2014 novemberében nyílt meg az a Vászolyi Sajtmanufaktúra, amelynek munkáját, illetve sajtját immár másodjára ismertek el a Mondial du Fromage versenyen. Vagyis azon a versenyen, amelyet a sajtok Bocuse D’Or”-jakén tartunk számon.
A Mondial du Fromage verseny kétévente ad lehetőséget a szakma legkiválóbb művelőinek, hogy összemérjék tudásukat. A Vászolyi manufaktúra neve már korántsem volt ismeretlen a nemzetközi szakemberekből álló zsűri előtt, a Balaton sajt ugyanis 2021-ben is aranyérmet nyert. Megalakulása óta pedig 4 alkalommal volt aranyérmes a Magyar Sajtmustrán.
A nyertes
Az aranyérmet a manufaktúrának az a Balaton sajtja szerezte meg, amelynek elkészítéséről azt kell tudni, hogy tehéntejből készült félkemény sajt, melyet az érlelés első két hetében naponta, két hónapos koráig kétnaponta, aztán hetente kétszer kézzel forgatják a sajtgurigákat az érlelőben és sós folyadékkal mossák a kérgét.
Közgazdász a sajtok mögött
Az elért eredmények mögött két pályát módosító közgazdász kitartása, szorgalma és minőség terén kompromisszumot nem ismerő elképzelései húzódnak. Reményik Károly 50 évesen döntött úgy, 2014-ben, hogy feladva vállalatvezetői pozícióját és budapesti lakhelyét, a Balaton-felvidékre költözve sajtkészítő lesz.
Mint azt több alkalommal felidézte, a lakhely volt az elsődleges cél, vagyis az, hogy Vászolyban élhessen, és ezt követően kezdte el kutatni, hogy mi is az, amibe itt belevághat. Mindezen kutatását természetesen egy közgazdász precizitásával végezte. Hamar ráébredt, hogy sajtkészítés nincs az adott térségben, úgy, hogy ehhez az adottságok biztosítottak. Így feleségével együtt beiratkozott egy sajtkészítő képzésre, amelynek elvégzését követően pénzzé tette vagyonát és felépítette a sajtmanufaktúrát. 2014 őszén pedig polcra kerülhettek az első sajtok.
A kínálat
A Balaton sajt mellett számos termékből lehet választani azoknak, akik felkeresik a manufaktúrát, vagy annak a webes felületét. Következzen ezekből most pár darab: a Balatoni csemege sajt pasztőrözött tehéntejből készült, ízesített, zsíros, félkemény sajt. Ez a manufaktúra egyetlen ízesített terméke, ugyanis a mester alapvetően a natúr ízekben hisz, a tej és az érés aromáit keresi a sajtokban.
A Szent Jakab sajt szintén pasztőrözött tehéntejből készül, zsíros, fehérpenésszel érlelt lágysajt. Camembert jellegű, markánsabb ízével, illatával annak is inkább a franciás vonulatához tartozik. A nevét a Vászoly faluban eredő Szent Jakab forrásról kapta, a készítés közben a forrás vizét használják, amelynek sokan gyógyító erőt tulajdonítanak.
Orda, pasztőrözött tehéntejből készült zsíros, friss, savósajt. A sajtkészítés során csak a tej bizonyos fehérjéi csapódnak ki, mások a savóban maradnak és csak egy más technológiával nyerhető belőlük szilárd termék, sajt. Sokan nem tudják, de ezek a fehérjék nagyon értékesek.
Ezek az úgynevezett albumin és globulin fehérjék, melyek, mint az anyatej fontos összetevői, az emberi szervezet számára az egyik legjobban hasznosíthatóak. Vagyis szervezetünk gyakorlatilag salakmentesen hasznosítja az ordát, amely ráadásul igen finom, sóval vagy gyümölccsel ízesítve.
A sajtkínálatot egyéb tejtermékek is színesítik. Ezek közül az egyik a friss savóital, amely pasztőrözött tehéntejből készül. Ahogyan azt már az Orda leírásánál is rögzítettük, a savó nagyon hasznos fehérjéket tartalmaz. A manufaktúrában a savóhoz Suzanne Daucher pécselyi ecetkészítő bodzaecetéből adnak egy keveset, ami frissé teszi a savó ízét. Sportolás előtt, után, de akár mindennapi fogyasztásra is javallott.