Gumihevederes járószerkezettel felszerelt, speciális MTZ/Belarus traktorok dolgoznak ezekben a napokban Fehéroroszországban. De vajon mit csinálnak „szügyig” a vízben gázolva?
Amikor a hólyag- és vesebetegségek, húgyúti fertőzések természetes kezeléséről van szó, a legtöbben a tőzegáfonyára esküsznek. Ez egy kicsi cserje, fehér vagy rózsaszínű virágokkal, míg a termése piros bogyó.
A tőzegáfonya a nitrogénben szegény, magas talajvízállású földet kedveli, a nevét is onnan kapta, hogy az idő nagy részében vízzel telített, savanyú, tápanyagszegény tőzegen nő. A legnagyobb területen Amerikában fordul elő, de Európa mérsékelten hűvös éghajlati zónáiban is jól érzi magát.
Nemcsak az említett húgyúti fertőzések megelőzésében, legyőzésében segíthet, de a szájüreg egészségének fenntartásában és bizonyos rákbetegségek kezelésében is. A tőzegáfonya hatóanyaga sejtszinten blokkolja az egysejtű kórokozókat, a vizeletben „közlekedő” baktériumok mozgását bénítja.
Fehéroroszországban is megterem a tőzegáfonya, ez pedig jó alkalmat teremt a helyi gyártású MTZ/Belarus traktoroknak arra, hogy megmutassák speciális „vízen járó” képességüket. A tőzegáfonya bogyóinak betakarításához ugyanis el kell árasztani a termőföldet, hogy a törpecserjékről lefejtett, és a víz felszínére került termést vonóhálóval összegyűjtsék.
Ennek a különleges és ritkán látott betakarítási műveletnek fontos szereplői tehát Fehéroroszországban a traktorok, amelyek valóban „szügyig” a vízben gázolva végzik a munkát.
Frontra szerelt célszerszámokkal „göngyölítik fel” fel a cserjéket, természetesen gumihevederes járószerkezeteken haladva, hogy a nagyobb felfekvőfelület megakadályozza az erőgépek elsüllyedését a sárban.
Az október közepi betakarítást mutatja be az MTZ/Belarus Facebook-oldalának képsorozata.
(Fotó: Belarus Tractors/Facebook)