Életmód

Hogyan szabaduljunk meg a kerti hulladéktól?

Agrofórum Online

Akár át akarja alakítani a kertet, akár csak rendszeres karbantartást végez, valószínűleg keletkezik némi kerti hulladék. Íme, néhány ötlet a kerti anyagok újrafelhasználására, valamint néhány lehetőség az eltávolításukra.

A kerti hulladékok egy részéről hamar kiderül, hogy nem is hulladékok. A növényi maradványok a legtöbb esetben akár fél év komposztálhatók, szagtalanok, és elférnek a kert sarkában, ezzel rögtön a tápanyag-utánpótlásról is gondoskodhatunk.

A nagyobb rönkökből kisebb halom építhető, ami megannyi egészen biztosan hasznos élőlénynek adhat otthon, ezzel segítve az összetettebb biológiai rendszer kialakulását. A kő és a föld ugyan nem való a komposztba, de ha mi nem, hát valaki más még jó eséllyel szívesen használja.

És persze vannak olyan anyagok is, amelyek már nem hasznosíthatók – de ezeknek sem az erdőszélen vagy a szántóföldön van a helyük. Sok hulladékudvarban már Magyarországon is ingyen beveszik a háztartásokban keletkező lomot.

Az első lépés mindig a tervezés

A rutinszerű kerti karbantartási feladatok, mint például a fűnyírás vagy a lágyszárú növények visszavágása, zöldhulladékot termelnek. Ha pedig burkolatot cserél a teraszon, vagy a kipusztult tujasort kell eltávolítani, akár nagy mennyiségű hulladék is keletkezhet. Amikor valamilyen átalakítást tervez, becsülje meg, hogy mennyi és milyen típusú hulladék keletkezik. Azt is át kell gondolni, hogy a hulladékot hol lehet ideiglenesen tárolni.

Újrahasznosítás

A komposztálás a legkézenfekvőbb: egyszerű, de nagyszerű lehetőség a kerti hulladék hasznos komposzttá alakítására. További információért lásd a komposztálásról szóló cikkeinket itt és itt.

Használja fel a lehullott leveleket: már közeleg az ősz, a fák és bokrok ilyenkor hatalmas mennyiségű levelet hullatnak – ebből egyaránt készíthető mulcs vagy komposzt, teljesen felesleges és pazarló megoldás zöldhulladékként elvitetni.

Készítsen mulcsot a levágott ágakból: ha nincs otthon, bérelni is lehet ehhez a munkához mulcsológépet. A faaprítékkal aztán befedheti a kerti utakat, vagy a dísznövények köré szórhatja. A mulcs előnyeiről itt olvashat többet. Kiegészítenénk azzal, hogy télen is rendkívül hasznos, mert a fagy ellen védi a növények gyökereit.

A díszfüvek és lágyszárúak is alkalmasak mulcsnak: csak vágja le, majd vágja apróra az elhalt részeket metszőollóval, és szórja vissza a növények alá.

Rönkök felhasználása: a rönkök felhasználhatók utak vagy szegélyek készítésére, ülőhelyek kialakítására, és halomba rakva otthont adhatnak a vadon élő állatoknak. Érdemes azonban a láthatóan beteg részeket eltávolítani, mert fertőzőek lehetnek.

Mulcs fűnyesedékből: nem kell a fűgyűjtő a fűnyíró gépre, ha sűrűn nyírjuk a gyepet (1 cm-t vagy kevesebbet vágunk, és szárazat). A lenyírt részek gyorsan lebomlanak, és tápanyagokkal gazdagítják a talajt. Egy kevés fű a frissen telepített növények tövéhez is kerülhet.

Hogyan ártalmatlanítsuk a kerti hulladékot?

Manapság már kötelező a zöldhulladék gyűjtése, tehát amit nem tudunk felhasználni, azt az anyagot gyűjtse össze és tegye ki.

Ha van olyan anyag, amire már nincs szüksége, de még használható, egy helyi közösségimédia-csoportban hirdesse meg. Ilyenek a föld, rönkök, járólapok stb. Ön megszabadul a felesleges holmiktól, más meg örül neki, kell ennél több?

Vigye el a szeméttelepre! Manapság már az egész országban vannak olyan Mol MOHU-s telepek, ahol szinte mindent bevesznek, ráadásul ingyen. Ha végképp nem tud mit kezdeni a hulladékkal, ez a legbiztosabb, legtisztább megoldás. A helyszínekről a MOHU oldalán tájékozódhat.

Béreljen konténert! Ha sok a szemét, akkor legvégső esetben a konténer marad. Fizetni kell érte, de ez talán természetes is, és biztosak lehetünk benne, hogy a hulladék a megfelelő helyre fog kerülni.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Segít-e a méz az érelmeszesedés megelőzésében?

2024. november 14. 13:10

A méz több mint 180 különböző vegyületet tartalmaz, valamint vitaminokat, ásványi anyagokat és természetes eredetű anyagokat.

Hallott már a 2 másodperces követési távolságról?

2024. november 13. 13:10

Ha még nem hallott, most bemutatjuk, további közlekedésszabályozási javaslatokkal együtt, amelyek az új KRESZ-be kerülhetnek.

Ezek a legjobb fafajok, ha kályhával (is) fűtünk

2024. november 12. 11:10

Melyik tűzifának van a legjobb fűtőértéke és adja a legtöbb hőt? Érdemes-e fenyőfával fűteni? Segítünk eligazodni a fafűtés alapkérdéseiben.

Mi okozhat allergiát télen?

2024. november 11. 16:10

A téli hónapokban más okoz orrdugulást és orrfolyást az embereknél, amit a fűtési szezon száraz, meleg levegője csak még jobban felerősít.

Szép idő lesz - hozza formába a kertet!

2020. április 18. 08:39

Az egyik legszeszélyesebb hónap április. Ilyenkor még számíthatunk talajmenti fagyokra, heves esőzésre, de lehet akár már nyári meleg is. Akármilyen az időjárás, egy biztos, a kertek feléledtek, a fák virágba borultak, megkezdték tavaszi zsongásukat a méhek.

Szerves trágya: melyik a legjobb, ha a növényeket a kertben táplálni akarjuk?

2023. augusztus 25. 11:40

De honnan szerezzünk szerves trágyát? Mert ugye itt rögtön jön a kérdés: saját szerves trágya? Bio vásárolt? Intenzív állattartó telepről kerüljön a kertbe? Ezek mind olyan kérdések, amit már a legelején érdemes tisztázni.

Szürkepenészes rothadás fenyegeti a szőlőt – Kertészeti növényvédelmi előrejelzés

2024. október 9. 09:40

A vékony héjú és tömött fürtű fajták különösen érzékenyek a betegségre. A szüret felgyorsítása az egyetlen védekezési lehetőség.

Jó idő lesz hétvégén! Hozza formába a kertet

2020. március 27. 11:12

Beköszöntött a tavasz, ami mindig sok feladatot tartogat számunkra az udvaron, azonban talán most, hogy az otthonunkhoz vagyunk láncolva, még fontosabb, hogy a kertünk egy idilli, nyugalmas, biztonságot sugárzó pihenőhelyként szolgáljon.