Életmód

Gyógynövénytörténetek: a százszorszép

Agrofórum Online

A szerény százszorszépnek ritkán szentelünk figyelmet, noha a tavasztól őszig terjedő időszakban szépséges virágai tömegesen díszítik a gyepünket, az út menti területeket és a végtelen mezőket.

Az oly gyakran haszontalan „gyomnövényként” említett százszorszép azonban „rivaldafényt” érdemel, mivel ez a növény bizony csodálatos gyógyerővel bír. Az első és a második világháború idején például sebgyógyulást elősegítő gyógynövényként szolgált. Úgy tartották, ezt a virágot egyenesen Isten szórta a Földre, hogy vigaszt nyújtson azoknak a szülőknek, akiknek a fiai elestek a fronton.

A százszorszép angol neve annyit tesz, mint „a nappal szeme”, ami arra utal, hogy a növény virágai alkonyatkor becsukódnak. Egyéb magyar elnevezései a bojtocska, csibevirág, péra, murvairózsa, sztokrásza, tavaszhozófű. Latin neve Bellis perennis.

Gonosz szellemek ellen is bevetették

A százszorszéphez meglehetősen sok babona fűződik. Az egyik jól ismert babona a szerelemjóslás, amelynek során a virág fehér szirmait egyesével letépkedve „jósolják meg” a lányok maguknak, hogy a kiszemelt fiú szereti-e vagy nem szereti őket. Az utolsó szirom adja meg a feltett kérdésre a választ, aztán csak ki kell várni, vajon bebizonyosodik-e jóslat…
A másik közkedvelt tradíció a százszorszépből készített koszorúk viselése, ami azonban a régmúltban nem valamiféle divathóbort volt (ami manapság jól mutat az instán), hanem egy olyan mágikus védelmező szimbólum, amely megvédte az embereket a gonosztól. Olykor házak ajtajára is felakasztották, hogy az ártó szellemek ne férkőzhessenek a ház népéhez, különösen a kisdedekhez.

A virágok kivonata bizonyítottan gyógyhatású, a sebgyógyulást segíti
A virágok kivonata bizonyítottan gyógyhatású, a sebgyógyulást segíti

Gyógyerővel bírt, ezért nagyra becsülték

A százszorszép gyógyászati célú felhasználása leggyakrabban abban merült ki, hogy a kiszárított virágfejeket olajba áztatták, majd a keverékből kenőcsöket készítettek külső használatra – főként sebgyógyításra, zúzódásokra, duzzanatokra, csípésekre, fizikai sérülésekre. Vízben áztatva a virág gyógyerejét borogatásként használták (például köszvényes fájdalmakra), tea formájában pedig ízületi fájdalmat és lázat csillapítottak vele.

Egy napjainkban végzett kutatás szerint a szárított százszorszép virágainak porított és n-butanolban kivont virágai felgyorsították a sebgyógyulást és csökkentették a hegesedést a bőr felszínén lévő sebeken, tehát nemcsak misztikus, de tudományos bizonyíték is van arra, hogy valóban hasznos ez a szépséges kis virág.

Forrás: https://herbsociety.org.uk/2021/02/20/herb-histories-daisies-the-days-eye-in-love-and-war/

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Ünnepi asztaldíszek – zöldségekből

2024. december 17. 13:10

Ha asztaldísznek „álcázzuk” a zöldségeket, biztos, hogy jól fogynak majd, egészségesebbé téve a sokszor kalóriadús karácsonyi étkezést.

Gyűjtsük össze a tobozokat, áldani fogjuk magunkat érte!

2024. december 15. 10:10

Tudja, mi az a life hack? Olyan ötletes megoldás, amely megkönnyíti az életet otthon és a ház körül. Mutatunk néhányat a karácsonyi szezonra.

Alternatív fűtési megoldások: mikor érdemes faaprítékkal fűteni?

2024. december 13. 09:40

Ha valaki alternatív fűtési rendszerre szavaz, már a fatüzelésen belül is többféle megoldást választhat. Kinek ajánlott faaprítékot használni?

Aki spórol, miért költ hatezer forintot egy dubaji csokira?

2024. december 11. 13:10

Egyszerűen emelni az árakat, de semmi újat nem kínálni kockázatos stratégia, amely jogosan büntetendő a vásárlók részéről.

A pásztortáskáról

2023. február 20. 08:05

Az alig észrevehető pásztortáska nemcsak magjaival gazdagítja a kerteket, de olyan gyógyító hatású tulajdonságokkal is rendelkezik, amelyek már-már feledésbe merültek.

Mángold: salátaként, főzelékbe, élelmiszerként és gyógynövényként is alkalmazható

2024. szeptember 19. 14:40

A mángold tele van tápanyagokkal, így egész évben friss vitaminforrást biztosíthat. Legyen szó salátáról, főzelékről vagy köretként való felhasználásról, a mángold kiváló alapanyag.

Kislevelű és nagylevelű hársak a kertben

2022. augusztus 7. 16:38

Gyógyteák alapanyaga, csodálatos koronaforma és viszonylag gyors növekedés: ez a hársfa, ami a modern kertektől az angolkerteken át a modern kertkialakításokig mindenhol helyet kaphat.

Egyre nagyobb a kereslet a magyar gyógynövények iránt

2023. május 30. 11:12

A magyar gyógynövények iránt nagy a kereslet, az ágazatban jelentős a fejlődési potenciál – hívja fel a figyelmet a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara és a Gyógynövény Szövetség és Terméktanács.