A BME Géptervező szakirányos hallgatók BSC szakdolgozataikkal vettek részt a CLAAS Alapítvány (Claas Stiftung) ösztöndíj pályázatain. Az Alapítvány, amelyet a cég tulajdonosa, a most 92 éves Helmuth Claas alapított, 1998 óta támogatja azokat az európai hallgatókat, akik szakdolgozatukkal, tudományos munkájukkal járulnak hozzá Európa mezőgazdaságának fejlődéséhez. Az Alapítvány minden évben két pályázatot ír ki, melyekre szakdolgozatokkal lehet pályázni.
A Helmut Claas Scholarship pályázaton az európai egyetemek hallgatói indulhatnak. Az ösztöndíjra a mezőgazdaság fejlesztését támogató angol nyelvű szakdolgozatokkal lehet pályázni. A neves professzorokból álló nemzetközi zsűri értékelése alapján minden évben négy díjazott, és változó számú különdíjas kap elismerését. Az első négy helyezett 3600-7200 euróban részesül, amelyet ösztöndíj formájában egy éven át, havonta kapnak meg a hallgatók. A különdíjasok 1500 euró nyereményben részesülnek.
Az International Student Prize pályázatra az alapítvány partner egyetemein készített, mezőgazdaságot érintő témával foglalkozó szakdolgozatokkal lehet pályázni. Egyetemenként három dolgozatot díjaznak 1000-1500-2000 euró értékben.
Az utóbbi években a BME géptervező specializáción végző hallgatói többször bizonyították, hogy fel tudják venni a versenyt az európai egyetemek diákjaival. Idén ismét nagy sikerekkel tértek haza, a CLAAS cég Harsewinkeli, központjában megrendezett díjátadóról.
A program záróeseményére a Helmuth Claas Scholarship minden díjazottját, és az International Student Prize első helyezettjét hívták meg. A BME-s csapatot a Claas Hungária Kft. képviselői minden évben elkísérik. Idén Andreas Szakácsi a Claas Hungária Kft. ügyvezetője, és Szoták-Nóvé Mária HR igazgató tartott a csapattal. Első este az International Student Prize nyertesei, munkájukat posztereken mutatták be egy kötetlen beszélgetéssel egybekötött fogadáson.
Másnap, a díjátadó esemény során a nyertesek 15 perces prezentációban mutatták be pályázati munkáikat. A prezentációkat követően került sor az eredményhirdetésre, amikor a nyertes pályázók megtudták helyezésüket és Helmut Claas-tól átvehették a helyezésüket elismerő oklevelet.
A BME Gépészmérnöki Kar Gép- és Terméktervezés Tanszék hallgatója Széles Levente, a sorozat történetében először került be a díjazottak közé. A zsűri indoklása alapján azért érdemelte ki a II. díjat, mert előadásában kiváló angolsággal azt bizonyította, hogy nem csak a mezőgéptervezés területén rendelkezik megfelelő tudással, hanem az általa tervezett gép technológiai hátterét is átfogóan ismeri.
Nyertesek és konzulenseik:
Széles Levente: Vízigesztenye hazai termesztési lehetőségeinek vizsgálata és prototípus betakarítógépének megtervezése
Helmut Claas Scholarship 2. helyezett, nyereménye: 6000 Euro
Konzulens: Dr. Rádics János Péter
Oláh Zsófia: Kultivátorszerszám fejlesztése reverse engineering és diszkrét elemes módszer alkalmazásával
International Student Prize 1. helyezett, nyereménye 2000 Euro
Konzulens: Dr. Tamás Kornél
Vajda Márk: Sulyom növény betakarítási technológiájának kidolgozása és prototípus gépének tervezése
International Student Prize 2. helyezett, nyereménye 1500 Euro
Konzulens: Dr. Rádics János Péter, Dr. Kerényi György
László Árpád: Ponyvás szállítókocsi tervezése prototípus vágóasztalok és adapterek részére
International Student Prize 3. helyezett, nyereménye 1000 Euro
Konzulens: Dr. Rádics János Péter