Házikert
Házikert

Tűzifa kérdések: erdei köbmétertől a száraz tűzifáig

Tűzifa kérdések: erdei köbmétertől a száraz tűzifáig

Agrofórum Online

Kezdődik a fűtési szezon és sok tévhit kering a tűzifával kapcsolatban, melyre most összeszedtem pár fontos tudnivalót, mint gyakorlott fával fűtő vidéki háziasszony.

Akár nőként, akár férfiként állunk a tűzifa-kérdés előtt, az fontos, hogy az alapvető tudnivalókkal tisztában legyünk, hogy ne tudjanak se átvágni minket, se azzal ne szembesüljünk, hogy állunk a füstölgő kályha előtt, ami nem akar begyulladni.

A száraz tűzifa és az idén kivágott esete

Rezsiemelkedés ide vagy oda, számos hirdetést találni az internet mély bugyraiban, hogy van eladó tűzifa, melyre a sorban állás akkora, hogy november vége, december vagy akár január lesz a sorszámunk alapján a sikeres vásárlás várható ideje. Az egyik legfontosabb tényező ebben az lesz, hogy a frissen vágott fa tüzelőnek nem alkalmas. Egy, de akár két évet is szárítani kell a tüzelőnek szánt faanyagot ahhoz, hogy alkalmas legyen a fatüzelésre és ne csak füstölögjön, pattogjon begyújtáskor. Így ha valaki abban gondolkodik, hogy a gázárak emelkedése miatt idéntől fával fűt, akkor a rossz hírem az, hogy ha frissen kivágott fát tud csak venni, akkor idén az még nem lesz alkalmas a meleg otthon megteremtéséhez.

Száraz tüzelőanyagot viszont idénre alternatív helyekről is lehet szerezni, sokszor akár olcsón vagy ingyen! Ugyan a legtöbb ingyenes esetében kétszer fogunk melegedni is, mert össze kell gyűjteni a szállításhoz és átrakodáshoz, de szükség esetén megéri a munkát.

Egyik ilyen megoldás lehet a feleslegessé vált raklapok feldarabolásából készülő tüzelőanyag. Nagyobb ipari telepeken a törött raklapok csak ott hevernek szerte-szét, érdemes rákérdezni, hogy elhozható-e tüzelőanyagnak!

A legjobban akkor járunk, ha tavasszal vásárolunk tűzifát és egész nyáron hagyjuk feldarabolva száradni (fotó: Pexels)

Ugyanígy kihúzott gyümölcsösökben is sok, akár már pár éves faanyag hever a területen: meggyfától a szőlőtőkékig, és bár a meggy nem a legideálisabb fűtőanyag, de szükség esetén megoldást jelenthet, ha semmi más lehetőség nincs. Itt is természetesen el kell kérni a gazdától a feleslegesnek tűnő fát, attól, hogy nincs ráírva, hogy valakié, az attól még nem szabad préda!

Mi az az erdei köbméter? Mennyi az egy mázsa fa?

Egy erdei köbméter tűzifa az 1 méteres sorokba rendezett, 1 méter hosszú darabokra vágott feldolgozatlan rönkökből 1,7 méter magas farakást (sarangot) jelent. Az 1,7 méteres magasság úgy jön ki, hogy az összerakott rönkök között mindig lesz hézag, és így ez adja majd ki “tömören” az 1 köbmétert, mint 1 köbméter faanyag.

Mennyi akkor az egy mázsa fa?

Tudom, igen 100 kg, de hogy ez mennyire nem mindegy, hogy milyen faanyagból keletkezően lesz 1 mázsa, az már a fűtésben betölthető szerepét jelenti.

A frissen kivágott fa nedvességtartalma minimum 40%, a légszáraz, fűtésre alkalmas tűzifa mindössze 15-20% vizet tartalmaz. Ahogy szárad a fa, úgy veszít a köbméterenkénti tömegéből (sűrűségéből). Tehát nem jelent használható faanyagban ugyanannyit a frissen vágott fából 1 mázsányi és egy fűtésre alkalmas tűzifából 1 mázsás mennyiség.

A tűzifa térfogata tehát nem változik a száradás során, de a súlya igen (csökken).

Mikor vegyünk akkor tűzifának valót?

A legjobban akkor járunk, ha tavasszal vásárolunk tűzifát és egész nyáron hagyjuk feldarabolva száradni. Ha nedves fával fűtünk, akkor igen komoly energiaveszteséggel számolhatunk.

Kiemelt kép: Pexels

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hogyan locsoljunk helyesen?

2024. május 10. 14:10

A locsolásnak – vagy jó esetben tudatos öntözésnek – is vannak fortélyai. Ezek közül az egyik, hogy a növény alá, a talajra kell a vizet juttatni.

A kardvirágnak van egy rejtett tulajdonsága

2024. május 10. 07:10

Néhány kultúrában a kardvirágokat hagyományosan gyógyászati célra is használták.

Az örök életű buxus titka

2024. május 6. 12:10

A buxusokat gyakran megtámadják különböző rovarok és kórokozók, amelyek jelentősen károsíthatják és akár el is pusztíthatják őket.

Így lesz gyönyörű japán díszcseresznyéje a kertben

2024. május 6. 07:10

Az ültetésre alkalmas időszak a tavasz, egészen márciustól májusig, valamint még az ősz is ideális lehet októbertől egész novemberig.

Az öt legnagyobb hiba, amit fával fűtve el tud követni

2024. március 6. 16:10

Német kutatók vizsgálták a fűtés közben elkövethető hibákat, és hogy milyen hatásuk lehet a fűtési teljesítményre. Az eredményt most mi is megosztjuk Önökkel.

Így vásárolj tűzifát - Hasznos tippek a téli tüzelő beszerzéséhez

2018. november 29. 10:18

Egyáltalán nem mindegy, hogy mikor, hol, kitől és milyen tűzifát vásárolunk, és persze az sem, hogy mennyiért. A tűzifa ugyanis hiánycikk.

Minden, amit tudni érdemes a tűzifa megfelelő tárolásáról

2022. november 22. 05:36

A téli tüzelőről való gondoskodás nem ér véget pusztán a faanyag megvásárlásával, hanem megfelelő mértékig ki kell szárítani, és meg kell találni az optimális tárolási helyét. Hol, hogyan és mennyi ideig tárolhatjuk a tűzifát amellett, hogy megőrizzük a minőségét? Milyen kritériumai vannak a jó fatárolónak?

Néhány egyszerű otthoni módszer a tűzifa felvágására

2023. december 8. 16:40

Az elmúlt évben alighanem sokan elővették a régóta rozsdásodó fejszéiket, hogy tűzifával próbálják helyettesíteni (ha van rá mód) a megdrágult földgázt. Íme, pár egyszerű módszer a rönkök felaprítására.