Életmód

Mióta esznek egyáltalán kutyahúst Dél-Koreában?

Agrofórum Online

Nagy felzúdulást keltett, amikor kiderült, hogy Dél-Koreában 3 év múlva betiltják a kutyahús fogyasztását, hiszen sokan nem is tudtak erről a különös tradícióról. Pedig minden másnál régebbi hagyománya van.

Felkapott hír lett, hogy Dél-Korea a kutyahúsevés betiltására készül 2027-től. A szokás európai szemmel szokatlan, sőt elborzasztó, viszont a kelet-ázsiai országban régi hagyománya van. Egészen az újkőkorig nyúlik vissza, vagyis a Krisztus előtti 6000-2000 közötti időszakra, erről régészeti leletek is tanúskodnak.

Az idők során azonban a kutyahúsevés gyakorlata jelentősen változott a térségben, a 14. századig számos alkalommal rossz szemmel tekintettek rá, a terjedő buddhista tanok a kutyát az ember barátjaként, nem pedig táplálékaként állították be. A fogyasztása egyébként Észak-Koreában, Vietnamban, sőt Kínában, Indonéziában és néhány afrikai és amerikai őslakos törzsnél is elterjedt.

A téma már 1988-ban a globális érdeklődés középpontjába került, amikor Szöul nyári olimpiát rendezett. Akkor a politikai elit egy része megpróbálta leplezni ezt a szokást a nagyközönség előtt, például időlegesen betiltották a kutyahúst kínáló éttermek működését, hogy megelőzzék a nemzetközi botrányt.

Most azonban úgy tűnik, megszületett a végleges döntés, némi türelmi időt követően 2027-től Dél-Koreában sem lehet étkezési célra kutyát tartani, illetve a húsukat feldolgozni, elfogyasztani. Az érintett bő 1500 kutyatenyésztő farmot, több mint 200 kutyavágóhidat és körülbelül 2300 kutyahúst felszolgáló éttermet anyagilag kártalanítják, több tízmilliárd forintnak megfelelő összeget szánva rá.

Az ügyhöz hozzá kell tennünk, hogy Dél-Koreában sem mindenki „barbár”, a kutyahúsevés általában az idősebb generáció körében elterjedt. A Nielsen és a Humane Society International friss felmérése szerint az ország lakosságának 86 százaléka kevésbé szándékozik, vagy egyáltalán nem kíván kutyahúst enni a jövőben, 57 százalékuk a betiltást is támogatja.

A legnépszerűbb elkészítési mód a levesfőzés, ez az étel a koreaiak szerint gyógyhatással bír, illetve segít a hőség okozta levertség orvoslásában. A legtöbben ezért a „szambok”, vagyis a három legforróbb nyári nap idején fogyasztják. Kulturáltan bosintang (erőleves) a neve, köznapi használatban pedig gaejangguk (kutyahúsleves).

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Milyen karácsonyi dekorációt készítenek az egyes csillagjegyek?

2024. december 21. 08:10

Másképp készül az ünnepekre az álmodozó Rák, mást vásárol a céltudatos Bak, és megint más dekorációt visz haza a bohókás Ikrek.

Ünnepi asztaldíszek – zöldségekből

2024. december 17. 13:10

Ha asztaldísznek „álcázzuk” a zöldségeket, biztos, hogy jól fogynak majd, egészségesebbé téve a sokszor kalóriadús karácsonyi étkezést.

Gyűjtsük össze a tobozokat, áldani fogjuk magunkat érte!

2024. december 15. 10:10

Tudja, mi az a life hack? Olyan ötletes megoldás, amely megkönnyíti az életet otthon és a ház körül. Mutatunk néhányat a karácsonyi szezonra.

Alternatív fűtési megoldások: mikor érdemes faaprítékkal fűteni?

2024. december 13. 09:40

Ha valaki alternatív fűtési rendszerre szavaz, már a fatüzelésen belül is többféle megoldást választhat. Kinek ajánlott faaprítékot használni?

Mennyire ismeri a kullancsok által terjesztett kutyabetegségeket?

2024. november 5. 09:40

Évente sok kutya hal meg kullancsok közvetítette betegségek miatt. Állati vészhelyzetekről szóló sorozatunk második részében ezeket mutatjuk be.

Mindent a veszettségről

2022. március 13. 07:36

A veszettség hazánkban ritka betegség, hála a sikeres megelőzésének. A fertőzés terjedésére létrehozott programok és figyelemfelhívások évről évre megteszik a hatásukat, így ritka esetben hallunk róla. Mégis, érdemes tisztában lennünk azzal, hogy mikor találkozunk beteg állattal, milyen tüneteket mutathat a fertőzött háziállatunk, és mikor kell nekünk, embereknek orvoshoz fordulnunk.

Nébih és ROKK együttműködés az állatkínzás és az állatviadalok ellen

2021. január 17. 10:37

A Nébih és a ROKK egyaránt kiemelt fontosságúnak tartja az állatkínzások számának jelentős csökkentését, illetve az illegális kutyaviadalok felszámolását.

Kutyáink és macskáink tiltólistája – ezek ne szerepeljenek az étrendjükben!

2022. március 15. 08:36

Sok háztartásban napi szinten előfordul, hogy az ebédből, a vacsorából vagy a főzésből megmaradt ételmaradék vagy „potyadék” válogatás nélkül a macska vagy kutya táljában landol. Ez alapvetően nem probléma, hiszen ezeknek az élelmeknek a jelentős része alkalmas kedvenceink táplálására, de nem szabad mindent és minden mennyiségben eléjük tennünk! Lássuk a legfontosabb tudnivalókat!