Nyári Szántóföldi Gépbemutató Túrára indult július 6–14. között a Kuhn Mezőgazdasági Gép Kft. csapata. Elsősorban Magyarország keleti felét vették a nyakukba, hogy megmutassák a gazdáknak, mire képesek a gyakorlatban a legnépszerűbb, legkeresettebb munkagépeik.
Az Agrofórum a Biharnagybajomi Dózsa Zrt. búzatarlóján nézte végig a valóban professzionális módon megszervezett demót. A bemutatónak helyet adó hajdú-bihari agrárvállalkozás 2000 hektáron folytat szántóföldi növénytermesztést, és emellett tejelő tehenészetet is működtetnek, ahol 800 fejőstehénről és annak szaporulatáról gondoskodnak. A francia Kuhn pedig a világ legnagyobb munkagépgyártója, amelynek palettáján mintegy 1800-féle munkagép szerepel (a szántóföldi növénytermesztés és állattenyésztés gépein kívül zöldsorgépek is). A termékek előállítása 11 üzemükben történik, és bő 110 országban rendelkeznek kereskedelmi képviselettel.
Július közepén javában tartott az aratás, amikor a 30 fok fölötti hőségben ellátogattunk a roadshow biharnagybajomi állomására. Jelen volt a rendezvényen Váradi Zoltán ügyvezető is, míg az informatív gépbemutatókat Varga Róbert magyarországi szervizvezető, valamint francia kollégái tartották.
Elsőként az ESPRO 6000 RC mulcsvetőgépet járták körül, amely – mint a típusszáma is mutatja – 6 méter munkaszélességű, de létezik belőle 4 méteres változat is. Az RC jelzés a kombinált verzióra utal, ez ugyanis egy osztott tartályos, két magadagoló egységgel rendelkező gép, amely két különböző anyag (vetőmagok vagy vetőmag és műtrágya) egyidejű kijuttatására alkalmas. A „sima” R verzióból 3/4/6/8 méteres munkaszélességű létezik, és ez csak egy magadagolóval felszerelt.
Az ESPRO mulcsvetőgép különlegessége, hogy 1-től 450 kg/ha mennyiségig terjed a kijuttatási képessége, és a vetőmagváltáshoz nincs szükség a magadagoló elemek cseréjére, ehhez elegendő csupán a súber átállítása.
A keresztkaros függesztés nemcsak a leginkább preferált a magyar piacon, de ez biztosítja a legkisebb fordulókört is, ráadásul ikerkerekes traktorokhoz is megfelelő. A vetőgép elején opciósan traktorkerék-nyomlazító kapák, tömörítő keréksor, vagy a kettő kombinációja helyezhető el, de Crossboard elmunkáló simító is kérhető.
Ezután következnek a két sorban elhelyezett csipkés tárcsák. Nagyobb munkasebességhez a Kuhn kisebb átmérőjű tárcsákat kínál, az így megnövelt kerületi sebesség pedig garantálja az aprómorzsás magágy kialakítását. A tárcsák munkamélységének beállítása egyszerűen, klipszekkel történik.
Az elmunkálást végző tárcsák után következik a kijuttató tárcsasor, amellyel a vetés mellett műtrágyát vagy két különféle magot juttathatunk a talajba, de akár ki is kapcsolható. A mögötte lévő, 900 mm átmérőjű, párosával eltolt (offset) keréksor megakadályozza a hullámkeltést, az úgynevezett buldózerhatást, és lehetővé teszi, hogy a ESPRO 20 százalékkal kisebb lóerővel legyen húzható a hasonló munkaszélességű gépekhez képest. A gumik szögletes mintázata sík tömörítést hoz létre.
Végezetül meg kell említenünk a Crossflex vetőegységeket, amelyek saját lengéscsillapítókkal rendelkeznek, és akár 17 km/h munkasebesség mellett is pontosan oda helyezik a vetőmagokat, ahová szükséges.
Az Optimer L 6000 rövidtárcsa 6 méter munkaszélességű tarlóápoló gép, amelyből léteznek 3–12 méteres, függesztett vagy vontatott változatok is. A keresztkaros függesztés és a 110 fokban aláfordítható vonófej előnyeit itt sem kell különösebben ecsetelnünk, mint ahogy azt sem, hogy a gép szerszám nélkül állítható be.
