Életmód, gasztronómia

Új faj, a bütykös ásólúd fészkel a Hortobágyi-halastavon

Idén első ízben sikerült regisztrálni a védett bütykös ásólúd (Tadorna tadorna) fészkelését a hortobágyi-halastavi bemutatóterületünkön – írják a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság Facebook-odalán.

Ez az érdekes madárfaj négy évtizede még ritka kóborlóként, átvonulóként jelent meg hazánkban, majd 1996-ban sikerült az első fészkelését dokumentálni. Ezt követően egyre több helyen sikerült fészkelnie ennek az impozáns récefélének.

Érdemes most felkeresni a bemutatóterületet

A HNPI munkatársai az utóbbi években több közeli vizes élőhelynél is tapasztalták a bütykös ásólúd fészkelését, de a bemutatóterületen ez az első cseperedő fészekalj! A pár jelenleg hét fiókáját nevelgeti egy élőhelyrekonstrukciós területen.

Főként nyugat-európai lapos tengerpartok, torkolatok közelében, Ázsiában sós, félsós sztyeppi tavaknál, mocsaraknál költ. Nevét a gácsérok jellegzetes csőréről és abbéli szokásáról kapta, miszerint előszeretettel fészkel talajban lévő üregekbe (pl. róka, nyúl ásta üregekbe).

Aki tehát mostanában távcsővel a nyakában kisétál a Hortobágyi-halastavi tanösvényre, sok más madár mellett kis szerencsével láthatja a cseperedő bütykös ásólúd fiókákat és szüleiket is – hívja fel a figyelmet a Hortobágyi Nemzeti Park. A bejegyzés itt tekinthető meg.

Európában gyakori, itthon ritkaság

A Magyar Madártani Egyesület szerint a bütykös hattyú európai állománya stabil, a hazai kisszámú populációnak a faj védelme szempontjából nincs nagy jelentősége. A nálunk megjelenő, esetleg költő példányok kímélete, a természetes vizes élőhelyek védelme elegendő a terjeszkedő faj megfelelő oltalma érdekében.

Tengerparti élőhelyein alapvetően állandó madár, de költési idő után sok egyed kóborlásba kezd, főleg ezek jelennek meg nálunk is. Magyarországon ugyanakkor ritka fészkelő. Hazai állománya állandó, részben rövid távú vonuló, telelőterülete a Mediterráneum középső része. Kisszámú, rendszeres átvonuló. Rendszeresen áttelel. Fészkelőállománya néhány 10 párra tehető. Fészkelőállományának trendje növekvő.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A kovász „titkos” feladata: ettől válik egészségessé a kenyér a szervezetünk számára

2025. február 27. 16:10

A kovászban probiotikumok és prebiotikumok is megtalálhatók, amelyek az emésztőszervrendszerünkre fejtik ki előnyös hatásukat.

Miért fogyasszunk csírát?

2025. február 27. 08:10

A csíráztatott magvak olyan fogyasztásra szánt zöldségeket jelentenek, amelyeket a növekedés nagyon korai szakaszában takarítottak be.

Így készítsünk kovászt egy hét alatt!

2025. február 26. 13:10

Számos recepttel találkozhatunk, de a legfontosabb kiemelni, hogy a helyes arányok biztosítása elengedhetetlen.

Természetes otthon: illatosítás aromanövényekkel

2025. február 26. 05:40

Az aromanövények nemcsak kellemes illatot biztosítanak, hanem jótékony hatással lehetnek a közérzetünkre is. Nézzük meg, milyen növények segíthetnek természetes módon felfrissíteni otthonunk levegőjét!

Agrárminisztérium: egyedülálló élményt nyújtanak az éjszakai csillagtúrák

2020. július 25. 12:21

A nyári időszak rendkívül gazdag jellegzetes csillagképekben, égi jelenségekben, ezért a következő hetekben egyedülálló programokkal várják a látogatókat a nemzeti park igazgatóságok.

Farkasok támadtak kutyára Füzérnél

2020. február 13. 12:08

Több éve sejthető, hogy Füzér környékén nem csupán átutazó vendégek a farkasok, hanem közülük – csupán becsülni lehet hány darab – véglegesen megtelepedett. A nagyragadozók jelenlétére jó darabig csak közvetett nyomok utaltak, tavaly azonban, a település közelében történt bikaborjú elejtésével „megmutatták” magukat. Ezek után, ahogyan az régóta várható volt már, pár napja megtörtént az első „nyíltszínű” találkozás is ember és farkas között.

50. évfordulóját ünnepli hazánk első nemzeti parkja

2023. január 14. 11:39

1973-ban alakult meg a Hortobágyi Nemzeti Park, a terület egyedülálló természeti, illetve néprajzi értékeinek megőrzése és védelme céljából.

A Bécsi zöldöv, az egyik legelső zöldöv kezdeményezés

2019. szeptember 11. 04:36

A zöldöv olyan, a városokat körülölelő földterület, ahol döntően erdők, mezőgazdasági területek vagy rekreációs területek helyezkednek el, és korlátozottak a beépítés lehetőségei. Bécs városa szigorú zöldövezeti szabályozással rendelkezik, aminek története több mint 100 évvel korábbra nyúlik vissza.