Környezetvédelem

Kacskaringós úton lett az év hala a kurta baing

Agrofórum Online

A Magyar Haltani Társaság által meghirdetett „Év hala 2025” választás során érdekes történéseknek lehettünk tanúi. Az idén a dévérkeszeg (Abramis brama), a kurta baing (Leucaspius delineatus), és a vágódurbincs (Gymnocephalus cernua) szállt versenybe a címért. A közönség ezen három őshonos hal közül választhatta meg a 2025-ös év halát.

Az Év hala szavazás

Az Magyar Haltani Társaság közönségszavazás alapján választja meg minden évben az arra érdemes halunkat. Célja, hogy ismertebbé tegye őshonos halainkat mindenki számára. A szavazás kiírásakor egy rövid ismertetőt is közzétesznek a három jelöltről.

Gyanús szavazatok

A Magyar Haltani Társaság Facebook-oldalán közétett információk szerint december 30-án még nagy előnnyel a dévérkeszeg volt esélyes a cím elnyerésére, azonban az éjszaka folyamán hirtelen emelkedni kezdett a kurta baingra leadott szavazatok száma.

Emiatt a társaság hackelésre kezdett gyanakodni, mivel hasonló eset már történt velük, így a december 31-én 12 órára tervezett időpont helyett már 10-kor leállították a szavazást.

Hirtelen jött hírnév

A TikTok videómegosztó portálon egy „feherzaj” néven regisztrált tartalomkészítő osztotta meg véleményét az Év hala választásról laikusként, ahol a számára szimpatikus kurta baingot kezdte el népszerűsíteni, és buzdította követőit, hogy szavazzanak ők is. A többnyire fiatalokból álló közönség pedig tömegesen kezdte el leadni szavazatát.

Később az illető egy újabb videót megosztva közölte, hogy a Magyar Haltani Társaság leállította a szavazást hackertámadás gyanúja miatt, de miután egyeztetett velük, és megmutatta nekik az általa készített videót, úgy döntöttek, hogy 31-én éjfélig újra megnyitják a szavazófelületet.

Összesen 3586 szavazat érkezett. A szavazatok a következőképpen oszlottak meg: a vágódurbincs 26%-ot, a dévérkeszeg 30,7%-ot, a kurtai baing pedig 43,3%-ot birtokolt a szavazatokból. Végül győzött a kurta baing.

A kurta baing (Leucaspius delineatus)

Hazánkban őshonos, a nyúldomolykófélék családjába tartozik. 6-8 centiméteresre képes megnőni, de ritkán 10 cm-es egyedekkel is találkozhatunk. Tápláléka főként árvaszúnyoglárvákból, planktonokból és kisebb rovarokból áll.

Az álló- és lassan áramló vizeket preferálja élőhelyeként. Jellegzetes ismertetőjegye, hogy a farokalatti úszó tövén pontsor található, az első néhány pikkelyen pedig oldalvonal látható.

Az évek alatt élőhelyei megfogyatkoztak, valamint egyre több inváziós faj terjedt el, mindezek pedig a kurta baing állományaira is hatással voltak, így egyre kevesebbel találkozhatunk. Hazánkban védett fajként tartják számon.

Természetvédelmi értéke: 10 000 Ft.

Pozitív hatás

Bár a horgászok, valamint halászatban jártas személyek nagy része a dévérkeszegnek szurkolt, ha kicsit jobban belegondolunk, pozitív hozadéka is volt annak, hogy így nyert a baing. Na, de mire is gondolunk?

A válasz egyszerű: a fentebb már említett videómegosztó alkalmazást többnyire fiatalok használják. Azzal, hogy ilyen, számukra is – mondhatni – érdekes módon ismerték meg a Magyar Haltani Társaság szavazását és ezzel együtt a kurta baing nevét is, azzal már talán kicsit több ismeretet is szereztek.

Ha pedig még arra sem voltak restek, hogy elolvassák a szavazásban résztvevő halakról szóló, a szavazás mellé csatolt ismertetőt is, akkor aznap is tanultak valami újat.

Itt látható a győztes hal:

Bialkó Rebeka

(Forrás: https://haltanitarsasag.hu/fish-of-the-year)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Az ár lehet-e érték? - Vízmegtartás a vízügyi szakértő szemén keresztül

2025. január 14. 17:10

Videónkban Olajosné Lakatos Boglárkával készítettünk interjút, aki vízügyiszakértő-jelölt doktoranduszként a vízmegtartás, aszály, árvíz aspektusairól osztja meg velünk gondolatait.

Egyen karbonnegatív növényeket, és mentse meg a bolygót!

2025. január 14. 13:10

Vannak élelmiszernövények, amelyek termelése szén-dioxid-megkötéssel jár. Egy részük valódi alternatíva, a többi még kísérleti fázisban jár.

Útszóró só használata: engedélyezett vagy tilos?

2025. január 13. 09:10

Ha bizonytalanok vagyunk, érdemes utánanézni az adott település szabályozásának, és lehetőség szerint környezetkímélő alternatívákat választani.

Egyre divatosabb a Miyawaki minierdő

2025. január 10. 12:10

A Miyawaki minierdő célja, hogy természetes, biodiverzitást fenntartó, gyorsan növő és fenntartható erdőket hozzon létre, az emberi közösségek hasznára.

Angolna, fürge cselle vagy jászkeszeg?

2020. október 20. 12:26

Melyik faj legyen Az Év Hala 2021-ben? Ezt azok döntik el, akik szavaznak a jelöltek valamelyikére a Magyar Haltani Társaság honlapján. Az akció célja: az őshonos halak népszerűsítése.

Megpróbálták elcsalni a szavazást, de végül meglett a győztes

2019. január 2. 08:15

A szavazatok legnagyobb részét a vörösszárnyú keszeg kapta, második helyen a szivárványos ökle végzett, a sebes pisztráng harmadik let.

A bodorka lett az év hala

2022. január 2. 06:36

A bodorka nem nagy termetű, de a magyarországi vizekben gyakori pontyféle.

Az Év Hala 2021-ben

2021. január 4. 10:16

A Magyar Haltani Társaság honlapján rendezett közönségszavazásra december 31-én délig 7683 szavazat érkezett be, ennek alapján alakult ki a végeredmény.