24℃ 12℃
április 30. Katalin, Kitti, Zsófia, Piusz
Időjárás

Háromnegyedével nőtt a jégesők száma: extrém időjárás veszélyezteti az európai mezőgazdaságot

Agrofórum Online

A szélsőséges időjárás okozta természeti csapások gyakorisága Európában, beleértve az Egyesült Királyságot is, jelentősen megnőtt: az elmúlt két évben közel 50%-kal több ilyen káresemény fordult elő, mint a korábbi években.

Ez az eszkalálódás a kontinens mezőgazdaságára nézve súlyos következményekkel jár. Az Egyesült Királyság mezőgazdasági ágazata, amely már most is az éghajlati változások okozta kihívásokkal küszködik, bizonytalan jövő elé néz.

A skót mezőgazdaság 2018-ban több mint 161 millió fontot meghaladó veszteséget szenvedett el a kedvezőtlen időjárási viszonyok miatt. Ez a tendencia rávilágít arra, hogy az ágazatnak sürgősen alkalmazkodnia kell a megváltozott körülményekhez.

Két év alatt 48%-kal nőtt a szélsőséges időjárási események száma

Egy új tanulmány rávilágít az egyre súlyosbodó válságra és arra, hogy a 2022 februárját megelőző évtől kezdve egészen 2024 februárjáig 48%-kal növekedett a szélsőséges időjárási események száma. A tanulmány szerint ugyanebben az időszakban a jelentős jégesők száma 72%-kal emelkedett.

A szerzők rámutattak arra, hogy a vállalkozásoknak robusztus kockázatkezeléssel és az ellátási források diverzifikálásával fel kell készülniük a jövőben várható eseményekre.

Hogyan enyhíthetők a negatív hatások?

A szélsőséges időjárás azonban nemcsak az élelmiszer-ellátási láncokat zavarja meg, de az európai és globális élelmiszer-termelésre is hatással van, ami élelmiszerhiányhoz és áremelkedéshez vezet. Egyetlen jégeső például 40 millió euró értékű kárt okozott a termésben a spanyolországi Valencia régióban. Olaszország, amely az EU rizstermelésének felét adja, 2023-ban jelentős hiányt szenvedett az aszályok és áradások miatt, ami az észak-európai burgonyatermelést is érintette.

A kutatók azt tanácsolják, hogy a termesztők vizsgálják meg az olyan lehetőségeket, amelyekkel enyhíthetik az éghajlati katasztrófák hatásait. Ilyenek például az előre hozott betakarítás és az olyan védőanyagok használata, mint a jégesőnek ellenálló hálók vagy a többrétegű alagutak. Ezek az intézkedések kulcsfontosságúak az élelmiszer-ellátás stabilitásának biztosításához az egyre kiszámíthatatlanabbá váló globális éghajlati viszonyok közepette.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Tavaszi fagyok: egyre nagyobb veszélyben a gyümölcstermesztés

2025. március 19. 08:10

Az enyhébb telek miatt a növények vegetációs ciklusa egyre korábbra tolódik, viszont a tavaszi fagyok az átlagos klímaviszonyokat követik.

Kutya hideg volt, a talajok 5-10 cm-es rétege sokfelé átfagyott, ez segít a növényvédelemben

2025. február 21. 13:10

Januárban tavasziasan enyhe időjárás zavarta a vegetáció mélynyugalmi fázisát, a februárban érkezett tartós hidegre nagy szükség volt.

2025. január: megérkezett a La Niña!

2025. január 20. 13:10

Decemberben a Csendes-óceán trópusi részén kialakultak a La Niña jelenséghez köthető körülmények. Mire számíthatunk ezután?

Tartós hidegre lenne szüksége a mezőgazdaságnak

2025. január 10. 14:40

A tél januárig nem hozott igazi hideget, és az elkövetkező hetekben sem számíthatunk erős fagyokra. Mit jelez az agrometeorológia?

Hogyan védjük meg a fagytól a növényeket?

2022. november 26. 06:34

A növények védelmének számos módja van; téli védősátrakat, növénytakarókat, fagyvédő gyapjút és kókuszrostból készült fagyvédő takarót is használhatunk.

Időjárásjós névnapok

2023. április 27. 05:39

Sok bort hoz, hideg telet ígér, negyven napnyi esőt várhatunk, zsákban hozzák a meleget, keleti szele kemény telet hoz… Vajon kik ők? Milyen napokhoz, és így milyen nevekhez társították elődeink az időjárás változásait? Vajon mennyi „válik be” mind a mai napig?

Boldog új évet, Kedves Olvasóink!

2024. január 1. 10:10

Trendfordulót él a mezőgazdaság a szakértők szerint, akik kihívásokkal teli esztendőnek jósolják 2024-et. De ezzel ma még ne törődjünk, optimistán kívánunk mindenkinek boldog új évet – az utóbbi hónapokban született legolvasottabb cikkeinkkel. BÚÉK!

Hiányzott az eső? Nem ússzuk meg szárazon

2020. szeptember 22. 10:39

Szeptember eleje óta csak igen kevés helyen hullott számottevő csapadék hazánkban, ami egyfelől kedvező az érési folyamatok és a betakarítási munkák szempontjából, ugyanakkor a gyors ütemben száradó talajokon nehezen kel ki, illetve fejlődik a repce. A hét közepétől változékonyabbra fordul időjárásunk, és erőteljes déli áramlással nedvesebb légtömegek áramlanak fölénk.