Az elöl lévő vágókéshenger helyett opciósan Crossboard simítólap is választható, például szántás-elmunkáláshoz ez ideálisabb megoldás. A típusnévben megjelenő L jelen esetben az 510 mm-es tárcsaátmérőre utal, de a két tárcsasor 620 mm-es, XL levelekkel is kérhető. Az előbbi munkamélysége 2,5–14 cm, az utóbbié 7–20 cm.
A tárcsák egyedi felfüggesztéssel és rugalmas elasztomer csillapítással rendelkeznek, és jellemzőjük a gondozásmentes, olajban futó csapágyazás is. A mélyebb csipkékkel ellátott tárcsák jó talajba hatolást garantálnak, a kisebb csipkék a szármaradványok vágására ideálisak. Két oldalon deflektorlemezek előzik meg a bakhátak kialakulását.
A munkagép végére ezúttal dupla U-hengereket helyeztek, amelyek ingarendszerű felfüggesztése kiváló talajkövetést tesz lehetővé. Az U-profilban lévő talajfelrakódás egyrészt ideálisnak tartott talaj-talaj kapcsolatot hoz létre, másrészt kisebb kopást eredményez. A Kuhn összes tarlóápoló gépéhez elérhető zöldítési vetőegység, 200/400/600 literes tartálykapacitással.
A Cultimer L 4000 kapás tarlóápoló szintén népszerű termék Magyarországon, hiszen egy menetben végzi el az intenzív talajkeverést, lazítást és visszatömörítést. Az L jelzés ebben az esetben a három sorban elhelyezett kapákra utal (az M a kétsoros verzió), és a vontatott gép az első támasztókerekeken és hátsó lezáró hengeren fut. Ezek össze vannak kötve, így automatikusan szabályozzák a munkamélységet.
A Kuhnnál többfajta kapakialakítás létezik, de mindegyik dupla rugós biztosítású. A kapaszáron deflektorlemezek vannak elhelyezve az ideális talajáramlás érdekében (mindegyik kapa a ráérkező földnek a 30 százalékát előre dobja, ismételt megművelésre, 70 százalékát pedig két oldalra). A 80 mm-es szárnyas kapák a teljes munkaszélességben fedést biztosítanak (léteznek 50 mm-es kapák is). A 85 cm-es vázmagasság nagy átömlő keresztmetszetet garantál a gépnek. A munkamélység 7-8 cm-től akár 35 cm-ig terjedhet.
A gép végén egy sor egyengető tárcsa található, egyedi felfüggesztéssel, gondozásmentes csapágyazással, illetve a lezárás természetesen hengerrel történik. A biharnagybajomi bemutatón a V-profilú gyűrűkkel ellátott HD-Liner hengert illesztették hátulra, ez a nagy tömege révén képes kiváló visszatömörítésre.
A rendezvény utolsó gépeként a VB 3160 változókamrás bálázót tekinthették meg az érdeklődők. A Kuhn három évtizedes tapasztalattal rendelkezik a bálázógépek terén (a kínálatában fixkamrás változatok is szerepelnek), és jelen esetben a típusszám azt jelezte, hogy az 1,20 méter széles bálacsatornában 1,60-as bálát készít a gép. A VB 3160-as ezúttal 14 késsel volt ellátva, de létezik 23 késes verzió is (utóbbinál 45 mm az elméleti szecskahossz).
A jó minőségű bála titka a megfelelő, gyors anyagáram biztosítása, amit itt a piacon elérhető legszélesebb rendfelszedő garantál (210 cm az aktív szélessége). Kuhn-szabadalomként megjelenik az INTEGRAL ROTOR technológia, ami azt jelenti, hogy nincs középre hordó csiga, majd bedobórotor, hanem mindezt egy tengelyre integrálták, így kevesebb a meghibásodási lehetőség.
A bálakamra 5 hevederes, a zsírzás központosítottan megoldott. A kötözőrendszer nem kényes a bálázóháló minőségére, ráadásul a gép kétoldalt 2,5–2,5 cm hálót lefordít a bála szélén, ezáltal szebb lesz a végeredmény. A kötözőrendszert egészen közel vitték a bálacsatornához, így a gép már egy 60 cm átmérőjű bálát is magabiztosan meg tud kötni. A bálázóhoz lágymagszett is rendelhető, ez zöld anyagban lehet fontos.