Amikor első ízben készítettem otthon rácsos rebarbarás lepényt, a gyerekek gyanakodva nézegették az asztalon.
– Ez valami póréhagymás lepény? – kérdezte az egyik gyerek.
– Vagy egres van benne? – kérdezte a másik.
– Csak azért, mert azt nem szeretjük – tette hozzá a harmadik.
– És a póréhagymát sem – mondta a negyedik.
A férjemmel összenéztünk… Mert mit nem lehet ezeken szeretni?
A rebarbaránk a kertben, a kerti csap mellett nőtt. Hatalmas levelei voltak, mesés rózsaszínes szára, az egész úgy festett, mint egy dísznövény, amit jobb lenne meghagyni a kert ékességeként, semmint felfalni.
De ha szezonja van, mindenki leszedi, nem? Hát mi is leszedtük, aztán lekvárt főztünk és lepényt sütöttünk belőle. Savanykás, pikáns, isteni íze volt – a gyerekek azonban elhatárolódtak tőle.
Anyukám azt mondta, legközelebb eperrel, meggyel vagy almával keverjem össze a rebarbarát és jobban cukrozzam meg, akkor át fog menni a gyerekeknél is. Megfogadtam a tanácsát. Megsütöttem ugyanazt a pitét (fele-fele arányban eperrel felturbózva) és a gyerekek azt mondták, hogy na, ez isteni!
Rácsos rebarbara lepény
Hozzávalók:
40 dkg liszt
15 dkg cukor
20 dkg vaj
1 tojás
2 evőkanál tejföl
40 dkg rebarbara
40 dkg eper / meggy / alma
A gyümölcshöz: porcukor
A tetejére: tojássárgája
Elkészítés:
1.) Egy mély tálban összegyúrjuk a tészta hozzávalóit: a lisztet, cukrot, vajat, tojást és a tejfölt, majd a tésztát fóliába csomagoljuk, és 1 órára a hűtőbe tesszük.
2.) A rebarbara szárakat megpucoljuk (le kell húzni késsel a héját), felkockázzuk (a levele nem ehető, azt kidobjuk!), és annyi porcukorral összekeverjük, hogy kellemes legyen az íze, majd egy edényben megpároljuk. Az epret megtisztítjuk, felaprítjuk.
3.) A tésztát elővesszük a hűtőből, 2/3 részét kinyújtjuk, és egy lapos, peremes kerámiatálba simítjuk, a többiből pedig vékony rácsokat sodrunk.
4.) A gyümölcsöt a tésztára simítjuk, a rácsokkal díszítjük, majd a rácsokat felvert tojássárgával megkenjük. Előmelegített sütőbe tesszük a süteményt, és 180 fokon 50 perc alatt megsütjük.
Tipp: ezt a lepényt úgy is el lehet készíteni, hogy elősütjük a tésztát, majd hozzá illő lekvárt vagy vaníliapudingot kenünk rá (ez utóbbit jobban szeretik a gyerekek), és erre jön a gyümölcsréteg.
A rebarbara lekvár elkészítése pofonegyszerű. Savanykás ízeket kedvelőknek igazi ünnepi csemege lehet ez télen a megszokott édesebb befőttek és lekvárok mellett.
Rebarbara lekvár
Hozzávalók:
1 kg rebarbara
35 dkg cukor
vanília vagy vaníliás cukor
Elkészítés: A rebarbara szárakat megmossuk, letisztítjuk, felkockázzuk. Cukorral megszórjuk, egy napig állni hagyjuk. Feltesszük főni, megvárjuk, amíg besűrűsödik (elég sok levet ereszt, meg kell várni, amíg ez szép sűrű lesz). Majd forrón steril üvegekbe kanalazzuk, azokat lezárjuk, fejtetőre állítjuk, végül 1 napra száraz dunsztba tesszük.
Miért egészséges?
A rebarbara kalciumban gazdag, így támogatja a csontok és a fogak egészségét. A benne lévő lutein jót tesz a szemnek és a látásnak, K-vitamin-tartalma pedig a véralvadás szempontjából hasznos. Magas antioxidáns-tartalma segít a szabad gyökök semlegesítésében, rosttartalma pedig elősegíti az egészséges emésztést.
(Fotó: Alexander Fox | PlaNet Fox/Pixabay)