Gépinfo

A paradicsomszedő robot csak az érett gyümölcsöt takarítja be

Agrofórum Online

Az élelmiszer-termelés jövője nagyobb hatékonyságot, fenntartható gyakorlatot és a hozam maximalizálását követeli meg minden egyes lépésnél. A paradicsom jövőbeli termelésének optimalizálása érdekében a Syngenta Vegetable Seeds nemrégiben együttműködött a pittsburghi székhelyű Four Growers, Inc. társasággal, hogy a GR-100 robotbetakarítót paradicsomipari kutatások keretében teszteljék.

– A robot látja a paradicsomot, azonosítja annak érettségét, eldönti, hogy leszedje-e vagy sem. Ha úgy dönt, hogy leszedi, akkor felmegy, beszívja a vákuumrendszerbe, az áthalad rajta egy csövön keresztül, és egy ládába pottyan. Ezután a láda átkerül a csomagoló kocsiba – szemléltette Zack Walker, a Four Growers mezőgazdasági mérnöke.

– Ez az együttműködés segít összekötő kapocsként szolgálni a géntechnológia és az automatizálás között – jelentette ki Ruud Kaagman, a Syngenta globális termesztési egységének paradicsomért felelős vezetője.

A robotizáció sikere a jövőben a robotika különböző növényi jellemzőkkel történő alkalmazásában rejlik. Ezzel az együttműködéssel a robotizált betakarításhoz adaptált fajtákat láthatunk majd, amelyek lehetővé teszik a termesztők sikerét.

A robotika a genetikával párosítva a technológiát és a természetet egyesíti, hogy jobb jövőt teremtsen ennek az egészséges növénynek, amelyet világszerte fogyasztanak. A Syngenta és a Four Growers közötti munka gyorsabb termesztési fejlődéshez, kevesebb élelmiszer-hulladékhoz, valamint több elégedett termelőhöz és fogyasztóhoz vezethet.

A munkaerőköltség csökkentésének lehetővé tétele

Ma a paradicsomot emberkéz által takarítják be, ami a teljes termelési költség jelentős részét – akár 30%-át – teszi ki. A költségek mellett a termelők egyre nehezebben találnak elegendő munkaerőt. Az elhatalmasodó munkaerőhiány miatt a termelőknek megoldásokra van szükségük, hogy a fogyasztók számára biztosítsák a szükséges paradicsomhoz való hozzáférést.

Fotó: Hortidaily.com

A robotizált betakarítás

– A robotika alkalmazása a mezőgazdaságban lehetővé teszi, hogy jobb minőségű, egészségesebb és megfizethetőbb termékeket fogyasszunk – mondta Brandon Contino, a Four Growers vezérigazgatója.

Ellentétben más gépekkel, amelyeket ma a földeken látunk, amelyek minden terményt (érettet vagy éretlent) egy menetben betakarítanak, a Four Growersnél a robotika és a mesterséges intelligencia lehetővé teszi számunkra, hogy a termékeket egyenként szedjük le, így csak a tökéletesen éretteket szüreteljük le.

A betakarító robotok időt és emberi erőforrásokat takaríthatnak meg. A Syngenta számára fontos, hogy a Four Growers-szel együttműködve felkészüljön a jövő termesztési módszereire, és teljes mértékben megértse a termelők igényeit.

Robotika a paradicsomkutatásban

A betakarítórobotok hatékonyságának optimalizálásához a termelőknek egy olyan kombinációval kell rendelkezniük, amely egy intuitíven kezelhető gépet és a velük való együttműködéshez tervezett növényeket foglal magában. Ezért a Syngenta a fejlesztés kutatási szakaszába bevonja a robotikát, hogy kiválassza a gépi betakarítással legjobban együttműködő növénystruktúrákat.

– A Syngenta a termesztők jövője számára fejleszt növényfajtákat, ezért meg kell értenünk, hogyan fogják a termelők 5-10 év múlva működtetni a gazdaságukat – mondta Kaagman. – Biztosítani fogjuk, hogy amikor a termelők tömegesen áttérnek a robotizálásra, olyan fajtáink legyenek a számukra, amelyek segítenek nekik a robotizálásból származó hatékonyságot és hozzáadott értéket elérni.

Fotó: Hortidaily.com

Vegyük például a gyümölcsök elhelyezését: a mai paradicsomfürtök az egész növényen belül helyezkednek el. Néhányan a szárak és levelek mögé rejtőzve, mások szoros fürtökben. Ezek a pozíciók megnehezíthetik egy robotbetakarító számára a termés azonosítását és leszedését. Ennek ismeretében a Syngenta kutatói kiválaszthatják azt a genetikát, amely a gyümölcsfürtöket optimális módon helyezi el az összes jövőbeli paradicsomfajta esetében.

