Gépinfo

NTB nitrogén tápkultivátor – Egyre népszerűbb a Hagie terméke

Agrofórum Online

Noha már 10 éve a piacon van, a Hagie nitrogén tápkultivátor akkor lett a legnépszerűbb, amikor a kukorica és a műtrágya ára emelkedni kezdett.

„Ez a tápkultivátor semmilyen más nitrogén-kijuttató adapterhez nem hasonlítható, toronymagasan a többi felett áll” – mondta Doug Bassett, az iowai Clarionban lévő Hagie Északnyugat-Iowa és Dél-Minnesota körzeteinek menedzsere.

Noha már 10 éve a piacon van, Basset szerint a nitrogén tápkultivátor akkor lett a legnépszerűbb, amikor a kukorica és a műtrágya ára emelkedni kezdett.

A cél az, hogy minél lejjebb helyezzük a nitrogént, hogy a talajnedvességet gyorsan elérje, mert így hasznosul a legtöbb hatóanyag. Basset megjegyezte, hogy ez egy nagy 15-25 km/h munkasebességű nitrogén-kijuttató, – gyakorlatilag a csoroszlyák végig a talaj felszínén gördülnek. A csoroszlyák elegendő árkot nyitnak a földben, amibe befecskendezi a folyékony nitrogént, mielőtt az árok újra lezárulna. Az eszköz felszerelhető 76, 51 vagy 55 cm-es sortávra beállítva. „A szűk sorok esetén minden második sorban szerelünk fel csoroszlyákat, ezáltal egy-egy sort kihagyunk, így a kukorica a két oldalról kapja a nitrogént. ”- magyarázta Basset. Ha 51 és 55 cm-es sortávnál minden sorhoz csoroszlyákat szerelnének, az túl nagy plusz súlyt jelentene a gép számára.

Felmerülhet a kérdés: miért szükséges tápkultivátort használunk a folyékony nitrogén kijuttatásához? Egyszerűen azért, mert növényvédelmi szempontból drámai módon megnöveli a kockázatokat, amikor felületre kiszórva, sávosan vagy más módon juttatják ki a nitrogént, mintha talajba fecskendeznék.

A karbamid ammónium nitráthoz (34%-os vagy 28%-os) általánosan használt, sor mellé kijuttató megoldások mellett a kijuttatott anyagból sok elpárologhat, amikor felületre szórva alkalmazzák. Ez amiatt lehetséges, mert miközben a karbamid az ammóniát átalakítja, a légkörbe gázokat bocsájt természetes folyamatok segítségével.

Rachel Hagel, a Hagie agronómusa szerint a párolgás sebessége függ a hőmérséklettől, a páratartalomtól, a talaj pH-értékétől és a szél sebességétől. A nitrogénveszteség növekedésével nő a talaj pH-ja és a forró, száraz időjárás egyre inkább gyorsítja a párolgást. Az Ohio State University agronómusai nagyjából napi 3% veszteséget mértek a talaj felszínén.

„Ezért is tartanak az időjárási körülményektől, amikor nitrogénnel dolgoznak. De azt is elismerik, hogy ez a nitrogénkijuttató nagymértékben csökkenti az időjárás okozta kockázatokat” – tette hozzá Basset.
A kijuttató mindössze 10 vagy 15 perc alatt eltávolítható, ha visszatérnénk a hagyományos permetezési munkákhoz.

A Hagie STS önjáró permetező gép egyik előnye, hogy ugyanazt a tartályt, szivattyút és szórófejet használhatjuk a hagyományos szántóföldi permetezéshez és a nitrogén kijuttatásához. A tartályok mérete változhat 3800-tól egészen 6000 literig. A nitrogén jellemző alkalmazási aránya 13-tól 30 kg-ig terjed.

„Néhány termelő ezt az eszközt kétszer alkalmazza – először röviddel a vetés után később pedig akkor, amikor a kukorica már mellkasig ér”- magyarázta Basset, aki elmondta azt is, hogy az eszköz jó befektetés lehet azoknál a gazdáknál, akik közül sokan vállalnak bérmunkát. Jobban megfigyelve azonban ezeket a gépeket azok a gazdák veszik, akik megpróbálják a legköltséghatékonyabb módon végezni a növénytermesztést. A párolgási kockázat, a bemosódás és felszívódás miatt a földbe fecskendezett nitrogén sokkal előnyősebb a tápanyaggazdálkodás szempontjából.

(Valkon.hu)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Lesifotón a Claas új önjáró szecskázója: készül az 1000 LE fölötti Jaguar?

2024. szeptember 20. 08:10

Megújul motorban, kifúvó toronyban és adapterben egyaránt, de még azt is rebesgetik, hogy kormánykerék helyett joystick-kormányzást kap.

Pontpermetezés: a rengeteg előny mellett megmutatkoznak a hátrányok is

2024. szeptember 16. 16:10

Normál gyomnyomás esetén legfeljebb a táblák 25 százalékát kellett kezelni, így 80 százaléknyi herbicidmennyiséget sikerült megtakarítani.

Küzd a Pöttinger is, nincs jó évük a mezőgépgyártóknak

2024. szeptember 16. 13:10

A Pöttinger értékesítései 491 millió euróra estek. Ez nagyjából annyi, mint két évvel ezelőtt (akkor 506 millió volt), viszont jelentős csökkenésnek számít a tavalyi 641 milliós forgalomhoz képest.

Guruló áramfejlesztővé változtatható a Toyota Land Cruiser 300-as

2024. szeptember 13. 13:40

Eddig áramforrásként nem volt használható a Toyota legendás típusa, mostantól azonban az alapjárat-emelővel négykerekű generátorként is működhet.

Trendek a szántóföldi növényvédelemben - Agritechnica 2019

2020. március 27. 14:47

Az új technológiai megoldások egy célt szolgálnak, nevezetesen azt, hogy csak annyi szert használjunk amennyi szükséges, olyan pontosan amennyire csak lehet és ilymódon hozzunk létre egy modern integrált növényvédelmi rendszert.

Elő a permetezőgépekkel! – Egyre fontosabbá válik az őszi lemosó permetezés

2023. október 20. 12:40

Lemosó permetezést tavasszal és ősszel is végezhetünk, utóbbinak éppen a napokban jött el az ideje.

Ne feledje, 3 évente kötelező a permetezőgépek felülvizsgálata!

2023. december 29. 12:40

A felülvizsgálatok bevezetésekor csak az ötévesnél idősebb gépek ellenőrzése volt kötelező, viszont most már minden permetezőgépet 3 évente el kell vinni felülvizsgálatra.

HARDI TWIN – Teszteredmények igazolják: ez a világ legjobb kijuttatási rendszere

2020. február 12. 15:43

Akár 80%-ban is csökkentheti az elsodródást, és akár 30%-os növényvédőszer-megtakarítást is jelenthet – mindezt egyenletesebb lefedettség mellett.