Gépinfo

Negyedével kevesebb műtrágyát használ fel, milliókat spórolhat a gazdáknak a Kverneland PUDAMA rendszere

Agrofórum Online

Kísérletek bizonyítják, hogy kukoricavetésnél a szükséges starter műtrágya mennyiségét legalább 25 százalékkal csökkenti a Kverneland PUDAMA rendszere, amely többféle vetőgéphez is elérhető lesz.

Viszonylag ritkán lehet nagy magabiztossággal kijelenteni egy mezőgazdasági műszaki fejlesztésről, hogy „forradalmi”, de a Kverneland PUDAMA rendszer alighanem kiérdemli ezt a jelzőt. Viszonylag egyszerű, mégis innovatív megoldásról van szó, amely jelentős költségcsökkentést eredményezhet a gazdák számára – joggal számíthat a november 12–18-i hannoveri Agritechnica szakkiállítás zsűrijének elismerésére is.

Az Agrofórum is ott lehetett a Kverneland Group Hungária Kft. meghívása révén azon a kétnapos nemzetközi sajtótájékoztatón, amelyet a cégcsoport tartott Németországban augusztus végén. Számos újdonság mellett ezen mutatták be az említett PUDAMA rendszer gyakorlati működését, amely már az összecsukható vázú Optima F szemenkénti vetőgépnél is elérhető.

Lényegében egy szakaszos műtrágyakijuttató rendszerről van szó, de korántsem a szokványos értelemben. A PUDAMA ugyanis rendhagyó módon támogatja az erőforrástakarékos gazdálkodást, mégpedig úgy, hogy kukoricavetésnél a szükséges starter műtrágya mennyiségét legalább 25 százalékkal csökkenti, köszönhetően a műtrágyafoltok pontos elhelyezésének a vetőmagok alatt és mellett.

A rendszer lelke az a kis tölcsérszerű részegység, amely egy műanyag karikából és egy sörteszerű kúppalástból áll. Ez a mozgóalkatrészek nélküli egység gyűjti össze a műtrágyát, hogy aztán az kíméletesen, 5-6 bar nyomással a földbe került vetőmag alá/mellé helyezze néhány centivel, elősegítve annak későbbi fejlődését. A PUDAMA rendszer másodpercenként akár 25 egységnyi műtrágya kijuttatására alkalmas.

A TH Köln (a kölni Építő- és Mezőgazdasági Géptechnológiai Intézet) szakemberei bebizonyították, hogy ezzel a módszerrel a hagyományos folyamatos sávos műtrágya-kijuttatáshoz képest a starter műtrágya legalább 25 százaléka megtakarítható, a terméspotenciál megtartása mellett. A PUDAMA technológiát először a Kverneland Optima TFprofi vontatott vetőgépen alkalmazták, most pedig az Optima F csukható vázon mutatták be az f-drill fronttartállyal kombinálva.

A műtrágya-lehelyezés nagyobb sebességű vetés esetén is kivitelezhető, és nem kis megtakarítással jár. Ha például egy gazda 300 hektár kukoricához 150 kg/ha műtrágyát juttat ki, akkor a Pudama rendszer révén hektáronként akár 37,5 kg műtrágyát spórolhat meg.

Az Optima F egy erős, 6,00 m munkaszélességű, hidraulikusan összecsukható váz, akár 12 SX vetőkocsival. Az Optima F kifejezetten a professzionális gazdálkodók és bérvállalkozók igényeihez igazítva nyújt nagy teljesítményt a szántóföldön.

A vetőgép gyorsan összecsukható és szállítási helyzetben tárolható, ami rendkívül felhasználóbarát és időtakarékos. A Kverneland Optima F a műtrágya kijuttatáshoz használt f-drill fronttartállyal kombinálva egy nagy teljesítményű és könnyen manőverezhető szemenkénti vetőgépkombináció, amely nagy teljesítményt és optimális súlyeloszlást biztosít.

A PUDAMA rendszerrel felszerelt Optima F vetőgép a 2024-es szezontól korlátozott, 0-sorozatban lesz elérhető, míg az Optima TFprofi PUDAMA rendszerű változata már teljes körűen elérhető.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Elmarad a NAK Szántóföldi Napok és AgrárgépShow-Mezőfalva

2025. április 15. 15:29

Ragadós száj- és körömfájás miatt elmarad a 2025-ös NAK Szántóföldi Napok és AgrárgépShow mezőfalvi rendezvénye.

Sekély művelés 12 méteren: AMAZONE TopCut 12000-2T

2025. április 12. 16:10

Az AMAZONE TopCut 12000-2T, egy 12,1 m munkaszélességű kombinált aprítóhenger, rugalmasan alkalmazkodik a különböző növénykultúrákhoz.

AMAZONE Venterra VR 4: maximális precizitás a gyomirtásban

2025. április 5. 16:10

Az AMAZONE legújabb fejlesztése, a Venterra VR 4 kultivátor hatékony, precíziós megoldás a mechanikus gyomirtás terén.

Integrált növénytermesztés: technológia és jövő

2025. március 29. 13:10

Az idei Agritechnica szakkiállításon az integrált növénytermesztés új lendületet kap a modern technológiák és a precíziós megoldások révén.

Gáz van, babám!

2021. október 8. 05:36

Bródy János dalának címe éppen ide illik. Az elszálló gázárak egy jó nagy lapáttal tettek rá az amúgy is emelkedő termelési költségekre. Szóval mindannyian nagy bajba kerültünk. Ilyenkor a rövid távú profitmaximalizálás és a hosszú távú fenntarthatósági érdekek kellene, hogy a termelői fejekben megküzdjenek, remélhetőleg utóbbiak győzelmével. A helyzet azonban ennél sokkal bonyolultabb, hiszen a terményárak oldalán sem láttunk még ilyen zavaros piacot.

Ha csökken a hozam, gondoljon a foszforra és a káliumra is!

2024. október 19. 08:10

A talaj foszfor- és a káliumtartalma kulcsfontosságú a terméspotenciál maximalizálásához, ezért a pótlásuk a gazdálkodó alapvető érdeke.

Sokkal kevesebb a nitrogén? Tegyünk mellé ATS-t!

2022. február 14. 06:52

Nem csökkennek a nitrogénárak, és késő tavaszig sem várható változás. Lassan mindenhol kialakul a vetésterv és az input technológia. Országosan 20–50%-kal kevesebb nitrogént használunk, ami hatalmas kockázatot rejt.

Talpra állt az olajos magvak és a fehérjenövények termesztése az Európai Unióban

2022. október 16. 14:45

Az előrejelzések szerint az olajos magvak termése 31,9 millió tonna lesz, ami a tavalyi évhez képest 6,7%-os növekedést jelent, a fehérjenövényeké pedig 3,92 millió tonna, ami 5,1%-os javulást eredményez.