Az aszályos tavasz után az elmúlt másfél hétben a hirtelen lezúduló nagy csapadékot adó felhőszakadások okoznak gondokat a növénytermesztésben. Erre reagálva jelent meg a 2020. évi LII. törvény, melynek június 9-i elfogadásával a megalapozott krízisbiztosítási rendszer termelési ágtól függetlenül nyújt kompenzációs kifizetést minden mezőgazdasági termelőnek, amennyiben a tárgyévi jövedelme 30%-ot meghaladó mértékben eltér a megelőző évek átlagjövedelméhez képest.
Tehát krízishelyzet miatti kompenzációra lehet jogosult a madárinfluenzától vagy afrikai sertéspestistől sújtott állattenyésztő vagy a piacát veszítő idénygyümölcs-termesztő gazdálkodó egyaránt. Ezáltal a Mezőgazdasági Kárenyhítési Rendszer (MKR) négypilléressé vált.
A megújult MKR-ről bővebben ITT olvashatnak.
További fontos információk, határidők:
- A gazdálkodók a koronavírus-járvány miatti elháríthatatlan külső okra immár hivatalosan is hivatkozhatnak, ugyanis bővült a bejelenthető vis maior lehetőségek köre. Eszerint a gazdálkodó vis maiort jelenthet, ha igazolni tudja, hogy a számára előírt támogatási feltételt a veszélyhelyzet alapjául szolgáló járványveszély miatt vagy a veszélyhelyzet miatt elrendelt korlátozásra visszavezethetően nem tudta teljesíteni.
- Az idei évben is folytatódik a kiemelt feladatként kezelt parlagfű-mentesítés. A tavalyi évtől azonban változott az élelmiszerláncról és hatósági felügyeletéről szóló 2008. évi XLVI. törvény (a továbbiakban Éltv.) amelyből kikerült a július 1-i határnap a védekezési kötelezettség teljesítésére.
- Elektronikus úton kell benyújtaniuk a lepárlóüzemeknek a Kincstárhoz a borászati melléktermékből előállított támogatott ipari célú nyers alkohol hasznosításra történő átadásának bejelentését. A támogatott ipari célú nyers alkohol hasznosításra történő átadásáról a támogatás kérelmezőjének értesítenie kell a Kincstárt az átadás időpontját legalább 48 órával megelőzően. További információk itt érhetőek el.
- Értékelési határnap következik a Mezőgazdasági termelők EU-s és nemzeti minőségrendszerhez történő csatlakozásának támogatása című VP3-3.1.1-19 kódszámú felhívásban. Az idén március 2-ától pályázható támogatás második szakaszzárásának időpontja 2020. június 30. A kapcsolódó dokumentumok a hivatalos pályázati portálon érhetőek el.
- A 2012-es, 2014-es és 2015-ös nyertes fiatal gazdák a támogatási összeg fennmaradó 10%-ára vonatkozó kifizetési kérelmüket augusztus 31-ig adhatják be.
- Tejtermékek magántárolási támogatása: beadható a kérelem a Kincstárhoz május 7. és 2020. június 30 között. Az alábbi termékek magántárolási támogatása iránt nyújtható be támogatási kérelem: közvetlenül és kizárólag tehéntejből nyert tejszínből előállított vaj;
egyes sajtok; tehéntejből előállított sovány tejpor. A bizottsági rendeletek és a támogatási kérelmek a Kincstár honlapjáról elérhetőek.
- Május 7-től szintén beadható a hústermékek magántárolási támogatási kérelme: a tizenkét hónaposnál fiatalabb bárányok és kecskék friss vagy hűtött húsa, a legalább nyolc hónapos szarvasmarhafélék friss és hűtött húsa esetén. Bővebb információk és a bizottsági rendeletek itt érhetőek el.
- A fűszerpaprika-termelők mezőgazdasági csekély összegű (de minimis) támogatási kérelme május 1- és augusztus 5.-e között adható be.
- A vaj és soványtejpor állami intervenciós felvásárlási időszaka: minden évben március 1-jétől szeptember 30-áig tart. A felvásárlási kérelmek itt érhetőek el.
- Élelmiszerlánc-felügyeleti díj bevallási határideje vendéglátás, közétkeztetés és a
turisztika ágazatokban 2020. 09. 30-ig
- Élelmiszerlánc-felügyeleti díj első részletének befizetési határideje: 2020. 07. 31-ig, kivéve: vendéglátás, a közétkeztetés és a turisztika ágazatokban: ezeknél 2020. 09. 30-ig