Életmód, gasztronómia

Virágok, melyeket elkerülnek a csigák

Agrofórum Online

A szarkalábat, az árnyékliliomokat, a körömvirágokat különösen kedvelik a csigák. Főleg igaz ez akkor, ha folyamatosan nedvesség és hideg gyengíti a növényeket. Szerencsére azonban vannak növények, amelyeket a csigák békén hagynak.

Ha meg akarjuk óvni a kertünket a csigáktól, a legegyszerűbb, ha nem a folyamatos harcot választjuk ellenük, hanem olyan növényeket ültetünk, amelyek garantáltan nem vonzzák őket.

És akkor sorakozzanak a csigabiztos virágok

A varjúhájfélék és a pozsgások, mint például a kövirózsa és a kutyatejfélék, biztonságban vannak a csigáktól. Ami az ember számára enyhén vagy akár erősen mérgező, azt sem szívesen fogyasztják a csigák. Ebbe a csoportba tartozik a sisakvirág, a gyűszűvirág és a gyöngyvirág is.

Nem szeretik az erős illatú, illóolajat tartalmazó növényeket sem: ilyen például a levendula, macskamenta, zsálya.

Kora tavasszal a hunyor, keltike és a szellőrózsa; de a palástfű, a gólyaorr, a lizinkák, az őszirózsa, a szívvirág, a tűzeső és a harangláb is olyan évelők, amelyek biztonságban vannak a nemkívánatos csigáktól. A törökszegfű, a muskátli és a kövér porcsin szintén csigaállónak számítanak.

Az inváziós faj, a spanyol csupaszcsiga reszelőnyelvével akár tarra rághatja a növényeket
Az inváziós faj, a spanyol csupaszcsiga reszelőnyelvével akár tarra rághatja a növényeket

Figyelem, vannak hasznos csigák!

A közhiedelemmel szemben a legtöbb csigafaj remekül elvan már nem élő növényi részekkel, és ritkábban vetemedik az élő növények lelegelésére. A spanyol meztelencsiga viszont minden csiga rossz hírét megalapozza, hiszen rövid idő alatt mindent lerág, amit elér.

Bár a többi csigafaj korántsem ilyen mohó, könnyen egy kalap alá vesszük őket. Pedig a legtöbb csiga minimális károkat okoz, ártalmatlan alga- (fehérszájú kerticsiga) vagy gombaevő (tarkacsiga). És van, amelyik kifejezetten hasznos, mint a nagy meztelencsiga, amely ragadozó, és akár a spanyolcsigát is szívesen elfogyasztja. A hasznos csigafajok közé sorolhatjuk a jól ismert éticsigát, amely szívesen fogyasztja más csigák petéit – akár a spanyolcsigáét is.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Diéta alatt is lehet gyümölcsöt enni – mutatjuk, hogyan

2025. június 30. 16:10

Nem minden gyümölcs emeli meg hirtelen a vércukorszintet – mutatjuk, melyeket és hogyan fogyassza IR vagy diéta mellett is biztonsággal!

A borsmenta, ami megmenti a nyári kánikulától

2025. június 29. 14:10

A borsmenta hűsít, frissít és gyógyít: mutatjuk, hogyan használja italban, borogatásként, vagy akár aromaterápiában a nyári hónapokban!

Ezért issza egyre több ember a kecsketejet!

2025. június 25. 11:10

Egyre több tejtermék készül kecsketej alapanyagból – nem véletlenül: tápanyagokban gazdag, könnyen emészthető és sokoldalú.

Tihanyban virágzik a levendula – Szedje saját kezűleg!

2025. június 12. 13:10

A tihanyi levendulásban most Ön is arathat. Gyűjtse be az illatos virágokat, és tudja meg, mi mindenre használható a lila csoda!

Látogassunk magánkerteket!

2023. március 3. 09:24

Szomorú Miklós kertészmérnökkel a kezdetekről, önfenntartó kertekről éppúgy beszélgettünk, mint arról, hogy milyen érdekességek várják azokat, akik részt vesznek a programjaikon.

Elözönlötték a kertet! - Mit tehetünk a hangyák ellen a kertben?

H. József kérdése: A kertemet elözönlötték a hangyák. Mit tudok tenni ellenük?

Januári tennivalók a kertben

2023. január 2. 09:39

Január a kertészkedési év kezdete – az újrakezdés, a megújuló energiák és az előttünk álló tizenkét hónap nagyszabású terveinek ideje.

Hogyan termesszünk dáliát?

2022. augusztus 29. 08:30

A következő cikkünkben minden dáliával kapcsolatos kérdésére választ kaphat!