Időjárás

Reisz András meteorológus felfedte, milyen tél közeleg felénk

Agrofórum Online

Néhány évtized alatt megváltoztak a teleink, ma már decembertől februárig aligha kell óriási havazásokra és dermesztő fagyokra számítani Magyarországon. Kivételes évek azonban mindig lesznek – vajon az idei közéjük tartozik majd?

Erről beszélgetett egyebek mellett az Index.hu Kibeszélő című YouTube-műsora Reisz Andrással, az ismert meteorológussal. A videóból kiderül, hol és hogyan készülnek a világ legpontosabb negyedéves előrejelzései, miért volt csapadékos az idei nyár, miközben tavaly az aszály dühöngött, illetve azt is megtudhatjuk, hogy alighanem az idei volt 125 ezer éve a legmelegebb esztendő.

A műsor kétségkívül egyik legérdekesebb része azonban arról szólt, milyen is lesz az előttünk álló tél. Ez mezőgazdasági szempontból sem mellékes, némi hó és fagy ugyanis elkélne, hogy megritkítsa a kórokozókat és kártevőket. Nos, ebből a szempontból nincs jó híre a szakembernek.

Reisz András nem cáfolta, hogy régen a magyar telek havasak és hidegek voltak, ám ez alól is akadt jócskán kivétel. Télen ugyanis az Atlanti-óceán felől mindig enyhe, nedves levegő áramlik felénk, és csak akkor állnak be a mínuszok, esik a hó, ha nem nyugatról, hanem például a sarkvidék vagy Szibéria felől tör be egy hidegfront.

„Jelenlegi tudásunk szerint mindenképpen egy átlagosnál enyhébb, de csapadékosabb tél várható idén. A csapadék valószínűleg folyékony halmazállapotban fog érkezni a leggyakrabban. Decembertől februárig egyértelműen ezt mutatják az előrejelzések” – mutatott rá a meteorológus.

(Fotó: june66/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Tavaszi fagyok: egyre nagyobb veszélyben a gyümölcstermesztés

2025. március 19. 08:10

Az enyhébb telek miatt a növények vegetációs ciklusa egyre korábbra tolódik, viszont a tavaszi fagyok az átlagos klímaviszonyokat követik.

Kutya hideg volt, a talajok 5-10 cm-es rétege sokfelé átfagyott, ez segít a növényvédelemben

2025. február 21. 13:10

Januárban tavasziasan enyhe időjárás zavarta a vegetáció mélynyugalmi fázisát, a februárban érkezett tartós hidegre nagy szükség volt.

2025. január: megérkezett a La Niña!

2025. január 20. 13:10

Decemberben a Csendes-óceán trópusi részén kialakultak a La Niña jelenséghez köthető körülmények. Mire számíthatunk ezután?

Tartós hidegre lenne szüksége a mezőgazdaságnak

2025. január 10. 14:40

A tél januárig nem hozott igazi hideget, és az elkövetkező hetekben sem számíthatunk erős fagyokra. Mit jelez az agrometeorológia?

Akár válogathatunk a télen virágzó növények közül – itt a lista

2024. október 15. 08:10

Hajlamosak vagyunk télen nekikeseredni, mert elfogynak a színek, visszahúzódnak a növények. Pedig bőven van virág a hideg évszakban is. Mutatjuk!

Hogyan gondozzuk ősszel és télen a szobanövényeket?

2024. október 15. 11:10

Meleg, száraz és sötét – ezekkel a körülményekkel kell a szobában tartott növényeknek télen megbirkózniuk. Hogyan segíthetjük a túlélésüket?

A téli madáretetés aranyszabályai

2019. január 15. 08:37

A téli időszakban nemcsak őshonos madarainknak jelent pótolhatatlan táplálékforrást a számukra kihelyezett eleség, hanem a tőlünk északra fekvő országokból hozzánk érkező és hazánkban telelő madárfajoknak is. Mikor és mivel etessük az egyes fajokat? Hogyan oldjuk meg az itatót? Ezekre a kérdésekre válaszol a cikk.

Hólepel alatt az ország, fontos a madarak etetése és itatása

2018. február 27. 16:59

A téli gondoskodást, legyen az etetés vagy itatás, tavasztól százszorosan meghálálják a madarak.