Egy német orvosi szaklapban megjelent publikáció szerint a növényi alapú tejalternatívák kizárólagos fogyasztása növelheti a súlyos tápanyaghiányos betegségek kockázatát a gyermekek és serdülők körében.
A Wikipédia szerint a növényi tej olyan növényi ital, amelynek színe a tejéhez hasonlít. A növényi tejek vízalapú növényi kivonatból készülnek, melyet nem tejalapú italok ízesítéshez használnak. A növényi tejeket a tehéntej és egyéb állati eredetű tejek növényi alternatívájaként használják. Körülbelül 17 különböző növényi tej létezik, melyek közül mandulatej, a zabtej, a szójatej, a kókusztej és a csicseriborsótej a legkelendőbbek világszerte.
Lényegesen alacsonyabb fehérjetartalom
A Max Rubner Intézet (MRI) friss tanulmánya szerint a növényi tejek gyermek- és serdülőkori túlzott vagy kizárólagos fogyasztását kritikusan kell szemlélni. Egyelőre nem világos, hogy ezek milyen hosszú távú hatással vannak a gyermekek egészségére.
A tanulmány részeként a kutatók 215 különböző növényi alapú italt elemeztek. Összehasonlították ezen termékek a gyermekkorban nélkülözhetetlen, kritikus tápanyagtartalmát a tehéntejével. Az eredmények azt mutatják, hogy a növényi italok átlagosan lényegesen kevesebb fehérjét tartalmaznak, mint a tehéntej.
Hiánybetegségekre, vesekőre figyelmeztetnek
A csoport különös figyelmet fordított az olyan mikrotápanyagokra, mint a kalcium, a jód, valamint a B2- és B12-vitamin, amelyek nagy jelentőséggel bírnak a gyermekek és serdülők fejlődése szempontjából. Ezek a tápanyagok jelentős mennyiségben vannak jelen a tehéntejben, míg a vizsgált növényi alapú alternatívákban csak minimális mennyiségben mutatták ki őket. Az elemzett növényi alapú italok egyike sem rendelkezett a tehéntejhez hasonló tápanyagprofillal.
A kutatócsoport a szakirodalmat is tanulmányozta, és ennek során olyan súlyos tápanyaghiányra vonatkozó megállapításokat is találtak, amelyek elsősorban azoknál az első és második életévükben lévő gyermekeknél fordultak elő, akiket kizárólag növényi tejjel tápláltak. Különösen negatívan hatott ez az étrend az élet első éveiben a gyerekek testmagasságára. A kizárólag növényi italokkal táplált gyermekeknél a vesekő kialakulásának esélye is megnőtt.
Ezek az eredmények azt jelzik, hogy a növényi alapú tejalternatívák használata a gyermekek étrendjében alapos megfontolást igényel a lehetséges egészségügyi kockázatok elkerülése érdekében. Mindenesetre azt javasoljuk, hogy ha a gyermek nem allergiás rá, akkor az aktuális egészségügyi divatirányzatokkal szembemenve igenis igyon és egyen annyi tehéntejet és tejalapú élelmiszert, amennyit szeretne. Ezek mellett nem árthat a növényi alapú tejtermékek fogyasztása sem.
Fotó: Pixabay