Hosszú távon bármilyen hajtásláncopciót el tud képzelni új generációs globális zászlóshajójában a Toyota, beleértve az összes jelenlegi ismert villamosított alternatívát.
Amikor a Toyota 2023. augusztus elején bemutatta az új generációs – piactól függően Prado vagy 250 néven is jegyzett – Land Cruisert, azzal egyben globális hajtáslánc-stratégiáját is pontosan szemléltette.
Az új generációs TNGA-F platformra épülő terepjárót a különböző piacokon eltérő motorválasztékkal kínálják, igazodva a helyi sajátosságokhoz, az ügyfelek elvárásai és a versenytársaknál elérhető alternatívák függvényében.
A jelenleg, illetve a közeljövőben rendelkezésre álló opciók a világpiacok többségét lefedik, a jövőben azonban – különösen, ha figyelembe vesszük a Land Cruiserek jellemzően extrém hosszúságú modellciklusát – szükség lehet a választék bővítésére, igazodva a fizetőképes kereslet és a károsanyag-kibocsátási szabályozások változásaihoz.
Az Automotive News szakfolyóirat szerkesztőivel beszélgetve Moricu Keita, a Land Cruiser projekt főmérnöke elmondta, hogy a modell fejlesztése során eleve olyan döntéseket hoztak, amelyek nyitva hagyták a lehetőségét minden, jelenleg ismert hajtási módozat későbbi beépítésének.
Ez hétköznapi nyelvre lefordítva nem kevesebbet jelent, mint hogy a Toyota középtávú terveiben az akkumulátoros elektromos, a hálózatról tölthető hibrid, valamint a hidrogén üzemanyagcellás Land Cruisereknek is van helye – legalábbis elméleti síkon.
„A TNGA platform tökéletesen alkalmas arra, hogy befogadjon bármilyen új generációs alternatív hajtási rendszert. Értelemszerűen szükség lehet bizonyos módosításokra, az egyes technológiák alkalmazása vagy elvetése azonban nem ezen múlik” – árulta el Moricu-szan. – Azt kell mérlegelnünk, hogy milyen előnyökkel és hátrányokkal jár azok beépítése.”
Az akkumulátoros elektromos hajtáslánc a használat helyszínén egyáltalán nem bocsát ki károsanyagokat, viszont nagy távolságok megtételére csak kompromisszumok árán alkalmas, ráadásul az akkumulátorok teljesítménye pont az olyan, szélsőségesen alacsony vagy magas környezeti hőmérsékleteket sínyli meg, amelyek a Land Cruiserek legfontosabb bevetési területein jellemzők.
A plug-in hibriddel áthidalható a hatótávolság problémája, ugyanakkor nem tekinthető teljes mértékben emissziómentes megoldásnak, ezért bizonyos piacokon hátrányból indulna.
Ami a hidrogénüzemanyag-cellás megoldást illeti, annak technológiai felsőbbrendűsége – minden helyzetben zéró károsanyag-kibocsátás, nagy hatótávolság, gyors újratölthetőség – mellett praktikus akadályok – kisebb mértékben a hidrogéntartályok helyigénye, sokkal inkább a globális töltő infrastruktúra kiépítésének lassú üteme – gátolhatják az alkalmazását.
(Kép: Toyota)