Életmód

Készítsük fel a gyepet is a télre!

Andreas Stihl Kft.

A gyepápolás az egyik legfontosabb őszi feladat a kertben, ha jövő tavasszal egészséges, fagykároktól mentes pázsitot szeretnénk. Nem mindegy milyen tápanyagokkal látjuk el a gyepet, mint ahogy az sem, hogy mikor és hogyan végezzük az idei utolsó fűnyírást.

Fűnyírás – de meddig?

Ősz végén vegyük magasabbra a fűnyíró vágás magasságát (5-6 cm), az első éjszakai fagyoktól csökkentsük a fűnyírások számát. A tél beállta előtti utolsó nyírásnál ne vágjuk a gyepet 5 cm-nél rövidebbre, mert az alacsonyra nyírt pázsit kevésbé ellenálló a fagyokkal szemben. A túl magasra hagyott gyep felületén viszont könnyebben megtelepednek az olyan kórokozók, mint például a hópenész. A fűnyírást csak száraz időben végezzük, javasolják a STIHL kertápolási szakértői.

Ügyeljünk a részletekre

Az akkumulátoros szegélynyírók segítségünkre lesznek a kerti utak szélén, a fák és bokrok körül, és a kert nehezebben hozzáférhető szegleteiben. A pázsitra hullott leveleket gyűjtsük össze, mert az avar alatt a gyep nem jut elég levegőhöz és fényhez. A levelek összegyűjtését a fűnyírással is összeköthetjük, a STIHL fűnyírók a fűgyűjtő kosárba gyűjtik a lombot is a fűnyírás során. Az így felaprózódott lombból a komposztálás során gyorsabban lesz humusz.

Őszi gyeptrágyázás

Ősszel a hosszú hatású, nitrogénmentes vagy alacsony nitrogén tartalmú, káliumban és vasban gazdag gyeptrágyát jutassunk ki a pázsitra még a fagyok előtt. Fontos, hogy fagyott talajon ne trágyázzunk. A gyepre kijuttatott hasznos tápanyagok védik a pázsitot a fagykároktól, növelik ellenálló képességét a betegségekkel szemben, valamint segítik a tavaszi regenerációt.

A gyeptrágyázás előtt néhány nappal nyírjuk le a gyepet, majd szánjunk időt egy kevésbé intenzív gyepszellőztetésre is. A gyepszellőztetés után a pázsit nem mutatja legjobb formáját, de néhány napon belül szebb lesz, mint előtte. A gyepszellőztetéssel eltávolíthatjuk a fűszálak közötti mohákat, gyomnövényeket, valamint oxigénnel és tápanyagokkal látja el a talajt. A trágyázás után néhány napig tartsuk távol a gyeptől a gyerekeket és a háziállatokat. Savanyú kémhatású talajon érdemes a tél előtt kalcium tartalmú trágyát is kijuttatni a területre, mert ez növeli a gyep fagyokkal szembeni ellenállását.

Hó- és fagy kérdés

A gyep rendkívül érzékeny a fagyokra, mert a fűszálak 80-90%-a víz. Ezért mínuszok idején kerüljük intenzív használatát, ne lépjünk a pázsitra. A lehullott havat nem kell eltávolítani a pázsit felületéről, a hóréteg ugyanis megvédi a gyepet a fagykároktól vagy a szél okozta károsodástól.

A fűnyírók karbantartásáról se feledkezzünk meg

A tél ideális időszak a fűnyírók átnézésére, ha szükséges, karbantartására. Az utolsó fűnyírást követően a gépeket alaposan tisztítsuk meg. A benzinmotoros fűnyírókat teljesen kiürített üzemanyagtartállyal, normál helyzetben tároljuk a száraz, pormentes garázsban, kerti fészerben, hogy a tavaszi első beindításnál problémamentesen indulhasson a fűnyírás. Ellenőrizzük a fűnyíró gépek olajszintjét is, szükség esetén végezzünk olajcserét, ilyenkor mindig a gép használati útmutatójában meghatározott motorolajat használjunk. Az akkumulátoros kerti gépekben található lítium-ionos akkumulátorok tárolás közben alig veszítenek a töltöttségükből, 0 fok alatti hőmérséklet esetén azonban hamar lemerülnek. Éppen ezért fontos odafigyelnünk arra, hogy ideális hőmérsékleten tároljuk gépeinket, erről minden STIHL akkumulátoron piktogram tájékoztat.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Ünnepi asztaldíszek – zöldségekből

2024. december 17. 13:10

Ha asztaldísznek „álcázzuk” a zöldségeket, biztos, hogy jól fogynak majd, egészségesebbé téve a sokszor kalóriadús karácsonyi étkezést.

Gyűjtsük össze a tobozokat, áldani fogjuk magunkat érte!

2024. december 15. 10:10

Tudja, mi az a life hack? Olyan ötletes megoldás, amely megkönnyíti az életet otthon és a ház körül. Mutatunk néhányat a karácsonyi szezonra.

Alternatív fűtési megoldások: mikor érdemes faaprítékkal fűteni?

2024. december 13. 09:40

Ha valaki alternatív fűtési rendszerre szavaz, már a fatüzelésen belül is többféle megoldást választhat. Kinek ajánlott faaprítékot használni?

Aki spórol, miért költ hatezer forintot egy dubaji csokira?

2024. december 11. 13:10

Egyszerűen emelni az árakat, de semmi újat nem kínálni kockázatos stratégia, amely jogosan büntetendő a vásárlók részéről.

11 tipp a meszezéshez és a talaj-pH javításához

2024. július 12. 13:40

A meszezés elvégzésére a betakarítás utáni időszak a legalkalmasabb. Ezzel a talaj pH-értéke, kalciumtartalma nő, a szerkezete pedig javul.

Palántát neveljünk vagy kész palántát vegyünk?

2022. április 15. 17:37

A palántaneveléshez hely és idő kell, amit igazából megveszünk magunknak, amikor kész palántát vásárolunk. Viszont ezzel egyidőben a palántanevelés jó móka, jó sikerélmény is lehet.

Úttörő kertészeti műtrágyák: „A megtérüléshez a technológiából kell több, nem az inputanyagból!”

2021. február 17. 19:17

Mindegy, hogy a népszerű kertészeti kultúrák újbóli elültetéséről van szó, vagy már növekedésben lévők folyamatos táplálásáról, a jövedelmezőség nyitja a tápanyag-utánpótlásban ma már nem a mennyiség, hanem a minőség.

A kiváló búzatermés titka: elegendő tápanyag a megfelelő időben.

2021. augusztus 2. 05:38

A korszerű búzafajtákban, és hibridekben rejlő terméspotenciált, csak megfelelő termesztés technológiával lehet kihozni. Az intenzív termesztési körülmények alapja a megfelelő tápanyag-utánpótlás. Amennyiben magas hozamot és jövedelmezőséget szeretnénk elérni, akkor jól megtervezett NPK alaptrágyázásra, és megfelelő időben, illetve adagokban kijuttatott tavaszi fejtrágyázásra van szükségünk.