Éves szinten háztartásonként megközelítőleg 300 kg háztartási hulladék keletkezik, amelynek egy részéből megfelelő ismeretekkel kiváló minőségű komposzt készíthető.
Videóriportjában Baklanov Szandra F. Nagy Zsuzsannával, a Zöld Kapcsolat Egyesület elnökével beszélgetett a beltéri komposztálás lehetőségeiről, némi kültéri kitekintéssel. Ismerje meg a komposztálás megkezdésekor felmerülő legfontosabb kérdéseket és válaszokat! Utána pedig nézze meg a videót, amiből további fontos információkat és érdekességeket is megtudhat, például a birkagyapjú tápanyagtartalmáról vagy a glisztakomposztálóról.
Hogyan kezdjünk bele?
Mindenkinél más az alapanyag, a mikroklíma, a lehetőség, hogy erkélyen, beltérben vagy éppen egy családi házban szeretne-e komposztálni. A szervesanyag-gyűjtéshez a legegyszerűbb megoldás is megfelelő, például egy kiürült műanyag doboz jól zárható fedéllel.
Mit gyűjtsünk, és mit ne?
Zöldség, gyümölcshéj, papír, de például a „papír” pohár nem, hiszen a vízállóságát éppen egy műanyag réteg biztosítja. Sajnos valójában a „biológiailag lebomló” zacskók sem bomlanak le, ezért ezeket se tegyük a komposztra. Viszont akár a kisállatok alma, de szőr, haj is bekerülhet a lebomló anyagok közé.
Hová tegyük?
Lehetőségeink szerint választhatunk Bokashi-komposztálót, beltéri gilisztakomposztálót, kültéri hagyományosat vagy egyszerű prizmát. Ezek közül a gilisztakomposztáló a legizgalmasabb, amellyel egy saját beltéri – és hasznos munkát végző – életközösséget nevelgethetünk.
Meddig tart a folyamat?
A komposzt szó a kompozit, összetett kifejezésből ered, tehát minél összetettebb alapanyaggal dolgozunk, annál jobb és gyorsabb lesz a lebontás, amely fél, egy, de akár három évig is eltarthat.
Közben a rendszer folyamatos gondoskodásra szorul: nedvesség-utánpótlásra, forgatásra, nedvességmegőrzésre. Ugyanis élőlények milliárdjai dolgoznak benne – egy grammban több száz millió baktérium, gomba, különböző egysejtűek fordulnak elő, de magasabb rendű élőlények is, csak nem mindig látjuk őket.
A végeredmény egy humuszban gazdag anyag, ám azt tudni kell, hogy még a jó komposztban is legfeljebb 10% a humusz aránya. Ezt visszajuttatva nemcsak a növényeink lesznek hálásak, hanem a megtermelt szemét akár 30%-át is megspórolhatjuk.
Nézze meg a teljes videót!
Fotó: Pixabay