Jó minőségű, száraz tűzifával rövid idő alatt csodás meleget lehet varázsolni egy-egy hideg, téli estén. De ahhoz, hogy könnyű legyen a begyújtás és (energia)hatékony, kevés füsttel járó az égés, alapfeltétel a száraz tűzifa. És ehhez nincs is szükség bonyolult mérőeszközökre.
Az éjszakák már hidegek, és a fatüzelésű kályha melege egyszerűen jólesik. Ez nem is csoda, hiszen a belőle sugárzó hő nemcsak a szoba levegőjét, hanem közvetlenül a testünket melegíti. De vajon elég száraz a tűzifa?
Elárulunk egy trükköt, amivel ez kideríthető
Házi körülmények között ennek megállapításához csak egy kevés mosogatószerre van szükség! Elsőre nehezen hihető, de mégis igaz. Persze vannak nedvességmérők, de ezeket meg kell vásárolni, ami elég felesleges kiadásnak tűnik, tekintettel arra, hogy évente otthon maximum egyszer-kétszer használnánk. A mosogatószer viszont mindig kéznél van.
A „tudományos kísérlethez” mindössze két dologra van szükség. Az egyik az előbb említett mosogatószer (bármilyen márka), valamint a fa, amelynek e nedvességtartalmára kíváncsiak vagyunk.
Így ellenőrizhető, elég száraz-e a tűzifa
Tegyünk kevés mosogatószert a rönk egyik oldalára, és dörzsöljük szét egy kicsit az ujjunkkal. Ezután a rönk másik végét emeljük a szánkhoz, és jó erősen fújjunk bele. Ha a mosogatószeres vége elkezd habzani, akkor a fa elég száraz ahhoz, hogy eltüzeljük. A jelenség oka, hogy ha a fa rostjaiban tárolt víz már elpárolgott, a helyén üregek keletkeznek. Ezeken a levegő keresztül képes haladni, és a rönk másik oldalán habot képez a mosogatószerből.
Ugyan azt nem tudjuk meg, hogy mennyi a fa maradék-nedvességtartalma, de a legfontosabb kérdésre – hogy nyugodt szívvel a kályhába tehetjük-e – a választ így is, mindenféle mérőeszköz igénybevétele nélkül megkaptuk.
Fotó: Pixabay