Életmód

Hogyan szűrjük meg a vizet otthon?

Agrofórum Online

Olykor felröppen a hír, miszerint káros a palackozott víz fogyasztása. Máskor a csapvízre mondják, hogy többet árt, mint használ a benne lévő káros anyagok miatt – legalábbis, ha nem szűrjük meg.

Igen ám, de mivel és hogyan kell megszűrni a vizet, ha egészséges minőségű csapvizet akarunk fogyasztani? A vízszűrési módszerek sok tényezőtől függnek: az egyén környezetétől, a ráfordítandó keretétől és attól, mennyi erőfeszítést akar belefektetni ebbe a projektre.

Viszonylag kis méretű, otthon használható vízszűrőket számos áruházban vásárolhatunk, ezek közül a legnépszerűbbek és messze a legolcsóbbak a csapra szerelhető szűrők. Más áruházakban szűrőbetéteket és különböző vízszűrő berendezéseket vásárolhatunk, ám számos otthon elkészíthető szűrőt is használhat arra, hogy megtisztítsa a csapvizet.

Az alábbiakban néhány olyan víztisztításra alkalmas módszert mutatunk be, amelyeket bármikor könnyen kipróbálhat.

  • Forralás: Ha a vizet 1 percig forraljuk, akkor az kihűtve biztonsággal ihatóvá válik.
  • Tabletták vagy cseppek: Néhány közismert víztisztító vagy fertőtlenítő tabletta és csepp a hasznunkra lehet, ha olyan területen akarunk vizet inni, amit nem tartunk biztonságosnak: a nátrium-diklór-izocianurát, a klór-dioxid, a jód és a tetraglicin-hidroperiodid. Ezek használatához mindig kövesse a csomagoláson található utasításokat.
  • UV-kezelés: E módszer lényege abban rejlik, hogy az ultraibolya fény átjárja a vizet, és a baktériumok, vírusok, valamint egyéb mikroorganizmusok eltávolításával fertőtleníti azt.
  • Aktív szén: képes megkötni és magában tartani a mérgező vegyületeket, a kellemetlen szagokat és a baktériumokat. A vízben lévő fluorid- és nehézfém-szintet is képes csökkenteni.

Szűrők utazáshoz

Ezeket a boltban kapható szűrőket úgy tervezték, hogy eltávolítsák a természetes vízből a baktériumokat és a kórokozókat. Egyszer vagy többször használatos verziói is vannak. Az ilyen típusú szűrők a következő formákban kaphatók:

  • kézi szivattyús gép
  • szűrő vagy vizes palack
  • préselhető tasakos szűrők
  • szűrős vizes kanna

„Csináld magad” hordozható üledékszűrő

Saját vízszűrőt is készíthetünk a kellemetlen szagok és a szennyeződések eltávolítására, ha kavics, homok és aktív szén keverékét rétegezzük egy lyukkal átfúrt vödörbe, és azon átfolyatjuk a vizet.

Gyümölcshéjból készült szűrők

Az emberek esetenként gyümölcshéjat, például almahéjat használnak víztisztításra olyan távoli falvakban, ahol a mindennapi szükségletek kielégítéséhez szennyezett vízre tudnak csak támaszkodni. Mindazonáltal ennek hatásáról és biztonságosságáról még nem született elegendő kutatás.

A vízszűrés okai

A Környezetvédelmi Ügynökség (EPA) az Egyesült Államokban meghatározott szabványokat állapít meg a csapvízre vonatkozóan a háztartásokban. Például az arzénre vonatkozó maximális szennyezőanyagszint-követelmény (MCLG) 0,0 mg/l.

Az EPA által a csapvízben megengedett maximális mennyiség azonban 0,01 mg/L. Bár az EPA körülbelül 90 szennyező anyag jelenlétét szabályozza, sokkal több olyan anyag van a csapvízben, amiről nincs is semmiféle szabályozás. Az embereket aggasztja, hogy nem tudják, mi történik az ivóvízzel a kezelő létesítményből való távozást követően, azt megelőzően, hogy a víz a poharukba folyna.

Tipp: Hasznos ötlet lehet, ha mindig tartunk otthon kannás/szűrt vizet arra az esetre, ha vészhelyzeti vízlezárás vagy más olyan esemény következne be, amely tiszta ivóvíz hiányát eredményezi. Az is jól jöhet, ha van otthon vízszűrő. Szabadtéri tevékenységekhez, például kempingezéshez és hátizsákos túrázáshoz is vigyen magával vízszűrőt. Ez segít elkerülni a természetes vízben lévő káros baktériumok vagy egyéb szennyeződések elfogyasztását.

Mire jó egy vízszűrő berendezés?

  • javítja a víz ízét és illatát
  • eltávolítja a vegyi szennyeződéseket
  • eltávolítja a baktériumokat és a kórokozókat
  • eltávolítja a nehézfémeket
  • eltávolítja a fizikai szennyeződéseket

Jó tudni: A vízforralásos módszer és az UV-kezelés, valamint a jód, a klór és más fertőtlenítő tabletták eltávolíthatnak bizonyos baktériumokat, de nem képesek eltávolítani a klórt, a nehézfémeket (például az ólmot), a kémiai szennyeződéseket (például a peszticideket) és a fizikai szennyeződéseket.

Továbbá a jód- és klórtabletták nem pusztítják el a Giardia és a Cryptosporidium parazitákat, míg az UV-kezelés igen. Az aktív szén képes felvenni a szennyeződéseket (pl. a növényvédő szereket), de nem túl hatékony a baktériumok eltávolításában.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Ünnepi asztaldíszek – zöldségekből

2024. december 17. 13:10

Ha asztaldísznek „álcázzuk” a zöldségeket, biztos, hogy jól fogynak majd, egészségesebbé téve a sokszor kalóriadús karácsonyi étkezést.

Gyűjtsük össze a tobozokat, áldani fogjuk magunkat érte!

2024. december 15. 10:10

Tudja, mi az a life hack? Olyan ötletes megoldás, amely megkönnyíti az életet otthon és a ház körül. Mutatunk néhányat a karácsonyi szezonra.

Alternatív fűtési megoldások: mikor érdemes faaprítékkal fűteni?

2024. december 13. 09:40

Ha valaki alternatív fűtési rendszerre szavaz, már a fatüzelésen belül is többféle megoldást választhat. Kinek ajánlott faaprítékot használni?

Aki spórol, miért költ hatezer forintot egy dubaji csokira?

2024. december 11. 13:10

Egyszerűen emelni az árakat, de semmi újat nem kínálni kockázatos stratégia, amely jogosan büntetendő a vásárlók részéről.