A legtöbben a spenótból főzeléket főzünk vagy nyersen, salátába tépkedve fogyasztjuk el. De miért ne lehetne a spenótot másféleképpen is elkészíteni? Például palacsintatésztába sütni, sonkával, sajttal megpakolni, rétegezni, és úgy, harsogó zöld levelekkel kisütve, olvadó sajttal a közepében a család elé rakni?
Mi, magyarok, a palacsintát lekvárral, kakaóval, túróval, dióval, pudinggal töltjük meg. Ám túl lehet lépni a megszokotton, ki lehet próbálni elsőre hajmeresztőnek tűnő ötleteket is… Mert ahogy például a káposztás lángos is mennyei (pedig kinek jut magától eszébe, hogy káposztát reszeljen a hagyományos lángos tésztájába?), úgy a palacsinta is egészen különleges lesz – egy jókora doboznyi spenóttól.
A boltokban ráadásul most már mindig van friss bébi spenót, ami tökéletes arra, hogy hazavigyük és beletegyük a palacsintánkba.
A legtöbb gyerek szereti a spenótot, akkor is, ha amúgy nem zöldségevő. Nos, a most következő palacsinta itt-ott zöld a spenóttól, de mivel sonka és sajt van az egyes rétegek között, a végső ízhatás valahol a melegszendvics és pizza között helyezkedik el, ami – higgyék el, 4 gyerek mellett mondom – még a tiniknél is telitalálat!
Most azonban lássuk a receptet, amit bizony háziasszonyként is élmény elkészíteni, annyira látványos, annyira gyors és akkora nagy sikert arat a végén.
Spenótos rakott palacsinta sajttal és sonkával töltve
Hozzávalók: 2 tojás, 30 dkg liszt, 4 dl tej, 4 dl ásványvíz, 1 teáskanál tengeri só, pici cukor, egy csipet szerecsendió, 1 doboz (100 g) bébispenót (nyersen!), 1 evőkanál olívaolaj
Tölteléknek: szeletelt lapsajt (1 csomag), szeletelt főtt sonka (1 csomag)
Elkészítés:
1.) A palacsinta hozzávalóit (a spenót kivételével) egy mély tálban habverővel (konyhai robotgéppel) simára keverjük, és állni hagyjuk 1 órát.
2.) A spenótot megmossuk, felaprítjuk, és a palacsintatésztába keverjük, majd előveszünk egy serpenyőt (palacsintasütőt), kissé megolajozzuk, és szép sorban kisütjük a palacsintákat. Ezek elég vastag palacsinták lesznek, szinte omlett kinézetűek, nekem összesen 8-10 db lett belőle, nem több.
3.) A kész palacsintákba még forrón beleteszünk 2 szelet lapsajtot (a reszelt sajt vagy a mozzarella is teljesen jó) és 2 szelet vékony sonkát, majd félbe hajtjuk a palacsintát, és így tesszük majd rá a következő megtöltött spenótos palacsintát. Tálalás előtt félbevágjuk őket, és 2-2 jut egy tálra.
Ha másnapra is marad belőle, érdemes jénai tálba tenni őket, sütőben kb. 15 perc alatt gyönyörűen átmelegednek, a sajt pedig szépen megolvad bennük. Tálaláskor tejfölt kínálhatunk hozzá – bár nálunk a gyerekek simán ketchupot nyomtak rá… 🙂
TIPP: A bevállalósabb anyukák le is turmixolhatják a spenótos palacsintatésztát – így egységes zöld palacsintákat kapunk végeredményként, ami legalább olyan izgalmas lesz a gyerekeknek, mint a fenti verzió.
Természetesen a spenótos palacsinta alaptésztája elkészíthető gluténmentesen is, zabpelyhes verzióban is (illetve ki, hogyan szereti), a töltelék pedig lehet kapros túró, rántotta, bármilyen sült hús, vegán grill zöldségek, sajtok, halak – a lehetőségek mondhatni, végtelenek.