Az Európai Bizottság első, 2020-ra vonatkozó munkaprogramja méltányos, klímasemleges, a digitális átállás beindítására összpontosít, legfőbb célkitűzése az, hogy élni tudjunk az egyidejűleg zajló ökológiai és digitális átállás teremtette lehetőségekkel - közölte szerdán Maros Sefcovic, az Európai Bizottság intézményközi kapcsolatokért felelős biztosa a munkaprogram bemutatásakor szerdán.
Sefcovic szerint az uniós bizottság elkötelezett amellett, hogy választ adjon a kor kihívásaira, így az éghajlatváltozásra, a digitalizációra és a migrációra. A bizottság készen áll az európai zöld megállapodás megvalósítására, valamint az európai polgárok és vállalkozások esélyeinek javítására a digitális átállás során.
Közölte, hogy az Európai Bizottság 2020-ban megkezdi a munkát, hogy a már bemutatott európai zöld megállapodásban foglaltak szerint javaslatot tegyen a 2050-re vonatkozó klímasemlegességi célkitűzést tartalmazó európai éghajlat-politikai jogszabályra. Hangsúlyt helyez a digitális adatokban rejlő lehetőségek lehető legjobb kihasználására, valamint az európai értékeket és alapvető jogokat tiszteletben tartó mesterséges intelligencia fejlesztésére és alkalmazására. Lépéseket tesz annak érdekében, hogy az egyidejűleg zajló digitális és éghajlatvédelmi átállás szervesen beépüljön a szociális piacgazdaságba. Ennek során biztosítani akarja, hogy a gazdaságban a társadalmi méltányosság, a fenntarthatóság és a gazdasági növekedés egyaránt érvényesüljön.
Az Európai Bizottság új stratégiákat fog kidolgozni az afrikai és nyugat-balkáni szomszédjaival való együttműködésre, valamint továbbra is szorgalmazni fogja a csatlakozási tárgyalások megkezdését Észak-Macedóniával és Albániával. Ezzel egyidejűleg arra törekszik majd, hogy a csatlakozási folyamat javítására vonatkozó – többek között a bővítési módszertannal és a megerősített beruházási kerettel kapcsolatos – javaslatok révén lendületben tartsa a folyamatot.
Elmondta, az uniós bizottság elő fogja terjeszteni az új migrációs és menekültügyi paktumot, a menekültügyi politika reformjának központi elemét. Támogatni fogja továbbá az európaiak egészségének védelmét, és vezető szerepet vállal majd a rák elleni küzdelemben.
A bizottság végezetül a többi uniós intézménnyel és partnerrel együttműködve elindítja az Európa jövőjéről szóló konferenciát, amely bevonja a polgárokat is az uniós feladatok kialakításába. Emellett továbbra is biztosítani fogja a szilárd jogállami kultúrát az EU-ban – tette hozzá az uniós biztos.