egy jó minőségű kávé koffeintartalom szempontjából egyenlő.”

Dr. Csibi Sándor, a Magyar Energiaital Szövetség főtitkára szerint az jelenti a fő problémát, hogy nincsenek hiteles információk szolgáltatva a fogyasztóknak. Az energiaital nem víz, hogy hidratáljon, és nem sportital, hogy a fizikai aktivitás során elvesztett ásványi anyagot pótolja. De nem is üdítő, amit frissítésre használunk.

Az energiaital egy olyan funkcionális ital, amelynek az a rendeltetése, hogy gyorsan adjon energiát és éberséget, sok vitamin kíséretében. Emellett viszont hangsúlyozta azt is, hogy a fiatalok koffeinfogyasztását természetesen nem támogatja a Magyar Energiaital Szövetség, beleértve ebbe a kávét és a kólát is.

Dr. Havasi Katalin PhD, a Házi Gyermekorvosok Egyesületének elnöke rámutatott a Pénzcentrumnak arra, hogy felnőttek számára a szakirodalom szerint 400 milligramm a maximális határ koffein tekintetében. Ez körülbelül 4-5 feketekávét, presszókávét jelent egy nap, az még nem káros.

Ugyanakkor egy kisgyerek számára már a 40–50 milligramm is sok lehet, illetve felső határ lehet egy nagyobb gyerek (8–10 éves) számára a 80 milligramm. 12–18 év között sem javasolják a 100 milligramm fölé emelkedő fogyasztást. Nagyjából 14 éves kornál lehet meghúzni azt az életkori határt, amelytől már engedett lehet a koffein fogyasztása.

(Fotó: Herbich/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Vita a bor körül: egészséges vagy sem?

2025. május 11. 16:10

Egy új spanyol kutatás választ adhat arra a kérdésre, hogy a mértékletes borfogyasztás valóban jót tesz-e az egészségnek.

Aranyvessző: természetes gyógyír vagy túlértékelt csodaszer?

2025. május 9. 11:10

Az aranyvessző hazánkban is ismert gyógynövény, amelyet évezredek óta használnak különféle egészségügyi problémák enyhítésére.

Húsvéti termelői piacok és kézműves vásárok

2025. április 19. 13:10

Húsvét előtt országszerte rendezett termelői piacok és kézműves vásárok élénkítik a helyi gazdaságot, és ápolják a húsvéti hagyományokat.

Praktikus tanácsok gombaszedőknek + videó

2025. április 7. 16:40

A tavasz első gombáit vadásztuk Vass Éva gombaszakellenőrrel a pilisi erdőkben. Megismerkedhetünk a cseh kucsmagombával, az osztrák csészegombával, de mutatunk videónkban még egy gyönyörű, ám mérgező gombát, az óriás papsapkát is.

Friss, zamatos szamóca – itt az idő, használjuk ki!

2023. május 27. 06:34

Minél érettebb, annál zamatosabb a szamóca. Itt az idei év első igazi hazai gyümölcse!

A böjt csökkenti a végbélrák kockázatát

2024. március 17. 12:10

Kiderült, nem a „beach body” jelenti a böjt egyetlen előnyét, hanem kifejezetten egészséges is.

Globális Szőlő Kongresszus

2021. július 3. 04:39

Európában a COVID-2019 pandémia hatására kialakult új étkezési szokások a szőlőfogyasztásra is hatást gyakoroltak.