Életmód

Egyszerű trükkel megállapítható, száraz-e a tűzifa

Agrofórum Online

Jó minőségű, száraz tűzifával rövid idő alatt csodás meleget lehet varázsolni egy-egy hideg, téli estén. De ahhoz, hogy könnyű legyen a begyújtás és (energia)hatékony, kevés füsttel járó az égés, alapfeltétel a száraz tűzifa. És ehhez nincs is szükség bonyolult mérőeszközökre.

Az éjszakák már hidegek, és a fatüzelésű kályha melege egyszerűen jólesik. Ez nem is csoda, hiszen a belőle sugárzó hő nemcsak a szoba levegőjét, hanem közvetlenül a testünket melegíti. De vajon elég száraz a tűzifa?

Elárulunk egy trükköt, amivel ez kideríthető

Házi körülmények között ennek megállapításához csak egy kevés mosogatószerre van szükség! Elsőre nehezen hihető, de mégis igaz. Persze vannak nedvességmérők, de ezeket meg kell vásárolni, ami elég felesleges kiadásnak tűnik, tekintettel arra, hogy évente otthon maximum egyszer-kétszer használnánk. A mosogatószer viszont mindig kéznél van.

A „tudományos kísérlethez” mindössze két dologra van szükség. Az egyik az előbb említett mosogatószer (bármilyen márka), valamint a fa, amelynek e nedvességtartalmára kíváncsiak vagyunk.

Így ellenőrizhető, elég száraz-e a tűzifa

Tegyünk kevés mosogatószert a rönk egyik oldalára, és dörzsöljük szét egy kicsit az ujjunkkal. Ezután a rönk másik végét emeljük a szánkhoz, és jó erősen fújjunk bele. Ha a mosogatószeres vége elkezd habzani, akkor a fa elég száraz ahhoz, hogy eltüzeljük. A jelenség oka, hogy ha a fa rostjaiban tárolt víz már elpárolgott, a helyén üregek keletkeznek. Ezeken a levegő keresztül képes haladni, és a rönk másik oldalán habot képez a mosogatószerből.

Ugyan azt nem tudjuk meg, hogy mennyi a fa maradék-nedvességtartalma, de a legfontosabb kérdésre – hogy nyugodt szívvel a kályhába tehetjük-e – a választ így is, mindenféle mérőeszköz igénybevétele nélkül megkaptuk.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Segít-e a méz az érelmeszesedés megelőzésében?

2024. november 14. 13:10

A méz több mint 180 különböző vegyületet tartalmaz, valamint vitaminokat, ásványi anyagokat és természetes eredetű anyagokat.

Hallott már a 2 másodperces követési távolságról?

2024. november 13. 13:10

Ha még nem hallott, most bemutatjuk, további közlekedésszabályozási javaslatokkal együtt, amelyek az új KRESZ-be kerülhetnek.

Ezek a legjobb fafajok, ha kályhával (is) fűtünk

2024. november 12. 11:10

Melyik tűzifának van a legjobb fűtőértéke és adja a legtöbb hőt? Érdemes-e fenyőfával fűteni? Segítünk eligazodni a fafűtés alapkérdéseiben.

Mi okozhat allergiát télen?

2024. november 11. 16:10

A téli hónapokban más okoz orrdugulást és orrfolyást az embereknél, amit a fűtési szezon száraz, meleg levegője csak még jobban felerősít.

Eldőlt a hatósági áras tűzifa sorsa, sokaknak lesz drágább a téli fűtés

2023. szeptember 29. 11:10

Április 15-én szüntették meg a hatósági áras tűzifaprogramot Magyarországon. A fűtési szezon közeledtével felmerült a kérdés, hogy idén télen folytatódik-e. Nem érkezett jó hír ezzel kapcsolatban.

Minden, amit az egyéb tüzelőanyagokról tudni érdemes

2022. október 23. 09:37

A tűzifán kívül lehetőségünk van egyéb tüzelőanyag beszerzésére is, de nem mindegy, milyen fűtőberendezésünk van otthon, és mennyire támaszkodnánk az alternatív megoldásokra! Ha a tűzifa-használaton kívüli egyéb tüzelőanyagokat keresünk, meg kell ismerkednünk a különböző brikett-termékekkel és a pellettel.

Ezek a legjobb fafajok, ha kályhával (is) fűtünk

2024. november 12. 11:10

Melyik tűzifának van a legjobb fűtőértéke és adja a legtöbb hőt? Érdemes-e fenyőfával fűteni? Segítünk eligazodni a fafűtés alapkérdéseiben.

Ha fával fűt, ezeket a hibákat ne kövesse el!

2024. október 24. 08:10

A legkisebb fatüzelésű kályha is kellemesebb meleget ad, mint a radiátor. De a begyújtásának és az újrarakásának is megvannak a maga trükkjei.