A fecskék, amelyek védett madarak, már elindultak dél felé, azonban a 20 Celsius-fokos lehűlést és szakadó esőt hozó mediterrán ciklon beköszöntével óriási csapatok nem tudtak továbbvonulni.
Ezek a madarak lassan megdermednek, kihűlnek és elpusztulnak. Mások az aszfaltozott utak közvetlen közelében repülnek rovarokat keresgélve, esetleg elerőtlenedve le is szállnak, őket pedig a figyelmetlen sofőrök elütik.
Mit tehetünk az ázó-fázó fecskékért?
Aki biztonságos helyen gubbasztó fecskéket lát, és nincs módja őket megfogni, a legjobban teszi, ha nem megy a közelükbe. Ha a madarak megijednek, újra felszállnak, adott esetben az utolsó tartalékaikat a repülésre fordítva.
Az utakon vezessünk a szokottnál lassabban, fokozott figyelemmel a madarakra.
Ha a fecskék láthatóan gyengék, elrepülni sem tudnak, érdemes befogni őket, egy ronggyal vagy papírtörlővel bélelt, teljesen zárt kartondobozba tenni, meleg, csendes helyiségben tárolni és értesíteni a legközelebbi madármentőket, akik igyekezni fognak segíteni. Mivel rengeteg fecske érkezik hozzájuk, valószínűleg nagyon el vannak foglalva, nem tudnak házhoz menni. A megtaláló, ha módja van rá, vigye el a madarat maga a befogadóhoz.
A madármentők országos listáját itt találja meg.
Akinek van pajtája, fészere, nyissa ki az ajtaját, esetleg kapcsoljon lámpát, ami odavonzza a rovarokat. Ezzel fedett száraz helyet, valamint élelmet is biztosít. Csak néhány napról van szó, hiszen a jövő héten érkezik a felmelegedés, és a fecskék odébbállnak.
Meg lehet próbálni eleségként egy tálkában lisztkukacot kitenni (semmi más nem alkalmas erre a célra), bár nem biztos, hogy a fecskék megtalálják, mert a levegőből szedik össze a táplálékot.
Ezek a csodálatos állatok nyáridőben ezerszámra gyérítik a szúnyogokat, óriási segítséget jelentve a biológiai gyérítésben. Itt az idő, hogy mi is a segítségükre legyünk. Kis erőfeszítéssel sok apró életet menthetünk meg!
A cikk a Tollas Barát Madármentés Facebook-bejegyzése alapján készült, ami itt olvasható el.
További kérdés esetén a Madármentés Facebook-csoporthoz érdemes csatlakozni.
Aki pedig szeretne, akár aktívan is részt vehet a fecskementésben, a Mentsük meg a fecskéket csoportban utánanézhet, hogyan.
A borítófotót Németh Ádám készítette, az általa Vas megyében összefogott molnárfecskékről, amelyek hamarosan szakszerű kezek közé kerülnek.