Életmód, gasztronómia

Ami a komposztálásba belefér – és ami nem

Agrofórum Online

Éves szinten háztartásonként megközelítőleg 300 kg háztartási hulladék keletkezik, amelynek egy részéből megfelelő ismeretekkel kiváló minőségű komposzt készíthető.

Videóriportjában Baklanov Szandra F. Nagy Zsuzsannával, a Zöld Kapcsolat Egyesület elnökével beszélgetett a beltéri komposztálás lehetőségeiről, némi kültéri kitekintéssel. Ismerje meg a komposztálás megkezdésekor felmerülő legfontosabb kérdéseket és válaszokat! Utána pedig nézze meg a videót, amiből további fontos információkat és érdekességeket is megtudhat, például a birkagyapjú tápanyagtartalmáról vagy a glisztakomposztálóról.

Hogyan kezdjünk bele?

Mindenkinél más az alapanyag, a mikroklíma, a lehetőség, hogy erkélyen, beltérben vagy éppen egy családi házban szeretne-e komposztálni. A szervesanyag-gyűjtéshez a legegyszerűbb megoldás is megfelelő, például egy kiürült műanyag doboz jól zárható fedéllel.

Mit gyűjtsünk, és mit ne?

Zöldség, gyümölcshéj, papír, de például a „papír” pohár nem, hiszen a vízállóságát éppen egy műanyag réteg biztosítja. Sajnos valójában a „biológiailag lebomló” zacskók sem bomlanak le, ezért ezeket se tegyük a komposztra. Viszont akár a kisállatok alma, de szőr, haj is bekerülhet a lebomló anyagok közé.

Hová tegyük?

Lehetőségeink szerint választhatunk Bokashi-komposztálót, beltéri gilisztakomposztálót, kültéri hagyományosat vagy egyszerű prizmát. Ezek közül a gilisztakomposztáló a legizgalmasabb, amellyel egy saját beltéri – és hasznos munkát végző – életközösséget nevelgethetünk.

Meddig tart a folyamat?

A komposzt szó a kompozit, összetett kifejezésből ered, tehát minél összetettebb alapanyaggal dolgozunk, annál jobb és gyorsabb lesz a lebontás, amely fél, egy, de akár három évig is eltarthat.

Közben a rendszer folyamatos gondoskodásra szorul: nedvesség-utánpótlásra, forgatásra, nedvességmegőrzésre. Ugyanis élőlények milliárdjai dolgoznak benne – egy grammban több száz millió baktérium, gomba, különböző egysejtűek fordulnak elő, de magasabb rendű élőlények is, csak nem mindig látjuk őket.

A végeredmény egy humuszban gazdag anyag, ám azt tudni kell, hogy még a jó komposztban is legfeljebb 10% a humusz aránya. Ezt visszajuttatva nemcsak a növényeink lesznek hálásak, hanem a megtermelt szemét akár 30%-át is megspórolhatjuk.

Nézze meg a teljes videót!

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

5 ok, amiért a levendula nélkülözhetetlen otthon

2025. július 3. 16:10

A levendula nemcsak illatos virág: nyugtat, szépít, fűszerez, és molyűzőként is működik – valódi kincs a háztartásban és a kertben is.

Diéta alatt is lehet gyümölcsöt enni – mutatjuk, hogyan

2025. június 30. 16:10

Nem minden gyümölcs emeli meg hirtelen a vércukorszintet – mutatjuk, melyeket és hogyan fogyassza IR vagy diéta mellett is biztonsággal!

A borsmenta, ami megmenti a nyári kánikulától

2025. június 29. 14:10

A borsmenta hűsít, frissít és gyógyít: mutatjuk, hogyan használja italban, borogatásként, vagy akár aromaterápiában a nyári hónapokban!

Ezért issza egyre több ember a kecsketejet!

2025. június 25. 11:10

Egyre több tejtermék készül kecsketej alapanyagból – nem véletlenül: tápanyagokban gazdag, könnyen emészthető és sokoldalú.

Szerves trágya: melyik a legjobb, ha a növényeket a kertben táplálni akarjuk?

2023. augusztus 25. 11:40

De honnan szerezzünk szerves trágyát? Mert ugye itt rögtön jön a kérdés: saját szerves trágya? Bio vásárolt? Intenzív állattartó telepről kerüljön a kertbe? Ezek mind olyan kérdések, amit már a legelején érdemes tisztázni.

Komposztálható a betegség jeleit mutató diólevél?

2023. augusztus 29. 04:37

Sehol nem találok konkrét választ arra a kérdésre, hogy gombás (gnomóniás) és baktériumos foltosodással fertőzött diólevelekben a komposztálás során elpusztulnak-e a kórokozók? A komposztálás hatástalanítja-e azokat, vagy a komposztban életben maradnak?

Komposztálás beltérben – hogyan csináljuk?

2023. szeptember 25. 07:10

Kis túlzással, már a csapból is az folyik, hogy a kerttulajdonosoknak célszerű komposztálniuk. Más kérdés az, hogy ennek ellenére mennyien vannak azok, akiknél pl. a nyírást követően a fű a kukában landol, némi aprógally kíséretében. Most azonban ne velük foglalkozzunk, hanem azokkal, akik nem rendelkeznek udvarral, kerttel, de szeretnék csökkenteni ilyen módon is a hulladéktermelésüket.

Ezeket a növényeket nem szabad komposztálni

2024. szeptember 22. 10:10

A száraz falevelek tökéletesen alkalmasak a házi komposztálásra – legalábbis a többségük, néhányat azonban érdemes kihagyni a komposztból.