Életmód

Új faj, a bütykös ásólúd fészkel a Hortobágyi-halastavon

Idén első ízben sikerült regisztrálni a védett bütykös ásólúd (Tadorna tadorna) fészkelését a hortobágyi-halastavi bemutatóterületünkön – írják a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság Facebook-odalán.

Ez az érdekes madárfaj négy évtizede még ritka kóborlóként, átvonulóként jelent meg hazánkban, majd 1996-ban sikerült az első fészkelését dokumentálni. Ezt követően egyre több helyen sikerült fészkelnie ennek az impozáns récefélének.

Érdemes most felkeresni a bemutatóterületet

A HNPI munkatársai az utóbbi években több közeli vizes élőhelynél is tapasztalták a bütykös ásólúd fészkelését, de a bemutatóterületen ez az első cseperedő fészekalj! A pár jelenleg hét fiókáját nevelgeti egy élőhelyrekonstrukciós területen.

Főként nyugat-európai lapos tengerpartok, torkolatok közelében, Ázsiában sós, félsós sztyeppi tavaknál, mocsaraknál költ. Nevét a gácsérok jellegzetes csőréről és abbéli szokásáról kapta, miszerint előszeretettel fészkel talajban lévő üregekbe (pl. róka, nyúl ásta üregekbe).

Aki tehát mostanában távcsővel a nyakában kisétál a Hortobágyi-halastavi tanösvényre, sok más madár mellett kis szerencsével láthatja a cseperedő bütykös ásólúd fiókákat és szüleiket is – hívja fel a figyelmet a Hortobágyi Nemzeti Park. A bejegyzés itt tekinthető meg.

Európában gyakori, itthon ritkaság

A Magyar Madártani Egyesület szerint a bütykös hattyú európai állománya stabil, a hazai kisszámú populációnak a faj védelme szempontjából nincs nagy jelentősége. A nálunk megjelenő, esetleg költő példányok kímélete, a természetes vizes élőhelyek védelme elegendő a terjeszkedő faj megfelelő oltalma érdekében.

Tengerparti élőhelyein alapvetően állandó madár, de költési idő után sok egyed kóborlásba kezd, főleg ezek jelennek meg nálunk is. Magyarországon ugyanakkor ritka fészkelő. Hazai állománya állandó, részben rövid távú vonuló, telelőterülete a Mediterráneum középső része. Kisszámú, rendszeres átvonuló. Rendszeresen áttelel. Fészkelőállománya néhány 10 párra tehető. Fészkelőállományának trendje növekvő.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Az ágyi poloskák szinte kiirthatatlanok – előzzük meg a megjelenésüket!

2024. október 17. 06:40

A petéik alig 1 milliméteresek, a kifejlett egyedek pedig 5 milliméter hosszúak és kiválóan rejtőzködnek.

Egyszerű trükkel megállapítható, száraz-e a tűzifa

2024. október 14. 13:10

Honnan tudható, hogy a kamrában álló tűzifa kiszáradt-e már, és tüzelésre alkalmas? Adunk egy jó tippet: csak egy kis mosogatószerre lesz szükség.

Egy hónap alatt 720 tojást evett meg egy diák

2024. október 12. 14:10

Kiderült, hogy ha a koleszterinszint csökkentésére van szükség, akkor nem kevesebb, hanem egyenesen sokkal több tojást kell fogyasztani.

Szelídgesztenye vagy vadgesztenye: melyik hatásos a molylepkék ellen?

2024. október 9. 11:40

A vadgesztenye termése különösen gömbölyded és kerek, míg a szelídgesztenye termése lapos és egyik oldalra kúpos.

Színes programok, változatos élmények az Őrségi Nemzeti Parkban

2021. augusztus 22. 09:36

Az Őrségi Nemzeti Park Igazgatóság a többi nemzeti park igazgatósághoz hasonlóan arra törekszik, hogy minél komplexebb, négy évszakos programkínálattal várja vendégeit.

Füzér: meg kell tanulni együtt élni a farkasokkal

2020. február 26. 11:20

Mint ahogy cikksorozatunk korábbi, a füzéri farkastámadással foglalkozó írásaiban jeleztük, kíváncsiak voltunk arra is, hogy mi a vadászatra jogosult vadásztársaság véleménye az esetről, és egyáltalán, a farkas jelenlétéről a területen. Kérdéseinkre a társaság képviseletében ifj. Mester András válaszolt.

50. évfordulóját ünnepli hazánk első nemzeti parkja

2023. január 14. 11:39

1973-ban alakult meg a Hortobágyi Nemzeti Park, a terület egyedülálló természeti, illetve néprajzi értékeinek megőrzése és védelme céljából.

A füstifecskecsalád, amely rozsdafarkúak fészkébe költözött

2024. június 16. 12:10

A Kiskunsági Nemzeti Park honlapján jelent meg a szokatlan költőhelyet választó füstifecskék története.