A kutyák rémálmának nevezett toklász idén májusban érkezett meg. Az állatorvosok óva intik a kutyagazdákat, kerüljék el messzire a toklászos területeket, különben nagy baj lehet.
Hogy miért? Mert a toklász, vagyis az egérárpa (Hordeum murinum) nevű gyomnövény megszáradt, széteső kalászának egy darabkája rendkívül könnyen megtapad a kutyák bundájában. Ráadásul a fülükbe, szemükbe, orrukba is belemegy, s onnan, ha a kutya megpróbálja kivakarni, csak egyre beljebb és beljebb jut. A TikTok e heti legnépszerűbb videója ezt a témát járja körül, méghozzá egy szakember, dr. Csizmás Máté tolmácsolásában, aki állatorvosként próbál segíteni négylábú kedvenceinken.
Bejut a bőr alá, fülbe, orrba, szembe
A toklász májusban még zöld és rugalmas, így ekkor kevesebb gondot okoz. Ám később, a nyár elejére beérik, kiszárad, szúrósabbá és tapadósabbá válik – a növény e tulajdonsága révén tudja a magjait széles körben elszórni. Ezek a szúrós részek azonban könnyedén belefúródhatnak a kutyák lábujjai közé, a bőrükbe, a szemükbe, nem kis szenvedést és komoly gyulladást, fájdalmat okozva ezzel az állatoknak.
A toklász eltávolítása is nehéz, mert a legkisebb mozgatásra is egyre beljebb fúródik a bőrbe. Az állatorvos azt javasolja, ha ilyesmit látunk, azonnal a rendelőbe kell menni a kedvencünkkel (hacsak nem tudjuk azonnal és maradéktalanul eltávolítani a toklászt), különben komoly szövődményekkel kell számolnunk.
Irtsuk, ahol érjük!
A legjobb megelőzési stratégia az, ha kerüljük a toklászos helyeket. Otthon pedig, amint kifejlődik a toklász a kertben, le kell vágni vagy ki kell húzni a növényt gyökerestül, mielőtt bajt okozhatna. Az orvos szerint minden séta után ellenőrizni kell a kutyánk bundáját, kifésülni, kitisztítani (időnként kutyakozmetikába menni), és így hamar kiderül, ha mégis toklászproblémába futottunk.