Nyáron sokan mennek kirándulni a környező országok magasabb hegyeibe, például Ausztriába vagy akár Németországba. A gyorsan változó, szélsőséges időjárási viszonyok különösen nagymértékű veszélyeket rejtenek magukban a hegyekben.
Szakadó eső esetén fennáll sziklák lezuhanásának és sárcsuszamlásoknak a veszélye, és a 30 fok feletti, meleg napok gyakran vészhelyzetet idéznek elő, mivel a túrázók kiszáradhatnak.
A hegyekben a legtöbb baleset a nyári szezonban, túrázás közben történik. A szélsőséges időjárási viszonyok most további veszélyeket hordoznak magukban. A Földközi-tenger térségében már többen meghaltak, miután 35 fok feletti időjárásban indultak túrázni.
A média szerint júniusban valóságos haláleset-sorozat történt a görög nyaralószigeteken. Valószínűleg több túrázó összeesett a hőségben – némelyiküknél túl kevés víz volt, elvesztették a koncentrálóképességüket és eltévedtek. Ez a veszély nem korlátozódik a mediterrán térségre – mondta Stefan Winter, a német természetjárók szövetsége, a Deutscher Alpenverein (DAV) sportszakértője.
Változó időjárási viszonyok
Néhány országban a kirándulók alábecsülik az időjárás hatásait, amikor az elmúlt hetekhez hasonlóan a hőmérséklet napról napra erősen ingadozik. Az általános időjárási helyzet miatt stabil nyári csúcs még nem alakult ki. Nagyon változó időjárási viszonyok voltak, sok csapadékkal. Ez a túratervezést is megnehezíti. Főleg több hűvös, esős nap után sokan nem számítottak hirtelen melegre.
A DAV kétévente közzétett hegyi baleseti statisztikái szerint a legtöbb baleset rendszeresen túra közben, elesés miatt következik be – gyakran a lejtőn, amikor a túrázók már fáradtak. Ezenkívül nagyobb a megbotlás veszélye. A második helyen a szív- és érrendszeri problémák állnak a nyári szezonban, amelyek tünetei gyakran a hőséggel kapcsolatban jelentkeznek.
Gyors változás
Eső esetén könnyen megeshet, hogy a csúszós talajon a túrázó elesik – magyarázta Winter. Megtörténik, hogy a ruházat átnedvesedik, hipotermia és kimerültség lép fel. A hegyi patakok nagyon rövid időn belül felduzzadhatnak, és az embereket elsodorhatják. Az ösvényeket is elmoshatják, így a visszatérő utakat elvágják, így az eredetileg egyszerű túrák kihívást jelentenek.
Villámok, jég és hó
Egy másik veszélyt – különösen a nyitott fekésű utakon és a via ferratákon, ahol sok a vas – a villámcsapásokkal járó zivatarok jelentenek. Winter szerint azt, hogy pontosan hová csaphatnak be a villámok, még a meteorológiai szolgálatok sem tudják pontosan megjósolni.
Ausztria, Franciaország, Olaszország és Svájc magas hegyvidéki régióiban nyáron a hőmérséklet emelkedésével egyre nagyobb a jég leszakadásának veszélye a gleccsereken – hívta fel a figyelmet a német proplanta híroldal. 2022-ben hatalmas gleccserdarabok szakadtak le a trentinói Marmoladán, tizenegy hegymászó halálát okozva. Jelenleg azonban még mindig sok a hó a magas gleccserek vidékein, amely nem fagyott át, és a hó is lezúdulhat.
Extrém nyár
A nyár még nem volt olyan extrém az Alpokban, mint tavaly amikor különböző hőségrekordok dőltek meg, így idén érdemes erre különösen odafigyelni. Ennek ellenére attól tartanak a DAV-nál, hogy vízhiány miatt újra be kell zárni néhány hegyi menedékkunyhót.
Fotó: Pixabay