Bár minden jel arra utal, hogy az idei tél vagy véget ért, vagy egyszerűen elmarad, de ez azért nem így van. Előttünk van még számtalan hideg, nyirkos, sőt ködös januári, februári nap. Jó páran szaunázással védekeznek, mások kellemes éghajlatú vidékek felkeresésével, és akadnak olyanok is szép számmal, akik előszeretettel fogyasztanak ilyenkor fűszereket és illatos meleg italokat. Ez utóbbiaknak teljes szívből ajánlom a Fűszeres Lány termékeit.
Nagy Zsófia, mint az a honlapján is olvasható, kertészmérnöki szakon, pontosabban a gyógynövény szakirányon kötött életre szóló kapcsolatot a fűszernövényekkel. Mint azt felidézi, az egyetemről kikerülve voltak kétségei afelől, hogy képes lesz-e önállóan gazdálkodni, de a magánéletében bekövetkezett változások nem hagytak számára más választást, így 2018-ban belevágott a saját vállalkozásba, fűszernövények termesztésébe.
Az idő igencsak igazolta ezt a döntését, egyrészt ezt tükrözik a díjak, amelyeket azóta átvehetett, de még inkább a nagyszámú látogató, akik nap mint nap felkeresik a Facebook-oldalát, webshopját. Ezekre a felületekre vásárláson kívül is érdemes ellátogatni a hasznos, érdekes információkért.
Kezdő magvetőként is remekül hasznosítható gyakorlati tanácsokat kapunk, ha a „Termessz te is!” oldalra látogatunk, a „Fűszer kisokoson” pedig számos izgalmas történetet olvashatunk a gyógynövények előéletéről.
A gyömbérrel kapcsolatosan például az alábbiakra bukkantam:
Az, hogy a gyömbér hámozott gyöktörzsét fogyasztjuk és a világ egyik legősibb fűszere, az sokunk által ismert. Ellenben az, hogy csupán a 16. században került Jamaicába, ahol mindmáig a világ egyik legjobb minőségű gyömbérét termesztik, merőben új információ volt számomra.
Mint ahogy az is, hogy a 19. század végén itt kezdték el forgalmazni az úgynevezett Jake-et, azt a jamaicai gyömbér kivonatot, ami egy 70-80 százalék alkoholtartalmú gyógyszer volt. Ezt, vízzel keverve fejfájás, menstruációs problémák, légúti panaszok, puffadás ellen alkalmazták.
Szesztilalom, Jake-leg, a gyömbér sötét oldala
Itt azonban még közel sem ér véget a történet, amelyet a Fűszeres Lány jóvoltából megtudhatunk. A Jake az erős íze ellenére is népszerű ital volt, és keresettségének az 1920-as évek amerikai szesztilalma igencsak jót tett.
A likőr ricinusolajat is tartalmazott, aminek az ára az 1920-as évek második felében erősen emelkedni kezdett, így a gyártó egy alternatív megoldást talált ki: Triortokrezil-foszfáttal (TOCP) helyettesítette a ricinusolajat.
A TOCP-t napjainkban mint a festéklakkok egyik alapanyagát ismerjük és igencsak óvatosan bánunk vele, hiszen mérgező. Olyannyira, hogy a Jake-be vegyítve ötvenezer embernél okozott kéz- és lábbénulást. Furcsán, magasabb lépésekben tudtak csak mozogni, amit „Jake-leg”-nek, azaz Jake-lábnak neveztek el.
Ezek után mi mással is kezdhetném az weboldalon található kincsek bemutatását, mint személyes kedvenceimmel: az ital fűszerekkel!
Az üdítőn túl: a Gyömbeer
A neve utalás a gyömbérsörre, amely gyömbérből erjesztett szénsavas alkoholmentes ital. Valójában egy igazán sokoldalú keverék: forró vízzel felöntve télen melegít, nyáron szódával és jéggel üdít. Felületes szemlélő számára első benyomásra teának tűnik, de ennél sokkal több lehetőséget rejt magában.
A téli melegítő italhoz nem kell mást tenni, mint 1 evőkanál fűszerkeveréket 1 pohár meleg vízbe tenni, majd 10-15 percig áztatni. Nyáron szódával felöntve remek ízélményt garantál, akik szeretik a Kinley Gyömbér-t, ezért is odalesznek. A Fűszeres Lány szerint másnaposság, meghűlés ellen vagy kávé helyett a Gyömbeer keverék igen jól bevethető, a hányingert, a refluxot pedig megszelídíti.
Alkotóelemei: a gyömbér, a fahéj, a rozmaring és a kardamom, a narancshéj és a citromhéj.
Bekuckózós téli esték sztárja: a forralt bor
A fűszerkeverék a következőkből áll: fahéj, szegfűszeg, aszalt áfonya, aszalt alma, szárított narancshéj, hibiszkusz virág, aszalt gyömbér és csillagánizs, mindez megfelelő adagolásban. Ahogy megálmodójuk arra felhívja a figyelmet, nekünk mást nem is kell tenni, mint jó minőségű bort beszerezni. Hiszen a világ legtökéletesebb fűszerkeveréke sem ér semmit, ha olyan bor az alap, amelyet önmagában nem innánk meg…
Természetesen nem csak az italfűszerek alkotják a vállalkozás portfólióját, hanem a sütést, főzést segítő fűszerkészítmények, fűszerkeverékek, pesztó , konfitált fűszeres fokhagyma is. De találunk még az oldalon gyógynövényekből készített füstölőt és házi ginkészítő készletet is.
Ha unod már a sütőtököt
Igen tudjuk, hogy a sütőtök rendkívül egészséges, hiszen (többek között) magas a karotin- és C-vitamin-tartalma, ezentúl jelentős kalcium- és foszforforrás is. Ráadásul valóban pénztárcabarát, és ha ez nem lenne elég, az ökológiai lábnyoma is igen kicsi.
Sajnos ez azonban sokszor nem elég ahhoz, hogy tél vége felé, eltelve a sütőtökkel megint csak azt válasszuk a piacon. A „Tök jó!” fűszerkeverék – amelynek összetevői: kakukkfű, szárított vöröshagyma, koriandermag, szerecsendió, fahéj, római kömény, gyömbér – azonban új lendületet adhat a fogyasztásának, akár sütőben sült, akár krémleves vagy muffin változatról legyen szó. Ha akad otthon édesburgonya vagy sárgarépa, azokra is érdemes rászórni, nem fogunk csalódni.
(Fotó: GiadaGiagi/Pixabay)