Időjárás

Pontatlanok az éghajlati modellek, baj lesz, ha felszabadul a talajba fagyott szén

Agrofórum Online

Annak módja, ahogyan a tudomány jelenleg pénzügyi forrásokhoz jut, torzíthatja a fontos éghajlati előrejelzéseket, állítják kutatók.

A Nature című szaklapban jelent meg egy cikk, amelyben az éghajlattal foglalkozó tudósok azt állítják: a legtöbb klímamodellben nem vesznek figyelembe egy nagyon fontos tényezőt. Emiatt a kutatók téves következtetésekre jutnak.

A permafrosztban (legalább két évig fagyott állapotban lévő föld) elraktározódott szén körforgásáról van szó. A cikk szerint ugyan sorra készülnek a modellek arról, hogyan fog változni Földünk éghajlata a nem túl távoli jövőben. Azonban a permafroszttal nem számolnak, vagy ha mégis, leegyszerűsített formában.

Felszabadulhat a befagyott szén

Ennek amiatt van jelentősége, mert az éghajlat melegedésével az olvadó permafrosztból szén kerülhet a légkörbe. Ha pontosabb információk állnának rendelkezésre és hosszú távú kutatások készülnének arról, hogy ez a változás hogyan zajlik, az sokat segítene az éghajlatmodellek elkészítésében. Jelenleg csak annyit tudunk, hogy a korábbi modellek nem a jelenlegi helyzetet jelezték előre.

„Az, hogy mi történik a permafrosztban lévő szénnel, az egyik legnagyobb ismeretlen a jövőbeli éghajlatunk szempontjából” – mondta Christina Schaedel, a Woodwell Klímakutató Központ vezető kutatója és a cikk vezető szerzője.

A modellek kulcsfontosságúak annak megjóslásában, hogy hol, hogyan és mikor szabadul fel a kiolvadó talajból a szén.

„A kutatócsoportok jelenleg nem rendelkeznek a permafroszt változásának kimutatásához szükséges erőforrásokkal. Ha pontosabb éghajlati előrejelzéseket akarunk, akkor ezen változtatni kell.”

Hosszabb idő és több pénz kell a kutatásokhoz

A legnagyobb probléma abban rejlik, hogy rövid az időkeret, ami a kutatásokhoz rendelkezésre áll. Ugyanis ezek hároméves ciklusokban zajlanak, az anyagi támogatással együtt. Ez viszont a megfelelő eredmények eléréshez ez nem elegendő.

„Ez a viszonylag rövid ciklus nem elég. Jelentős, az egész földi rendszert elemző modellenként több millió dolláros nagyságrendű finanszírozásra van szükség a modellfejlesztéshez szükséges infrastruktúra és támogatás biztosításához” – írják a szerzők. Állításuk szerint a célzott finanszírozás és magasan képzett szoftverfejlesztők és programozók segíthetik a folyamatos modellfejlesztést.

A szerző szerint a permafroszt felolvadását bemutató modellek hosszú távú finanszírozása biztosítaná, hogy a kritikus éghajlati és a szén-dioxid-kibocsátási célok a lehető legpontosabb tudományos eredményeken alapuljanak.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Tavaszi fagyok: egyre nagyobb veszélyben a gyümölcstermesztés

2025. március 19. 08:10

Az enyhébb telek miatt a növények vegetációs ciklusa egyre korábbra tolódik, viszont a tavaszi fagyok az átlagos klímaviszonyokat követik.

Kutya hideg volt, a talajok 5-10 cm-es rétege sokfelé átfagyott, ez segít a növényvédelemben

2025. február 21. 13:10

Januárban tavasziasan enyhe időjárás zavarta a vegetáció mélynyugalmi fázisát, a februárban érkezett tartós hidegre nagy szükség volt.

2025. január: megérkezett a La Niña!

2025. január 20. 13:10

Decemberben a Csendes-óceán trópusi részén kialakultak a La Niña jelenséghez köthető körülmények. Mire számíthatunk ezután?

Tartós hidegre lenne szüksége a mezőgazdaságnak

2025. január 10. 14:40

A tél januárig nem hozott igazi hideget, és az elkövetkező hetekben sem számíthatunk erős fagyokra. Mit jelez az agrometeorológia?

Fenyegető vízhiány: a világ nagy tavainak több mint fele kiszárad

2023. május 22. 06:10

A világ nagy tavainak és víztározóinak több mint fele zsugorodott az 1990-es évek eleje óta, főként az éghajlatváltozás miatt.

A jövő élénkítő itala már nem kávébabból készül - jön a "molekuláris kávé"!

2019. február 19. 04:37

Egy 2019-es tanulmány kimutatta: a természetben emberi beavatkozás nélkül található kávéfajták 60 százalékát kipusztulás fenyegeti. Az iparágat a munkaerő-probléma szintén veszélyezteti.

Csomagolóanyag növényekből

2022. július 6. 16:40

Szerkezetének köszönhetően az új műanyag kémiailag is újrahasznosítható.

A szélsőséges időjárást jobban tűrő kukoricafajtát dob piacra a Bayer

2022. február 20. 08:37

A jelenlegi fajtáknál egyharmaddal alacsonyabbra növekvő kukoricát 150 amerikai gazdálkodó veti majd el egy gazdálkodási kísérletben 2023-ban, majd a következő évben a szélesebb piacon is elérhetővé teszik.