Májusi lapszámunkban két kiemelt témát ajánlunk olvasóink figyelmébe. Elsőként a szennyvíziszapok és a hígtrágya szántóföldi felhasználásának lehetőségeit a talajerő-gazdálkodásban betöltött szerepét, a környezetvédelmi vonatkozásokat járjuk körbe.
Ezután az öntözéssel kapcsolatos ismereteket vesszük számba, amelynek keretében szó esik Magyarország öntözési stratégiájáról, az öntözésfejlesztési aktualitásokról, ismertetjük a DriDanube – Aszálykockázat a Duna régióban című projekt eredményeit, amely a Duna régióban fekvő országok egységes aszálykezelését segítő döntéstámogató rendszer kidolgozására irányult. Az elérhető információkat tovább színesítik az agrárszakemberrel az öntözés témájában folytatott beszélgetések.
A növényvédelmi fejezetben kórtani, rovartani témájú és az előrejelzéssel kapcsolatos olvasnivalók találhatók. Az őszi búza gombás eredetű betegségeit bemutató sorozatban májusban a kalászfuzáriózis tüneteit, a kórfolyamat biológiáját ismertetjük. A kalászos gabona fertőző és az élettani betegségeinek tünetei sokszor kísértetiesen hasonlítanak egymásra, még a gyakorlott szem számára sem könnyen megkülönböztethetők – hívja fel a figyelmet a következő írás. A kertészeti károsítók előrejelzése sorozatban az effektív hőösszeg növényvédelmi előrejelzésben betöltött szerepével, számítási módszereivel foglalkozunk, valamint két alma betegség került a középpontba, a gombás eredetű ventúriás varasodás és a baktérium okozta tűzelhalás betegség. A kórokozók előrejelzésére használható módszereket mutatjuk be. A rovartani témájú növényvédelmi szakcikkből választ kaphatunk arra a kérdésre, hogy hova érdemes elhelyezni a kukoricamoly biszex csapdákat annak érdekében, hogy a rajzás előrejelzése a lehető legpontosabb legyen.
A rohamtempóban zajló fejlődés következtében újabb és újabb digitális eszközökkel kell megismerkedni annak, aki lépést akar tartani. Ezek között található az „intelligens szemüveg”, amely új lehetőségeket nyit a mezőgazdasági gépgyártásban, a gépértékesítésben a gépek üzemeltetésében és az oktatásban. A gépriport című sorozatban a KRAMER KR 507-es teleszkópos rakodóval szerzett tapasztalatokról kérdeztük Holczinger Ottó somlószőlősi családi gazdálkodót.
A kertészek figyelmébe ajánljuk a görög- és sárgadinnye-termesztésünk helyzetét elemző, valamint a kajszi és az őszibarack termőrészeit bemutató cikket és a szőlővirág titkait rejtő írást, amelyből még az is kiderül, hogy miből áll a virágillat. Végül képzeletbeli utazásra hívjuk azokat, akik szívesen megismerkednek távoli tájakkal. A májusi Agrofórum segítségével megismerkedhetnek a francia-guyanai kertkultúrájával.