Időjárás

2025. január: megérkezett a La Niña!

Agrofórum Online

A La Niña 59%-os eséllyel február–áprilisban is fennmarad, majd 60%-os eséllyel semleges körülmények következnek március–májusban.

A La Niña az El Niño/Déli Oszcilláció (ENSO) egyik fázisa, a tengerfelszíni hőmérséklet és a légkör változásainak jellegzetes mintázata a trópusi Csendes-óceánon. A La Niñát az átlagosnál hűvösebb tengerfelszín jellemzi a Csendes-óceán keleti és középső részén, míg az El Niño az átlagosnál melegebb vízfelszínnel jellemezhető. A meteorológusok tavaly tavasz óta várták a La Niña megjelenését, ami egész mostanáig húzódott.

A Csendes-óceán trópusi tengerfelszíni hőmérséklete 2024 áprilisa óta ENSO-semleges. Decemberben viszont átlépte a félfokos hőmérséklet-csökkenést, amit a La Niña küszöbértékének tekintenek. A számítógépes klímamodellek szerint ez több hónapig így is marad. Emellett a trópusi Csendes-óceán felszíne alatt jelentős mennyiségű, az átlagosnál hűvösebb víz található, amely a következő hónapokban a felszínre kerül. Ezenkívül jellegzetes légnyomáskülönbséget is mértek a Csendes-óceán nyugati és keleti része között. Tehát a La Niñának megfelelő körülmények alakultak ki.

Meddig tart és miért késett a La Niña?

A meteorológusok szerint ugyan jóslatokba lehet bocsátkozni, de valójában lehetetlen előre tudni, hogy pontosan meddig tart majd a La Niña. Jelenleg 60% az esélye annak, hogy a márciusi–május már ismét semleges lesz. Persze még az sem lehetetlen, hogy ez a La Niña tovább tart, 2025 március–májusáig tartó fennmaradásának körülbelül 40% az esélye.

Nagyon valószínű az is, hogy ez a La Niña gyenge lesz. A számítógépes modellek is ezt jelzik előre, és az is tény, hogy az év folyamán későn alakult ki. És hogy miért fejlődött ki ilyen lassan? Azt egyelőre az ezzel foglalkozó szakemberek sem tudják pontosan. Nagy az esélye, hogy a globális felmelegedés miatt az óceánok globálisan már több mint egy éve az átlagosnál lényegesen melegebbek, ami hozzájárulhatott a La Niña késlekedéséhez.

Mindez milyen hatással van hazánk időjárására?

A korábbi évek tapasztalata az, hogy melegebb és szárazabb nyár érkezhet Magyarországra. Ám ennek ellentmond, hogy a tavalyi nyár is nagyon meleg és száraz volt, La Niña nélkül is. Ráadásul ez a most elkezdődött esemény igen gyenge, talán a három hónapot sem éri meg. Nem biztos, hogy a nyári időjárásunkra bármilyen hatást képes gyakorolni.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Tavaszi fagyok: egyre nagyobb veszélyben a gyümölcstermesztés

2025. március 19. 08:10

Az enyhébb telek miatt a növények vegetációs ciklusa egyre korábbra tolódik, viszont a tavaszi fagyok az átlagos klímaviszonyokat követik.

Kutya hideg volt, a talajok 5-10 cm-es rétege sokfelé átfagyott, ez segít a növényvédelemben

2025. február 21. 13:10

Januárban tavasziasan enyhe időjárás zavarta a vegetáció mélynyugalmi fázisát, a februárban érkezett tartós hidegre nagy szükség volt.

Tartós hidegre lenne szüksége a mezőgazdaságnak

2025. január 10. 14:40

A tél januárig nem hozott igazi hideget, és az elkövetkező hetekben sem számíthatunk erős fagyokra. Mit jelez az agrometeorológia?

Mennyi víz van egy felhőben?

2024. december 6. 16:10

Egyes esetekben, amikor a levegő nagyon meleg és a felhő nagyon magasan van, ez az érték akár 7 gramm is lehet köbméterenként.

Időjárásjós névnapok

2023. április 27. 05:39

Sok bort hoz, hideg telet ígér, negyven napnyi esőt várhatunk, zsákban hozzák a meleget, keleti szele kemény telet hoz… Vajon kik ők? Milyen napokhoz, és így milyen nevekhez társították elődeink az időjárás változásait? Vajon mennyi „válik be” mind a mai napig?

Időjárás: ideális körülmények között telelnek az őszi vetések

2019. január 23. 09:15

A hőmérséklet a múlt hetinél kissé alacsonyabban alakul, de nagyobb területre kiterjedő -10 fok alatti, komoly fagyokra nem kell számítani.

Tovább nőhet a súlyosan aszályos évek száma Magyarországon a század végéig

2022. július 29. 10:12

Várhatóan nagy területen az idei lesz a legsúlyosabb aszály az elmúlt 50 évben Magyarországon.

Szántóföldi növényvédelmi előrejelzés: megjelentek a sárgarozsda első tünetei

2022. május 17. 08:36

A növények intenzív fejlődésével párhuzamosan a most kelő, elsősorban a T4-es életformába tartozó gyomnövényekkel kell megküzdeni.