Az erősen nyereséges 2021-es évet követően 2022 első negyedévében az európai traktorpiac enyhe visszaesést mutatott, 5,3%-os forgalmi veszteséggel. Ennek ellenére a mezőgazdasági gépek iránti kereslet továbbra is magas szinten marad. Az ukrajnai háború, az emelkedő nyersanyagárak és a logisztikai problémák a következő hónapok fő meghatározóinak bizonyulnak.
Nemzeti piacok
A 2021-es, igen pozitív mérleg (180 000 regisztrált jármű, + 16,6% 2020-hoz képest) után a természetesnek tekinthető visszaesés Európa valamennyi országát érintette, kivéve Franciaországot, amely 6970-es forgalmával (+ 1,8%) megerősítette 2021 első negyedévének számait.
A mondomacchina szerint azonban mínuszban van Németország. Az eladott járművek számát tekintve (alig több mint 8000) Németország 6%-kal maradt el. Ez nagyjából ugyanolyan százalékos csökkenést jelent, mint amit Spanyolország (2460 regisztrált darab) és az Egyesült Királyság (3440 darab) dokumentált: 7, illetve 6,8%-kal estek vissza előző év ugyanezen időszakához képest. Az olasz piac is hanyatlott, ahol a traktorok regisztrációja 5370 darabon állt meg (– 9,9%). A visszaesés ellenére – részben a 2021-es év kivételesen pozitív első negyedévével való összehasonlítás miatt (+ 57,6% 2020-hoz képest) – az év eleji szám mégis magasabb értékesítési szintet jelez, mint a Covid előtti években.
A továbbra is tartós kereslet által jellemzett olasz agrotechnikai ágazatot mindenekelőtt a kormány által a mezőgazdaság 4.0-ra való áttérés elősegítése érdekében bevezetett könnyítő eszközök mozgatják. Európa feltörekvő országai közül Lengyelország 2022 első három hónapjában – 2,1%-ot regisztrált, ami gyakorlatilag megerősíti a 2021-es jó teljesítményt. Ez az év igazi sikert jelentett a lengyel agrotechnikai ágazat számára, több mint 20 ezer regisztrált gép végső mérlegével (+ 43% 2020-hoz képest). Az európai trenddel ellentétes a cseh és a magyar piac teljesítménye, amely 1490 (+ 56,2%), illetve 1060 (+ 34,2%) eladott egységet regisztrált.
Oroszországban az eladások áprilisban megakadtak. Különösen érdekesek tehát az Oroszországra vonatkozó adatok: a felmérések áprilisig állnak rendelkezésre. Oroszország, mint ismeretes, az ukrajnai inváziót követően bevezetett kemény szankciók és azok lehetséges hatásai miatt az agrárgépészeti ágazat ,,különleges megfigyelés alatt áll”.
Az Orosz Mezőgazdasági Gépgyártók Szövetsége által tavaly májusban kiadott piaci jelentés szerint január és április között az ágazatban visszaesést regisztráltak, de ez korlátozott csökkenés volt, nem pedig összeomlás.
Az év ezen első felének egyenlege – 4,3%, 11 160 eladott darab (11 665 darab 2021 azonos időszakában), ami lényegében összhangban van az európai piaci trenddel. Különösen a 40 lóerő alatti (– 42%) és a 100 lóerő feletti (– 33,3%) kategóriába tartozó traktorok szenvednek hátrányt.
Az ukrán háború tükrében
Úgy tűnik, hogy a kontinentális piac teljesítménye az elkövetkező hónapokban a kelet-európai háború alakulásától is függ. Nem annyira az értékesítési volumenek tekintetében – Oroszország és Ukrajna az európai gyártók forgalmának alig 5%-át teszik ki –, hanem a háborúnak a nyersanyagágazatra gyakorolt hatásait tekintve. Mint ismeretes, a két ország közötti válság súlyosbította az energia- és ipari nyersanyagárakra vonatkozó feszültségeket, amelyek már 2021-ben is megmutatkoztak a megnövekedett kereslet, a világjárvány egyes országokban való újbóli kiújulása, a logisztikai szempontból problematikus helyzetek és a spekulatív mozgások következtében.
Az európai traktorpiac esetében, amely az év elején az eladások csökkenése ellenére még mindig élénk mozgást mutatott, a helyzet a vállalati hangulat hirtelen romlásához vezetett, ahogyan azt a CEMA Megfigyelőközpontja is megállapította. Mindössze két hónap alatt – március és április – az európai gyártók bizalmát mérő BCI mutató harminc ponttal (53-ról 20-ra) esett vissza. A csökkenés májusban is folytatódott, bár kisebb mértékben (20-ról 16 bázispontra). Különös aggodalomra adnak okot az emelkedő nyersanyagárak és a nyersanyagellátási problémák, amelyek a CEMA magyarázata szerint több esetben arra vezettek, hogy egyes európai gyártók ideiglenesen leállították az üzemeiket.
Másrészt a mezőgazdasági technológia iránti kereslet továbbra is élénk, amit az agrotechnikai vállalatok következő hat hónapra vonatkozó forgalmi előrejelzései is megerősítenek. A CEMA által megfigyelt cégek nagy többsége, 76%-a az üzlet növekedését vagy alapvető stabilitását várja, és csak 24%-uk számít a forgalom csökkenésére.