A VP AKG, illetve a VP ÖKO támogatások esetében a tápanyaggazdálkodási tervet szeptember 30-ig – amennyiben az adott növénykultúra betakarítására szeptember 30-át követően kerül sor, úgy a betakarítást követően 30 napon belül – kell elkészíteni, a talajvizsgálati eredmények, valamint ültetvények esetében a levélanalízis figyelembevételével.
A VP AKG kedvezményezetteknek a tápanyaggazdálkodási tervet talajtani szakértő bevonásával kell elkészíteni/elkészíttetni. (A VP ÖKO pályázat nem követeli meg a talajvizsgálat meglétét, így egyszerűsített mérlegszámítási módszer alkalmazható.)
Nitrátérzékeny területen az első tápanyag kijuttatása előtt, azaz, ha a 2022-es kapás kultúra alá ősszel tesz ki a területre műtrágyát, már az előtt kell rendelkeznie tápanyaggazdálkodási tervvel!
A tervek elkészítésekor a nitrátrendeletben szereplő Helyes Mezőgazdasági Gyakorlatban megfogalmazott határértékeket be kell tartani. Fontos továbbá, hogy amennyiben az adott évben ugyanazon táblán egymást követően több növénykultúrát termesztenek, a növénykultúrák esetében külön-külön tápanyaggazdálkodási tervet kell készíteni. A VP AKG esetében a kötelezettségvállalás ideje alatt folyamatosan rendelkeznie kell 5 évnél nem régebbi talajvizsgálati eredménnyel, ezért a talajminta-vizsgálat folytonosságára is figyelni kell! Azt se felejtsék el, hogy az AKG területeken a nitrátrendelet előírásait is alkalmazni kell, így a laboreredmény megléte esetén az arra alapuló számítást követően juttatható csak ki műtrágya az adott területre!
A nitrátrendeletben megfogalmazottak betartása, a hatósági előírásokon túl, a kölcsönös megfeleltetés részét is képezi, tehát meg nem felelés esetén valamennyi érintett támogatási összeg csökkentését vonhatja maga után. Az ellenőrzések tapasztalatai szerint még mindig a legnagyobb mértékű meg nem felelés oka a talajvizsgálat meglétének hiánya.