Időjárás

Háromnegyedével nőtt a jégesők száma: extrém időjárás veszélyezteti az európai mezőgazdaságot

Agrofórum Online

A szélsőséges időjárás okozta természeti csapások gyakorisága Európában, beleértve az Egyesült Királyságot is, jelentősen megnőtt: az elmúlt két évben közel 50%-kal több ilyen káresemény fordult elő, mint a korábbi években.

Ez az eszkalálódás a kontinens mezőgazdaságára nézve súlyos következményekkel jár. Az Egyesült Királyság mezőgazdasági ágazata, amely már most is az éghajlati változások okozta kihívásokkal küszködik, bizonytalan jövő elé néz.

A skót mezőgazdaság 2018-ban több mint 161 millió fontot meghaladó veszteséget szenvedett el a kedvezőtlen időjárási viszonyok miatt. Ez a tendencia rávilágít arra, hogy az ágazatnak sürgősen alkalmazkodnia kell a megváltozott körülményekhez.

Két év alatt 48%-kal nőtt a szélsőséges időjárási események száma

Egy új tanulmány rávilágít az egyre súlyosbodó válságra és arra, hogy a 2022 februárját megelőző évtől kezdve egészen 2024 februárjáig 48%-kal növekedett a szélsőséges időjárási események száma. A tanulmány szerint ugyanebben az időszakban a jelentős jégesők száma 72%-kal emelkedett.

A szerzők rámutattak arra, hogy a vállalkozásoknak robusztus kockázatkezeléssel és az ellátási források diverzifikálásával fel kell készülniük a jövőben várható eseményekre.

Hogyan enyhíthetők a negatív hatások?

A szélsőséges időjárás azonban nemcsak az élelmiszer-ellátási láncokat zavarja meg, de az európai és globális élelmiszer-termelésre is hatással van, ami élelmiszerhiányhoz és áremelkedéshez vezet. Egyetlen jégeső például 40 millió euró értékű kárt okozott a termésben a spanyolországi Valencia régióban. Olaszország, amely az EU rizstermelésének felét adja, 2023-ban jelentős hiányt szenvedett az aszályok és áradások miatt, ami az észak-európai burgonyatermelést is érintette.

A kutatók azt tanácsolják, hogy a termesztők vizsgálják meg az olyan lehetőségeket, amelyekkel enyhíthetik az éghajlati katasztrófák hatásait. Ilyenek például az előre hozott betakarítás és az olyan védőanyagok használata, mint a jégesőnek ellenálló hálók vagy a többrétegű alagutak. Ezek az intézkedések kulcsfontosságúak az élelmiszer-ellátás stabilitásának biztosításához az egyre kiszámíthatatlanabbá váló globális éghajlati viszonyok közepette.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

2025. január: megérkezett a La Niña!

2025. január 20. 13:10

Decemberben a Csendes-óceán trópusi részén kialakultak a La Niña jelenséghez köthető körülmények. Mire számíthatunk ezután?

Tartós hidegre lenne szüksége a mezőgazdaságnak

2025. január 10. 14:40

A tél januárig nem hozott igazi hideget, és az elkövetkező hetekben sem számíthatunk erős fagyokra. Mit jelez az agrometeorológia?

Mennyi víz van egy felhőben?

2024. december 6. 16:10

Egyes esetekben, amikor a levegő nagyon meleg és a felhő nagyon magasan van, ez az érték akár 7 gramm is lehet köbméterenként.

A mikroműanyagok az időjárásra, sőt a klímára is hatással vannak

2024. november 18. 14:40

Az apró műanyag részecskék megváltoztathatják a csapadék kondenzációját a felhőkben, szélsőséges és váratlan viharokat okozva.

Milyen kórokozó fertőzheti szüret után a cseresznyét?

2019. július 2. 10:38

J. Erzsébet kérdése: A cseresznyefám gyümölcsei már letermettek. Milyen növényvédelmi teendőkre van még szükség a nyár folyamán? Mire figyeljek oda?

A túl meleg idő árthat az ukrán gabonának

2023. január 10. 07:38

A rendkívül meleg időjárás negatívan befolyásolja a téli időszakot, és ez veszélyes a gyengén fejlett őszi vetésű növényekre.

Több helyen várható talajmenti fagy hétvégén

2020. május 20. 08:34

A hétvége közeledtével északkelet felől hideg sarkvidéki eredetű légtömeg közelíti meg Magyarországot. Emellett jelenleg úgy áll a helyzet, hogy ezeken az éjszakákon nem sok nedvesség lesz az ország fölött, azaz felhő nem, vagy alig lesz az égen, ráadásul a légmozgás sem lesz jelentős.

Az integrált növényvédelem fontossága ültetvényekben - gyakorlati példák

2018. december 20. 07:59

A talajművelésen és a helyes metszésen kívül a gyomirtás időzítése is fontos eleme az integrált védekezésnek. Több kártevő faj a gyomokon szaporodik fel és onnan kezdi a gyümölcsök károsítását. Nem lehet eléggé hangsúlyozni a tavaszi lemosó permetezések mellett az őszi záró permetezés fontosságát is.