– A Syngentával való együttműködés lehetőséget biztosít számunkra, hogy kihasználjuk egymás tudását és erősségeit – mondta Contino. – Azáltal, hogy ezeket az architektúrákat kombináljuk a finom ízt biztosító jellemzőkkel, segíthetünk egy megfizethetőbb, jobb ízű paradicsom nemesítésében.

Gépi tanulás a gyorsabb innovációért

A legtöbb piacon lévő paradicsomfajta esetében akár nyolc évnyi kutatás és több ezer adatpont is szükséges lehet ahhoz, hogy a paradicsomfajták eljussanak a termesztők földjeire és üvegházaiba. Ahelyett, hogy az ember által végzett adatgyűjtésre hagyatkoznának, a robotika és a mesterséges intelligencia eszközeivel a kutatók több adatpont összegyűjtésére képesek, minden eddiginél nagyobb pontossággal.

– Minél pontosabbak az adatok, annál jobban ki tudjuk választani a megfelelő fajtát, amelyet kereskedelmi forgalomba akarunk hozni – magyarázta Kaagman. – Ezek a robotok olyan lehetőségekkel rendelkeznek, amelyeket a gyümölcsök betakarításán túl is használhatunk – ilyenek például a kamerák és a mérőeszközök. Tehát megszámolják a gyümölcsök számát, ellenőrzik a gyümölcs méretét, mérlegelik a gyümölcsöt, és kiszámítják a teljes terméshozamot. Rengeteg olyan adatpontot gyűjt most a robot, amelyeket korábban emberi kézzel kellett összegyűjtenünk.

Az emberekkel ellentétben a robotok nem fáradnak el, és nem tévednek, így az adatok minden eddiginél pontosabbak.

– A több mint 20 képalkotótól a rendszerben lévő egyéb érzékelőkig olyan mértékű adatsűrűséget és betekintést tudunk nyújtani, amellyel a termelők (és a kutatók) korábban soha nem rendelkeztek; ezáltal lehetővé téve számukra, hogy jobb paradicsomot termeljenek – mondta Contino. – A Syngentával való együttműködésünk lehetővé teszi a termelők számára, hogy a robotika és a mesterséges intelligencia belső tanulása révén nemesített vetőmagot vásároljanak, ami rögtön a kezdetektől fogva előnyt biztosít számukra a legjobb termék előállításában, a fogyasztók számára elérhető legjobb áron.

A pontosabb adatokkal a Syngenta kutatói gyorsabban ki tudják szűrni a kevésbé kívánatos jelölteket, és az erőfeszítéseket az ígéretesebb paradicsomfajtákra összpontosíthatják. Végeredményben ez azt jelenti, hogy az új paradicsom innovációk gyorsabban, több adattal a hátuk mögött kerülnek piacra.

Forrás: https://www.hortidaily.com/article/9521971/new-robot-uses-vacuum-system-to-harvest-tomatoes/

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Román kistraktorok a fiatal gazdáknak

2024. december 13. 08:40

Uniós országként Romániában is működik a Fiatal Gazda pályázat, amelyen a termelők 45 éves korukig vehetnek részt.

Letarolják a kínaiak az európai autópiacot?

2024. december 8. 14:10

A Chery vállalat 2024-ben kezdte meg európai terjeszkedését, elsőként az Omoda és Jaecoo márkák bevezetésével.

A Ford Ranger év végére megelőzheti a Toyota Hiluxot a magyar pickup-piacon

2024. december 5. 13:10

A tavalyihoz képest 13 százalékkal 4966 darabosra hízó pick-up-piacon a Toyota Hilux az első 43,1 százalékos piaci részesedéssel.

Éjszakai kiadás készült a Claas traktorokból

2024. november 21. 15:10

Exkluzív verzióban érhető el az Arion 550 Cmatic és 660 Cmatic, valamint az Axion 830 Cmatic, 870 Cmatic, 930 Cmatic és 960 Cmatic.

Létezik olyan paradicsomfajta, melyet nem támad meg a paradicsomvész?

2024. február 11. 04:40

Házikertemben szeretnék már a fajtaválasztással védekezni a növényvédelmi problémák ellen. Létezik olyan paradicsomfajta, mely ellenáll a paradicsomvésznek?

Egyre népszerűbbek a hazai tájfajta és bioélelmiszerek

2022. április 19. 12:22

Ökokertészkedés, paradicsompalánta nevelés és a biológiai sokféleség jelentősége a Föld napján.

Beérhet még a zöld paradicsom ősszel a kertben?

2023. október 10. 04:39

Szeptember végén, október elején van még esély arra, hogy beérik a kertben a zöld színű paradicsom?

A fiatalabb korosztály többsége bioterméket keres Hollandiában

2023. április 11. 11:43

Az elmúlt 20 év alatt a holland TVA Growers területe másfél hektárról több mint 11 hektárra nőtt. 2014-ben a tulajdonosok a hagyományos paradicsomról áttértek a koktélparadicsom termesztésére.