Akinek nagy kertje van, értelemszerűen vágyik arra, hogy izgalmasabbá tegye. A kerti tó különleges hangulatot áraszt, ráadásul rengeteg perspektíva van benne, mind a betelepítendő növények tekintetében, mind a forma kialakításában.
Az úszómedence tervezése kevésbé izgalmas, ám az úszás egészségre gyakorolt pozitív hatásai vitathatatlanok, így nem csoda, hogy egyre többen hódolnak ennek a sportnak. A legújabb trend e két irányzatot tereli egy mederbe, vagyis szó szerint egy olyan tóba, amely kialakításánál fogva alkalmas az úszásra is. Hogy miként lehetséges ez?
Úszósáv a tó közepén
A legújabb úszásra alkalmas kerti tavak kiásásánál általában középen alakítják ki az úszósávot (ez mindig növénymentes), ami telekmérettől függően lehet 12-20 méteres is, és többnyire éppen olyan széles, mint az uszodában egy normál sáv. A mélysége rendszerint 2 méter, az ezt körülvevő tó azonban lépcsőzetesen emelkedik a talajszintig és a kötelező fóliaréteg felett mesés kövekkel, sziklákkal kirakva, és dús növényzettel van beültetve.
Az ily módon létrehozott tó egyedülálló „vadvízi” úszást kínál, amely ráadásul – ha profi kezekre bízzák a felépítését – a növényeknek köszönhetően „öntisztulóvá” válik, amint a növények megtelepednek és benövik a számukra kialakított tómedret, és élőhelyet biztosít sok hasznos állatnak is.
Iszap helyett fehér kavicsos alj
Az úszósávot gyakran bélelik ki fagerendákkal, hogy az az idő és az évszakok múlásával is tartsa a formáját, az alját pedig finom kaviccsal borítják. Így azok számára is esztétikus látványt nyújt a tó alja, akik iszonyodnak vagy undorodnak a tavakra jellemző iszaptól. Az ily módon kialakított tavak nemcsak dús növényzettel és mesebeli környezettel ajándékozzák meg tulajdonosaikat, de a vizük is egész évben kristálytiszta tud maradni. Ez egyetlen úszómedencénél sem lenne így, hiszen azok vizét folyamatosan kezelni kell az algásodás elkerülése érdekében.
Miként érdemes nekilátni a tó építésének?
Először is, mindenképp szakemberhez kell fordulni. Már rengeteg tóépítő cég létezik, amelyek felmérik a terepet és ellátnak a tanácsaikkal, hogy tudjuk, a kert melyik részén, mekkora méretben lenne érdemes kialakítani a tavunkat. Felmérik a terepet, megállapítják, milyen mélység, milyen forma, milyen szerkezet a legalkalmasabb az álmaink megvalósítására. Ez sokban függ a talajtól (ami ideális esetben agyagos, de lehet kavicsos, sziklás vagy homokos is), mert ami az egyik telken működik, meglehet, a másikon nem. Ezért sem érdemes házilag nekiállnunk az építésnek. Nem mindegy az sem, milyen anyaggal bélelik ki a tó alját (ha ugyanis az a fólia megsérül, elkezd szivárogni a víz), mivel rögzítik a faanyagokat, milyen köveket használnak és milyen növényeket telepítenek a víz alá és a partra.
Milyen mély legyen a tó?
Természetesen sok múlik azon, hogy a vizet mire használják végül a tulajdonosok. Úszásra? Dekorációs célokra? Netán horgászatra, vagy ha kellően nagy, csónakázásra? Ahhoz, hogy „egészséges” legyen a tavunk, a szakemberek szerint a sekély részen 1,2 méter, a mély részén pedig legalább 2-2,4 méter mélynek kell lennie. A hőszabályozás egy másik kardinális kérdés. A hidegebb víz gátolja az algák elszaporodását, amelyek 12–15 ˚C feletti hőmérsékleten kezdenek el elburjánzani. 25 ˚C felett fennáll a kártékony kék algák kialakulásának veszélye. A hideg víz áramoltatása segíthet megoldani a problémát, de ez esetben számolni kell egy esztétikus vízforgató rendszerrel is.
Mennyi növényre lesz szükségünk?
A szegélytelepítés kérdése sem egyszerű. A vízparti növényeknek a teljes terület legalább egynyolcadát el kell borítaniuk, hogy a gerinctelen állatoknak (mert nem lesz steril a növényes tavunk) életteret biztosítsanak. Azoknak, akiknek sem idejük, sem kedvük nincs a növények gondozásával foglalkozni, alternatív otthont kell teremteniük olyan apró halfajoknak, amelyek algákkal táplálkoznak. Az árpaszalmát (akár granulátum formában) gyakran ajánlják a tavak tisztítására. Ám sokak szerint nem ez jelenti a végleges megoldást az algák ellen, hanem a precízen kialakított ökoszisztéma, ami megtisztítja a vizet és fenntartja a tóban élő természetes élővilágot.
A tóban lévő víz ily módon tisztább lesz, mint egy úszómedencében. Olyannyira, hogy ha úszunk benne, egyáltalán nem szükséges utána lezuhanyozni, mert ez a víz nem fogja bántani a bőrünket.
https://www.houseandgarden.co.uk/article/how-to-build-natural-swimming-pond