Fogalmam sincs arról, hogy van-e, és ha igen, milyen pozitív élettani hatása van a libákra a gyógyvíznek, ezen belül is a hajdúnánásinak. Az azonban biztos, hogy a négycsillagos hajdúnánási gyógyfürdő helyén egykor szikes libalegelő volt.
Aki az ország távolabbi régióiban él, azoknak sem jelenthet gondot a település „betájolása”, a név mindent elárul. Nem meglepő módon Hajdúnánás Hajdú-Bihar vármegyében található, az ország északkeleti régiójában, Debrecentől 40, Nyíregyházától 27 km-re.
Némi túlzással élve ezen a környéken akárhová fúrunk is le, forró víz tör a felszínre. Hajdúszoboszló, Debrecen, Hajdúnánás, mind híres a fürdőhelyéről, de Hajdúböszörmény, Balmazújváros és számos kisebb település is gyógyhatású vízzel büszkélkedhet.
Itt nem az olaj volt a cél
Azt már az 1930-as években megállapították a szakemberek, hogy számos más környező településhez hasonlóan itt is gazdag hévízkincs rejtőzik, de ennek kiaknázása csak az 1950-es években kezdődött meg az egykori szikes libalegelő helyén.
Míg más fürdőhelyek esetében olaj vagy földgáz után kutattak – és kaptak ezek helyet más kincset –, itt kimondottan a termálvíz feltárása volt a cél. Az itt élők szerették volna, ha nem kell más településre átjárniuk, amikor áztatni akarták fájós porcikájukat.
A fúrások eredményesek voltak, 1958. november 5-én, este 10 órakor a föld mélyéből feltört a nagy sókoncentrációjú nátrium-kloridos, jódos-brómos ásványvíz. A munkálatokat vezető szakember azt nyilatkozta, hogy az eredmény őt is meglepte, hiszen percenként 2000 liter 70 Celsius-fokos víz jött fel a termálcsövön.
A vizet medencék, épített strand híján akkor a közelben található csónakázótóba vezették. Az elkövetkező pár évben itt fürödtek a helyi lakosok és az ide látogatók mindaddig, amíg a strand el nem készült.
Komoly összefogás eredménye
A számok azt mutatják, hogy a hajdúnánásiak igencsak akarták ezt a strandot, ugyanis az háromilló forint állami forrásból és ugyanekkora összegű társadalmi munkából valósult meg, a megyei lap akkori beszámolója szerint.
Az 1962. július 15-én megnyitott strand (Városi Fürdő) jóval szerényebb szolgáltatást nyújtott, mint napjainkban, három medencéje volt: egy csempézett falú hőforrás-vizes gyógymedence, egy hidegvizes és egy gyermekmedence.
Négy csillaggal
A hajdúnánási fürdőt 2015-ben minősítették először, majd 2019-ben és 2022-ben, a standfürdő és gyógyfürdő kategóriákban az elérhető öt csillagból négy csillagot kapott mindkét kategóriában.
A Magyar Fürdőszövetség üzemeltetésében levő Fürdők Nemzeti Tanúsító Védjegye 2014 óta elérhető a hazai fürdők számára. A védjegy minősítés megkülönböztet, hiteles információkat nyújt a vendégek számára a fürdők közötti választás során.
Gyógyvíz, iszap, szénsavas kádfürdő
Az 1989-ben gyógyvízzé nyilvánított, 1019 méter mélyből feltörő, 67 °C-os vizet elsősorban ízületi, mozgásszervi és nőgyógyászati betegségek kezelésére használták és használják ma is. A brómnak ezenkívül idegrendszer-nyugtató, stresszoldó hatása van.
A jód artériás és vénás keringési zavarok, degeneratív mozgásszervi megbetegedések, ízületi panaszok, valamint jódhiány kezelésére alkalmas. A szakemberek szerint a gyógyvizes 36-38 °C-os ülőfürdő a kúraszerű használat folyamán fejti ki hatását. Egy kúra 10-15 alkalmas kezelést jelent, napi 20-40 perc fürdőzéssel.
Az általános mozgásszervi megbetegedések kezelésén túl prevenciós kezelések is elérhetőek. A szénsavas kádfürdő során a vízben lebegő gázbuborékok a test felületére tapadva a bőrben lévő hidegérző idegvégződések ingerlékenységét nagymértékben csökkentik, így a hajszálerek kitágulnak és megjelenik a kezelésre jellemző hatás. A szénsavas fürdő a szív- és érrendszeri betegségek kezelésében a legalkalmasabb fizioterápiás eljárás, értágító és nyugtató hatása miatt.
Az iszappakolás alkalmával a meleg gyógyiszap fokozza a keringést, ami az anyagcsere felgyorsulásához vezet, ez pedig elősegíti és meggyorsítja az ízületekben lerakódott káros anyagok, kristályok kitisztulását.
Az iszapkezelés ezért fontos szerepet játszik a méregtelenítési folyamatokban is. A gyógyiszap fizikai, kémiai és biológiai hatását is kihasználják a kezelések során, elsősorban degeneratív, kopásos mozgásszervi problémák esetén, illetve rehabilitáció során, sérülések, műtétek után alkalmazzák sikerrel, emellett oldja az izomgörcsöket és az izomrövidülést is.
Ösztrogéntartalma miatt nőgyógyászati betegségekre is alkalmazható, azonban szívelégtelenség okozta ödéma, illetve bizonyos belgyógyászati és mozgásszervi betegségek esetén jobb, ha mellőzik.
Elérhető itt még az ún. súlyfürdő, amely egy olyan eljárás, ami egyesíti a víz fizikai és kémiai hatását, nyújtó és húzó (mechanikus) hatással, a legeredményesebb és legkíméletesebb extenziós-trakciós kezelés.
Akik egyszerűen strandolni szeretnének…
…azoknak egy feszített víztükrű úszómedence, egy pancsolómedence, két tanmedence csúszdákkal és két gyógymedence nyújt felfrissülést vagy éppen élményteli perceket. A szaunázás szerelmesei számára komplex szaunapark létesült, melyben gőzfürdő, szauna üzemel.