Idén első ízben sikerült regisztrálni a védett bütykös ásólúd (Tadorna tadorna) fészkelését a hortobágyi-halastavi bemutatóterületünkön – írják a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság Facebook-odalán.
Ez az érdekes madárfaj négy évtizede még ritka kóborlóként, átvonulóként jelent meg hazánkban, majd 1996-ban sikerült az első fészkelését dokumentálni. Ezt követően egyre több helyen sikerült fészkelnie ennek az impozáns récefélének.
Érdemes most felkeresni a bemutatóterületet
A HNPI munkatársai az utóbbi években több közeli vizes élőhelynél is tapasztalták a bütykös ásólúd fészkelését, de a bemutatóterületen ez az első cseperedő fészekalj! A pár jelenleg hét fiókáját nevelgeti egy élőhelyrekonstrukciós területen.
Főként nyugat-európai lapos tengerpartok, torkolatok közelében, Ázsiában sós, félsós sztyeppi tavaknál, mocsaraknál költ. Nevét a gácsérok jellegzetes csőréről és abbéli szokásáról kapta, miszerint előszeretettel fészkel talajban lévő üregekbe (pl. róka, nyúl ásta üregekbe).
Aki tehát mostanában távcsővel a nyakában kisétál a Hortobágyi-halastavi tanösvényre, sok más madár mellett kis szerencsével láthatja a cseperedő bütykös ásólúd fiókákat és szüleiket is – hívja fel a figyelmet a Hortobágyi Nemzeti Park. A bejegyzés itt tekinthető meg.
Európában gyakori, itthon ritkaság
A Magyar Madártani Egyesület szerint a bütykös hattyú európai állománya stabil, a hazai kisszámú populációnak a faj védelme szempontjából nincs nagy jelentősége. A nálunk megjelenő, esetleg költő példányok kímélete, a természetes vizes élőhelyek védelme elegendő a terjeszkedő faj megfelelő oltalma érdekében.
Tengerparti élőhelyein alapvetően állandó madár, de költési idő után sok egyed kóborlásba kezd, főleg ezek jelennek meg nálunk is. Magyarországon ugyanakkor ritka fészkelő. Hazai állománya állandó, részben rövid távú vonuló, telelőterülete a Mediterráneum középső része. Kisszámú, rendszeres átvonuló. Rendszeresen áttelel. Fészkelőállománya néhány 10 párra tehető. Fészkelőállományának trendje növekvő.
Fotó: Pixabay