Életmód, gasztronómia

Virágok, melyeket elkerülnek a csigák

Agrofórum Online

A szarkalábat, az árnyékliliomokat, a körömvirágokat különösen kedvelik a csigák. Főleg igaz ez akkor, ha folyamatosan nedvesség és hideg gyengíti a növényeket. Szerencsére azonban vannak növények, amelyeket a csigák békén hagynak.

Ha meg akarjuk óvni a kertünket a csigáktól, a legegyszerűbb, ha nem a folyamatos harcot választjuk ellenük, hanem olyan növényeket ültetünk, amelyek garantáltan nem vonzzák őket.

És akkor sorakozzanak a csigabiztos virágok

A varjúhájfélék és a pozsgások, mint például a kövirózsa és a kutyatejfélék, biztonságban vannak a csigáktól. Ami az ember számára enyhén vagy akár erősen mérgező, azt sem szívesen fogyasztják a csigák. Ebbe a csoportba tartozik a sisakvirág, a gyűszűvirág és a gyöngyvirág is.

Nem szeretik az erős illatú, illóolajat tartalmazó növényeket sem: ilyen például a levendula, macskamenta, zsálya.

Kora tavasszal a hunyor, keltike és a szellőrózsa; de a palástfű, a gólyaorr, a lizinkák, az őszirózsa, a szívvirág, a tűzeső és a harangláb is olyan évelők, amelyek biztonságban vannak a nemkívánatos csigáktól. A törökszegfű, a muskátli és a kövér porcsin szintén csigaállónak számítanak.

Az inváziós faj, a spanyol csupaszcsiga reszelőnyelvével akár tarra rághatja a növényeket
Az inváziós faj, a spanyol csupaszcsiga reszelőnyelvével akár tarra rághatja a növényeket

Figyelem, vannak hasznos csigák!

A közhiedelemmel szemben a legtöbb csigafaj remekül elvan már nem élő növényi részekkel, és ritkábban vetemedik az élő növények lelegelésére. A spanyol meztelencsiga viszont minden csiga rossz hírét megalapozza, hiszen rövid idő alatt mindent lerág, amit elér.

Bár a többi csigafaj korántsem ilyen mohó, könnyen egy kalap alá vesszük őket. Pedig a legtöbb csiga minimális károkat okoz, ártalmatlan alga- (fehérszájú kerticsiga) vagy gombaevő (tarkacsiga). És van, amelyik kifejezetten hasznos, mint a nagy meztelencsiga, amely ragadozó, és akár a spanyolcsigát is szívesen elfogyasztja. A hasznos csigafajok közé sorolhatjuk a jól ismert éticsigát, amely szívesen fogyasztja más csigák petéit – akár a spanyolcsigáét is.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A kovász „titkos” feladata: ettől válik egészségessé a kenyér a szervezetünk számára

2025. február 27. 16:10

A kovászban probiotikumok és prebiotikumok is megtalálhatók, amelyek az emésztőszervrendszerünkre fejtik ki előnyös hatásukat.

Miért fogyasszunk csírát?

2025. február 27. 08:10

A csíráztatott magvak olyan fogyasztásra szánt zöldségeket jelentenek, amelyeket a növekedés nagyon korai szakaszában takarítottak be.

Így készítsünk kovászt egy hét alatt!

2025. február 26. 13:10

Számos recepttel találkozhatunk, de a legfontosabb kiemelni, hogy a helyes arányok biztosítása elengedhetetlen.

Természetes otthon: illatosítás aromanövényekkel

2025. február 26. 05:40

Az aromanövények nemcsak kellemes illatot biztosítanak, hanem jótékony hatással lehetnek a közérzetünkre is. Nézzük meg, milyen növények segíthetnek természetes módon felfrissíteni otthonunk levegőjét!

Kertünkbe látogató madarak – Tengelic és meggyvágó

2022. január 5. 04:36

Nagy örömünkre a madáretetőket számos színes egyéniség is felkeresi, köztük a tengelic és a meggyvágó is megtisztelhet minket. Ismerkedjünk meg közelebbről a bájos kis csapatjátékossal és a „vascsőrű” túlélővel!

Így hat a fényszennyezés az élővilágra – mi is tehetünk ellene!

2024. augusztus 24. 10:10

Az éjszaka felkapcsolt lámpák sok szempontból megzavarják a környezetünkben élő állatokat. Hogyan segíthetünk nekik a kertben?

Kerti virágok: 21 könnyen termeszthető fajta kezdőknek

2022. május 13. 14:07

Ezek a könnyen nevelhető virágok segítenek abban, hogy magabiztosabbá váljon a kertjében.

Növény-folklór: a kertben élő növényekkel kapcsolatos mítoszok, legendák és babonák II.

2022. december 28. 14:34

Cikksorozatunk első részében a fákhoz köthető mítoszokat, babonákat vettük sorra, ezúttal pedig a dísz- és fűszernövények világába kalauzoljuk az olvasókat.